به سایت خوش خبر دات نت | آموزش رایگان کامپیوتر و IT خوش آمدید

آفیس ٢٠١٢: آنچه انتظار داریم ببینیم

 

 

سال بعد آفیس 15 به بازار ارائه خواهد شد. بطور حتم طراحی آن شبیه به ویندوز 8 به نظر خواهد رسید و احتمالا یک ابزار تالیف برای ویندوز 8 و همچنین افزونه های(Add-ins) HTML خواهد بود.

انتظار داریم در آفیس 15 چه چیزی را مشاهده کنیم؟

 

آفیس 15 به چه نامی نامیده می شود؟

 

تیم PR شرکت مایکروسافت بدون ارائه هرگونه جزییاتی، از آن بعنوان "موج 15" نام می برند(مثلا می گویند : در حال حاضر موج 15 در حال ساخت است ولی اکنون چیزی بیشتری برای ارائه به شما نداریم). در بسیاری از آگهی های شغلی برای مایکروسافت و پروفایلهای LinkeIn برای کارمندان مایکروسافت از نام آفیس 15 استفاده می کنند  و از تیم اکسس به عنوان اکسس 15 نام می برند ولی بعید به نظر می رسد که آفیس 15 نام نهایی این پروژه باشد( از آفیس 2010 نیز بعنوان آفیس 14 نام برده می شود).

طبق معمول انتظار مشاهده نسخه های متعددی از آفیس 2012  را داریم از جمله نسخه Starter(ابتدایی) تا نسخه Home(خانگی) و نیز نسخه های تجاری کوچک و همچنین یک ویرایش کامل از آفیس 2012 به همراه برنامه های کاربردی مختلف.

 

تاریخ انتشار برنامه آفیس 2012 چه زمانی است؟

 

بخش آفیس دو تا سه سال زمان صرف می کند تا نسخه جدیدی از آفیس را ارائه دهد به همین خاطر ما آفیس 2010 را در فوریه 2010 مشاهده کردیم که نسخه RTM آن در ماه مه ارائه شد.

مایکروسافت محصولات خود را بر اساس سالی که بعد از سال مالی اش، محصول خود را به بازار ارائه می دهند، نامگذاری می کند. از آنجایی که سال مالی مایکروسافت در ماه جولای تمام می شود به همین علت هر محصولی که بعد از تاریخ جولای 2012 ارائه شود از تاریخ 2013 در نام آن استفاده می شود. آفیس 2012 نسخه بتا احتمالا در ابتدای سال میلادی ارائه خواهد شد. برنامه نهایی آن در نیمه سال 2012 و تاریخ ارائه نسخه نهایی  آفیس 2012 قبل از پایان تابستان خواهد بود.

 

قابلیتهای آفیس 2012

 

در یکی از آگهی های تبلیغاتی شرکت مایکروسافت اینگونه آمده است که: آفیس 15 به گونه ای ساخته می شود که دارای بیشترین و شگفت انگیز ترین قابلیتها در بین نسخه های مختلف آفیس باشد. مشخصا در این مرحله نمی توان هیچ قابلیتی از آفیس 2012 را بطور رسمی بیان کرد ولی اشاراتی در این زمینه وجود دارد همانند سخنانی که رئیس بخش طراحی و ساخت برنامه آفیس در یک کنفرانس جهانی بیان داشت مبنی بر اینکه: ما می خواهیم همچنان بعنوان پیشروانی در تولید و ارائه برنامه های مخصوص کامپیوترهای دسک تاپ باقی بمانیم. به همین منظور نیاز است تا سناریوهای جدیدی را دنبال کنیم که قبلا دنبال نکرده بودیم.

 

 

هرقدر که به جلو پیش می رویم به ویدئو های بیشتر(هم برای ویرایش و هم برای استفاده در پیغامها)، هماهنگی و یکپارچگی بیشتر بین شبکه های اجتماعی و شاید یک تجربه کاملا جدید برای قرار های ملاقاتی که افراد را به یکدیگر می رساند، دعوت نامه ای که از طریق اوت لوک ارسال می شود، فایلهای نمایشی که در پاورپوینت ارائه می شوند، یادداشتهایی که در OneNote دریافت می شوند و همچنین Lync client که برای ملاقاتهای آنلاین استفاده می شوند، نیاز داشته باشیم.

 

رابط آفیس 2012

 

رابط آفیس 2012 نسبت به آنچه که ما قبلا در برنامه های  فاش شده مشاهده کرده ایم تغییر کرده است ولی سر هر چیزی که دوست دارید شرط می بندیم که نوار آفیس را هرگز حذف نمی کنند. پیش از این نیز OneNote  15 در بین برنامه های فاش شده به نظر جدید می آمد که یک  رابط بسیار تمیزتر داشت که مناسب تبلتهای PC می باشد و همچنین دارای امکان مرور سریع thumbnail برای دسترسی به صفحات اخیر می باشد که باعث می شود تا کار با تبلت برای کاربران آسانتر شود.

پاورپوینت 15 هیچ تم جدیدی ندارد که از WPC ای که قبلا ذکر شد گزارش بدهد ولی تم ها را مستقیما از روی Office.com  نمایش می دهد. همچنین دارای یک گزینه  انتقال تصادفی جدید می باشد. یک برگه M1 (M1 tab) بر روی نوار آفیس وجود دارد که دارای ابزار Data Grid است و نسخه دوباره طراحی شده Chart picker را با یک نوع نمودار کمبویی جدید باز می کند. همین برگه در ورد15 نیز به همراه یک منوی کرکره ای Extensions دیده می شود. فعلا چیزی بر روی آن وجود ندارد ولی اینجا همان جایی است که مدل برنامه نویسی جدید که قبلا در رابطه با آن مطالبی را شنیده بودیم، قرار می گیرد.

