به سایت خوش خبر دات نت | آموزش رایگان کامپیوتر و IT خوش آمدید

آشنایی با نحوه دسترسی و استفاده از SQL (آموزش اکسس پیشرفته)

بازگشت به صفحه اصلی آموزش پیشرفته اکسس

 

زبان SQL، زبانی است که توسط برنامه های بانکهای اطلاعاتی همانند مایکروسافت اکسس، SQL Server و MYSQL مورد استفاده قرار می گیرد. اگرچه افرادی که از اکسس در حد معمولی و کارهای روزمره استفاده می کنند، ممکن است نیازی به استفاده از آن پیدا نکنند ولی اگر می خواهید بیشتر در رابطه با طراحی بانکهای اطلاعاتی کار کنید، بهتر است با SQL آشنایی داشته باشید. در این پست می خواهیم تا شما را هرچند مختصر، با SQL آشنا کنیم.

عبارت SQL سرنام Structured Query Language است. همانطور که از نام پیدا است، بیشتر در زمینه ایجاد فرم های پرس و جو (Queryها) کاربرد دارد. هر زمان که با استفاده از Access Query Design Grid یک  فرم پرس و جو ایجاد می کنیم، اکسس اطلاعات ما را به دستورات SQL تبدیل می کند. می توانیم این دستورات را با انتخاب گزینه SQL View از گروه RESULTS نوارابزار QUERY DESIGN، نمایش داده و ویرایش کنیم. حال این سوال پیش می اید که چرا زمانی که می توانیم از Design Grid استفاده کنیم، زحمت یادگیری SQL را به خودمان بدهیم؟ دلایل زیادی وجود دارد. برای کاربرانی که در سطح پیشرفته کار می کنند، قابلیتهای فراوانی در SQL وجود دارند  که امکان استفاده از آنها در Design Grid وجود ندارد و بسیار پیچیده می باشند. علاوه بر آن، از SQL می توان در درون زبان برنامه نویسی Access Visual Basic نیز استفاده کرد که به موجب آن می توان فرم های پرس و جو را بطورخودکار اجرا کرده و از متغیرها در شرط فرم پرس و جو(Querty) نیز بهره برد.

اگرچه، از SQL در سایر نواحی اکسس همانند پنجره های خصوصیات نیز استفاده می شود که در آنجا می توانیم Record Sourceها را برای فرمها، Row Sourceها را برای کنترل های کمبوباکس و شرطی را برای فیلترگذاری تعریف کنیم. البته حتی در سطح نسبتا پایه، داشتن آگاهی و آشنایی با SQL نیز مناسب است و شاید بهتر باشد در مورد نحوه ایجاد و ویرایش دستورات SQL نیز مطالبی بیاموزیم.

اکنون می خواهیم تا نگاهی به یک دستور ساده SQL بیاندازیم که از آن برای یک جدول بانک اطلاعاتی استفاده می شود. در این مثال، نام جدول مربوطه tblCustomer است. می خواهیم سه فیلد از این جدول را انتخاب کنیم (FIRSTNAME، SURNAME و CITY). شرط مورد استفاده ما Bolton برای فیلد CITY است. فرم پرس وجوی ما به گونه ای طراحی شده است تا سه ستون از رکوردها را نشان دهد که در ستون CITY مقدار آن Bolton می باشد. به دستور SQL زیر توجه کنید:


SELECT FirstName, Surname, City
FROM tblCustomer
WHERE City="bolton"


 

با نگاه به دستور مورد استفاده  در SQL، متوجه می شوید که نحوه نوشتاری آن قدری متفاوت است. کاراکترهای کروشه در اطراف شرطی قرار داده می شود که بعد از آن عبارت Where می آید و اسامی فیلدی که بعد از شرط Select قرار دارند، بصورت زیرنوشته می شوند:

Table name [full stop] field name

به عبارتی دیگر:

tblCustomer.FirstName

این نحوه برنامه نویسی نسخه SQL برنامه اکسس است.  باوجود آنکه می توانید به راحتی مثال فوق را بخوانید و برای خود تفسیر کنید ولی این نکته را بدانید که اکسس دستورات خود را قدری متفاوت تر از اهداف خود برنامه نویسی می کند.

همانطور که مشاهده می کنید سه خط برای این دستور SQL نوشته شده است. کلماتی که در ابتدای هر خط با حروف بزرگ نوشته شده اند، کلمات کلیدی SQL هستند و کلماتی که در ادامه آنها آمده اند، مربوط به فیلدها، جداول و شرط می باشند. دستور با عبارت SELECT شروع می شود. این بدین معنا است که می خواهیم فیلدهای موجود در این دستور را انتخاب کنیم (بعنوان مثال، FirstName، SurName و City). در خط بعد از عبارت FROM استفاده شده است. این بدان معناست که فیلدهای انتخاب شده بالا از این جدول گرفته شده اند (بعنوان مثال: tblCustomer). خط آخر دارای عبارت WHERE است. این بدان معناست که ما تنها رکوردهایی را می خواهیم که مطابق با این شرط باشند(بعنوان مثال: city=Bolton). اگر این فرم پرس و جو (Query) را با استفاده از Query Design Grid ایجاد کرده بودیم، باید شبیه به شکل زیر به نظر می رسید:

 

آشنایی با اکسس

شکل 1: فرم پرس و جوی ایجاد شده با استفاده از Query Design Grid.

 

با مقایسه Query Design Grid و دستور SQL، پی به این نکته می برید که در حقیقت کدنویسی این دستور چقدر می تواند ساده و مختصر باشد. با یک برنامه نویسی ساده درSQL می توانید دستوری را همانند دستور فوق برای RECORD SOURCE یک فرم ایجاد کنید و دیگر با استفاده از صفحه طراحی فرم پرس و جو (QUERY) آن را ایجاد نکنید. دیگر نیازی نیست که یک فرم پرس و جوی جداگانه ایجاد کنیم و تعداد شیء هایی را که بر روی پنجره بانک اطلاعاتی ما ظاهر می شوند، کم کنیم. فقط کافی است یک خط دستور SQL را مستقیما در درون سل RECORD SOURCE پنجره PROPERIES وارد کنیم.

 

آشنایی با sql

شکل2: یک دستور SQL که از آن در RECORD SOURCE استفاده شده است.

 

بازگشت به صفحه اصلی آموزش پیشرفته اکسس

Website design with by ZABET