به سایت خوش خبر دات نت | آموزش رایگان کامپیوتر و IT خوش آمدید

ابزارهای رسم (آموزش MATLAB)

بازگشت به صفحه اصلی آموزش MATLAB

 

ممکن است بخواهد در هنگام رسم نمودار یا گراف خود اندازه پهنای خط یا فونت متن را تغییر دهید. راههای زیادی برای انجام اینکار وجود دارد. ساده ترین راه برای تغییر نمودارهایی که ایجاد می کنید، استفاده از ابزار رسم MATLAB می باشد. برای این منظور کافی است که دستور plottools را در پنجره Command اجرا کنید. با اجرای این فرمان پنجره ای باز می شود که در آن سه قسمت مختلف وجود دارد و می توانید در آنها کار کنید: Figure Palette، Plot Browser و Property Editor. اگر نمی توانید این قسمتها را مشاهده کنید (بعنوان مثال Figure Palette)، کافی است از منوی Desktop گزینه Figure Palette را انتخاب کنید. قسمتهای مختلف زیادی وجود دارند که می توانید با استفاده از ابزارهای رسم آنها را تغییر دهید. بعنوان مثال در قسمت Figure Palette می توانید خطوط، متن و یا شکل را انتخاب کنید یا متنی را به شکل اضافه کنید. در قسمت Plot Browser می توانید شی هایی را به دلخواه حذف کنید، همانند یک خط رسم شده. برای این منظور کافی است تیک کنار آن در لیست را برداریم.

قسمت Property Editor دارای بیشترین تعداد ابزار می باشد که با انتخاب هر شیء روی نمودار، این ابزارها تغییر می کنند تا ابزارهای مخصوص همان شیء نمایش داده شوند. در این قسمت می توانید برچسبها و نحوه نمایش آنها را تغییر دهید( همانند فونت، رنگ و ...). با کلیک بر روی گزینه More Properties که در گوشه سمت راست و بالای پنجره Property Editor قرار دارد، رابط جدیدی را باز کنید و با استفاده از آن تقریبا تمامی جزییات یک نمودار را تغییر دهید. این نکته را مدنظر داشته باشید که با انتخاب هر شیء، آیتم های نمایش داده شده در رابط نیز تغییر می کنند. بهتر است برای آشنایی بیشتر با این ابزارها به امتحان آنها بپردازید تا در آینده به راحتی بتوانید تغییرات مورد نظر خود را بر روی نمودارها اعمال کنید.

البته برای ویرایش نمودارها می توانید از گزینه Edit Plot منوی Tools نیز استفاده کنید. بعد از اجرای این فرمان می توانید بر روی یک شیء در نمودار کلیک کرده و آن را بکشید و یا برای تغییر خصوصیات یک شیء برروی آن راست کلیک کنید. بعنوان مثال برای تغییر یک خط توپر معمولی به یک خط فاصله(Dashed)، کافی است بر روی خط مربوطه راست کلیک کرده و گزینه Line Style>Dash را انتخاب کنید. با دبل کلیک کردن بر روی یک شیء پنجره Property Editor مخصوص به آن باز می شود.

 

ابزارهای رسم

 

بازگشت به صفحه اصلی آموزش MATLAB

Website design with by ZABET