به سایت خوش خبر دات نت | آموزش رایگان کامپیوتر و IT خوش آمدید

آشنایی با MATLAB (آموزش MATLAB)

بازگشت به صفحه اصلی آموزش MATLAB

 

وقتی برای بار اول برنامه MATLAB را باز می کنید، احتمالا پنجره شما شبیه به شکل زیر می باشد. اگر اینگونه نیست می توانید از منوی Desktop، ابتدا گزینه Desktop Layout سپس گزینه Default را انتخاب کنید. اکنون می خواهیم شما را با برخی از قابلیتهای آن آشنا کنیم.

 

آشنایی با MATLAB

 

پنجره دسکتاپ در حالت پیش فرض به 4 قسمت مختلف تقسیم می شود. هرکدام از آنها نامی دارد که معرف عملکرد آنها می باشد.

 

پنجره فرمان (Command Window)

 

یکی از مهمترین قسمتهای MATLAB می باشد. در این قسمت می توانید دستوراتی را وارد کنید و آنچه را که مدنظر دارید از برنامه بخواهید.

 

پوشه جاری (Current Folder)

 

این پنجره شبیه به پنجره اکسپلرر در ویندوز می ماند که به کمک آن می توانید از یک پوشه به پوشه دیگر بروید. در این حالت، چهار شی در پوشه جاری وجود دارد که عبارتند از _old، Data، finish.m و startup.m. درست در زیر نام پنجره، ابزارهای دیگری برای پیمایش در سایر پوشه ها وجود دارد.

 

فضای کاری (Worspace)

 

پنجره Workspace تمامی متغیرهای موجود را نمایش می دهد. از آنجایی که ما هنوز هیچ متغیری را تعریف نکرده ایم، پنجره خالی است. همچنین در اینجا می توانید متغیرها را نمایش داده و تغییر دهید.

 

تاریخچه دستورات (Command History)

 

در اینجا می توانید لیستی از دستوراتی را مشاهده کنید که قبلا در MATLAB وارد شده اند. اگر به شکل 1-1 دقت کنید متوجه خواهید شد که کاربر قبلا دستورات clear و clr را چندین بار وارد کرده است.

به غیر از این چهار پنجره که توضیح دادیم، ابزارها و پنجره های دیگری نیز وجود دارند که می توانید از آنها استفاده کنید. اگر منوی Desktop را باز کنید، فهرستی از آنها را می توانید مشاهده کنید. آنهایی را که هم اکنون در حال استفاده از آنها می باشید، تیک خورده اند.

پنجره دسکتاپ بسیار دینامیک می باشد. می توانید طرح این پنجره را مطابق با میل خود تغییر دهید. اگر دقت کنید چهار آیکون در گوشه سمت راست و بالای هر پنجره مشاهده می کنید: آیکون Matlab

      در زیر به بررسی این چهار آیکون می پردازیم.

 

1- اگر بر روی اولین آیکون کلیک کنید، پنجره شما پنهان می شود و برچسبی به جای آن در سمت چپ یا راست پنجره دسکتاپ قرار می گیرد (بستگی به آن دارد که پنجره اصلی در کجا قرار داشته باشد). اگر بر روی برچسب مذکور کلیک کنید، پنجره مربوطه موقتا باز می گردد ولی به محض اینکه از روی آن کنار بروید، مجددا پنهان می شود. اگر از این ابزار به ندرت استفاده می کنید ولی هنوز می خواهید سریعا به آن دسترسی داشته باشید، استفاده از این حالت برای شما مناسب است.  اگر می خواهید پنجره شما بطور کامل به حالت اول باز گردد، بر روی آیکون Matlab آیکون دوم   کلیک کنید. این آیکون بعد از کلیک بر روی برچسب، در گوشه سمت راست و بالای پنجره ظاهر می شود.

 

2- با کلیک بر روی آیکون دوم، سایر پنجره ها از دید شما پنهان شده و فقط پنجره ای را که آیکون دوم آن را کلیک کردید مشاهده می کنید. برای آنکه آن را به حالت اول باز گردانید کافی است بر روی آیکون Matlab آیکون دوم کلیک کنید. استفاده از این قابلیت زمانی مناسب است که بخواهید موقتا دید بهتر و وسیعتری نسبت به پنجره خاصی داشته باشید.

 

3- با کلیک بر روی آیکون سوم، پنجره موردنظر از سایر پنجره ها جدا می شود. آنگاه می توانید آن را مستقل از پنجره های دیگر جابه جا کنید. برای اینکه به حالت قبل بازگردانید کافی است بر روی آیکون آیکون سوم MATLAB کلیک کنید.

 

4- آیکون چهارم برای بستن دائمی پنجره می باشد.  برای اینکه پنجره مربوطه را مجددا بازگردانید، کافی است از منوی Desktop، آن را انتخاب کنید.

 

علاوه بر امکان انتخاب پنجره های روی صفحه دسکتاپ، می توانید نوع طرح بندی صفحه دسکتاپ را نیز تغییر دهید. برای تغییر اندازه یک پنجره کافی است بر روی نوار مرزی بین پنجره ها که خاکستری رنگ می باشند، کلیک کرده و آنها را بکشید. از آن گذشته، می توانید کل پنجره را با کلیک بر روی محلی که نام پنجره نوشته شده است و کشیدن آن، جابه جا کنید. به محض اینکه پنجره ای را می کشید وسپس آن را در نقطه خاصی رها می کنید، برنامه MATLAB، محل قرارگیری آن را Highlight می کند.

با دستکاری و ایجاد تغییر در این حالتها می توانید با این قابلیتها آشنا شوید. در خاتمه وقتی طرح مورد نظر خود را پیدا کردید می توانید با انتخاب گزینه Save Layout …  از منوی Desktop و انتخاب یک نام برای آن، طرح مورد نظر خود را ذخیره کنید تا در مراجعات بعدی به برنامه MATLAB از طریق منوی Desktop و گزینه Desktop Layout، طرح مورد نظر خود را انتخاب کنید. 

 

بازگشت به صفحه اصلی آموزش MATLAB

Website design with by ZABET