به سایت خوش خبر دات نت | آموزش رایگان کامپیوتر و IT خوش آمدید

آشنایی با اسکریپتها (آموزش MATLAB)

بازگشت به صفحه اصلی آموزش MATLAB

 

تاکنون از برنامه ها برای اجرای خودکار دستورات در MATLAB استفاده نکرده ایم. تنها یک یا چند دستور را از طریق پنجره Command (فرمان)  اجرا کردیم و اجرای آنها را قدم به قدم مشاهده کردیم. اگر مسئله های ما کوچک هستند معمولا با اجرای یک یا چند فرمان می توانیم آنها را حل کنیم. همچنین اگر روش حل مسئله ای را دقیق نمی دانید می توانید با اجرای یک یا چند فرمان در پنجره Command و امتحان روشهای مختلف، به حل مسئله بپردازید.

با این وجود ممکن است در شرایطی قرار گیریم که نوشتن و استفاده از یک برنامه روند انجام کار را آسان می کند. برخی مسئله ها هستند که یک عملیات را چندین بار تکرار می کنند. به فرض ممکن است بخواهید بعد از در دسترس قرار گرفتن داده های جدید، تخمین های دیگری را نیز بررسی کنید. بنابراین مجددا همان مسئله را حل می کنید با این تفاوت که اینبار داده های جدید را نیز بررسی می کنید و یا حتی ممکن است نیاز باشد برای حل مسئله یک شبیه سازی انجام دهید و همان روند انجام کار را چندین بار با داده های تصادفی تکرار کنید. ممکن است دارای مجموعه بزرگی از داده ها باشید که بخواهید محاسباتی را بارها و بارها تکرار کنید. در چنین شرایطی برنامه نویسی برای انجام محاسبه و حل مسئله، ایده مناسب و خوبی به نظر می آید.

برنامه MATLAB بین دونوع برنامه یعنی اسکریپتها(Scripts) و توابعی که توسط کاربر تعریف شده اند(User Defined functions)، فرق می گذارد. اسکریپتها شبیه به اجرای خودکار همان نوع دستورات ذکر شده در بالا و قسمتهای قبلی می باشند که شما آنها را بصورت دستی و تک به تک اجرا می کردید. تمامی متغیرهای تعریف شده در اسکریپتها در پنجره Workspace ظاهر می شوند و می توانید بعد از اتمام اجرای اسکریپت نیز از آنها استفاه کنید.

از طرفی دیگر توابع تعریف شده توسط کاربر، شبیه به توابعی هستند که قبلا از آنها استفاده کرده اید، همانند توابع Zeros(1,3) و sortrows(textmatrix,2). هنگامی که یک تابع تعریف شده توسط کاربر اجرا می شود، عملیات برنامه از دید کاربر مخفی می ماند و متغیرهای استفاده شد در درون برنامه در پنجره Workspace نمایش داده نخواهند شد و بعد از اجرای برنامه برای استفاده های بعدی در دسترس نخواهند بود.

می توان گفت که یک برنامه متشکل از فهرستی از دستورات است. با اجرای یک برنامه، دستورات به ترتیب از ابتدا تا انتها اجرا می شوند. از آنجایی که یک برنامه، فهرستی از دستورات است، می توانید از هر ویرایشگر متنی همانند نت پد برای نوشتن دستورات استفاده کنید. با این وجود توصیه می شود برای اینکار از ویرایشگر(Editor ) برنامه MATLAB استفاده کنید. برنامه Editor به همراه MATLAB ارائه می شود و دارای قابلیتهای متعددی است که کار برنامه نویسی را آسان کرده است. از جمله این قابلیتها می توان به رنگی نشان دادن کلمات کلیدی، شماره گذاری خودکار سطرها و یک برنامه خطایاب(debugger) قدرتمند که نکاتی را برای اصلاح و رفع خطای برنامه پیشنهاد می دهد.

برای استفاده از برنامه Editor می توانید دستور Edit را در پنجره فرمان وارد کنید و یا از منوی Desktop گزینه Editor را انتخاب کنید. اگر روش دوم را انتخاب کنید، آنگاه پس از آن باید فایل اسکریپت جدیدی را نیز باز کنید. برای این منظور کافی است از منوی File، ابتدا گزینه New، سپس script را انتخاب کنید.

همانطور که قبلا ذکر شد، قابلیت خطایابی نیز در این برنامه گنجانده شده است. این برنامه خطایاب قسمت هایی از متن شما را انتخاب می کند، در زیر قسمتهایی از آن خط می کشد و اگر اشاره گر ماوس را بر روی قسمتهای زیرخط دار برده و نگه دارید، یک بالن tooltip باز می شود. این قابلیت ممکن است در برخی مواقع مفید باشد ولی در اکثر مواقع ممکن است آزاردهنده باشد. برای غیرفعال کردن این قابلیت کافی است ابتدا از منوی File گزینه Preferences… را انتخاب کنید سپس ابتدا بر روی گزینه Code Analyzer که در سمت چپ پنجره جدید قرار دارد، کلیک کنید سپس گزینه Enabled integrated warning and error messages را غیرفعال کنید( تیک کنار آن را بردارید). بر روی Ok کلیک کنید تا پنجره را بسته و به Editor باز گردید.

 

بازگشت به صفحه اصلی آموزش MATLAB

Website design with by ZABET