 

 

بیشترین تفاوتهای رابط را می توان در اوت لوک مشاهده کرد. این تفاوتها را می توان در یک صفحه تمیزتر که دارای فضای سفید بیشتری است مشاهده کرد که شبیه به برنامه وب اوت لوکی می باشد که به همراه Exchange و Office365 آنها را تهیه می کنید ولی مجددا نوار آفیس را همانند قبل نگه داشته است. به جای داشتن انباشته ای از دکمه ها در رابط جاری، دکمه هایی به نام  Mail، Calendar و Contacts در پایین قرار دارند تا شما را به نماهای مربوط به آنها هدایت کنند(همچنین منویی با آیکونهای آشنا با نامهای Tasks، Folders و Shortcuts که این امکان را به شما می دهند تا آنها را نیز به آنتهای صفحه اضافه کنید).

 

 

همچنین دارای اشاراتی به سبک Metro  می باشد که اساس ویندوز 8 و ویندوز 7 Phone است.  مخصوصا وجود آیکون  اخطار برای پیغامها و فعالیتهای جدید. در اینجا دستور M1 مخصوص مرتب سازی زیرپوشه ها برحسب حروف الفبا می باشد.  به جای اینکه آنها را بصورت سلسله مراتبی که ایجاد کردید نگه دارید،  بدین صورت مرتب می کنید.

 

همکاری آفیس 2012

 

قابلیتهای تالیف در برنامه ورد و برنامه وب ورد، با تغییرات کوچکی که در پیگیری تغییرات انجام داده اند، ارائه می شوند. این تغییرات شامل آسانتر کردن فیلترگذاری توسط شخصی که تغییرات را ایجاد کرده یا زمانی که تغییرات ایجاد شدند، می شود. این تغییرات، بخشی از آنچیزی بود که مدیر برنامه ورد (Jonathan Bailor) در هنگامی ارائه آفیس 2010 به کاربران قولش را داده بود.

در افیس 15، بیشتر تمایل داریم تا با سطح بعدی همکاری داشته و ارتباط برقرار کنیم. ما تمامی این روش های جدید را برای استفاده از آنها ارائه دادیم و نیز مجموعه جدیدی از خواسته های کاربران را برآورده ساختیم. تا زمانی که نوشتن یک فایل ورد بصورت اشتراکی به سادگی و فراوانی فایلهای الصاقی در یک ایمیل است، منظور ما برآورده نمی شود.

این امیدواری وجود دارد که  آفیس 15 با برخی از عناوین و موضوعات قدیمی در برنامه آفیس در ارتباط باشد. با تشکر از کارورزی که در زمینه اصلاح قابلیتهای جستجوی Office.com و  نیز یک ابزار ساخته شده در این زمینه فعالیت کرد، برنامه نویسان آفیس توانستند نگاهی به آنچه که مردم در جستجوی آن بودند و نیز شیوه بکار گیری داده ها در برنامه ریزی آفیس 15 داشته باشند.

 

آیا در آفیس 2012 برنامه کاربردی جدیدی نیز وجود دارد؟

 

 ممکن است باشد.  این ابزار همان ابزار آزمایشی داخلی است که در برنامه های 2010 آفیس مشاهده کردیم. برنامه فاش شده، شامل برنامه جدیدی است که Moorea نامیده می شود( هیچ میانبری از آن در منوی Start وجود ندارد ولی می توانید آن را از هرجایی اجرا کنید).

 

 

این امکان به شما اجازه ساخت طرحهایی با تصاویر، متن و پیوندهایی به فایلهای ورد،  بر روی کل فضای یک صفحه نمایش را می دهد. به نظر می رسد برای مرتب کردن محتویات درون یک تبلت ویندوز 8 ،  ایده آل باشد. ما نیز فکر می کنیم که ممکن است یک ابزار تالیف برای تبلت باشد(فایلهایی را که ذخیره می کند HTML هستند).

 

آیا آفیس 2012 مبتنی بر HTML است؟

 

 خیر.  در این مجموعه،  برنامه Moorea وجود دارد که بیشتر شبیه به یک راه  و روشی زیبا برای ساخت رابطهای HTML برای محتوی به نظر می رسد و همچنین یک مدل برنامه کاربردی جدید برای برنامه نویسانی وجود دارد که ابزارهایی را بر روی آفیس و با استفاده جاوااسکریپت و HTML ایجاد می کنند (اگرچه هنوز ویژوال بیسیک و C# نیز وجود دارند). در یک آگهی تبلیغاتی مربوط به شرکت مایکروسافت اینگونه عنوان می شد که: یکپارچگی جاوااسکریپت/HTML این امکان را به برنامه نویسان می دهد تا برنامه های کاربردی قویی ایجاد کنند که بین کامپیوترهای سرویس دهنده و سرویس گیرنده ارتباط برقرار کنند، با آفیس 365 یکپارچه شوند، از SharePoint بیشتر استفاده کنند و سناریوهای جدیدی را  ایجاد  کنند که پتانسیلهای بالایی در ترکیب آفیس با cloud دارند. همچنین یک تئوری وجود دارد مبنی بر اینکه برنامه نویسان ممکن است قادر به ایجاد افزونه هایی برای آفیس باشند که با برنامه های کاربردی وب آفیس نیز کار می کنند.

با کلیک بر روی تصاویر می توانید آنها را در اندازه واقعی شان مشاهده کنید

منبع

 

Website design with by ZABET