به سایت خوش خبر دات نت | آموزش رایگان کامپیوتر و IT خوش آمدید

استفاده از عملگر LIKE و کاراکترهای Wildcard برای تطبیق الگوها در بین رشته ها(آموزش پیشرفته اکسس)

بازگشت به صفحه اصلی آموزش پیشرفته اکسس

هنگامی که از شرطی برای یک فیلد متنی در یک فرم پرس و جو (Query) اکسس استفاده می کنیم، نتایج در هنگام استفاده از عملگر تساوی (=) می تواند قدری محدود شود. بعنوان مثال، اگر فهرستی از اسامی کارمندان داشته باشیم و بخواهیم به دنبال تمامی افرادی با عنوان شغلی Sales Representative بگردیم، کافی است از دستور sales Representive” = بعنوان شرط استفاده کنیم. این دستور فهرستی از کارمندانی را نشان می دهد که دقیقا حاوی این مقدار در فیلد Position می باشند. حال فرض کنید ما به دنبال فهرست کارمندانی هستیم که از عبارت sales در ابتدای فیلد position آنها استفاده شده است. به جدول زیر نگاهی بیاندازید:

 

استفاده ار Wildcard1

شکل1: جدول کارمندان (Employees).

 

همانطور که مشاهده می کنید، سه نوع شغل مختلف وجود دارند که با کلمه Sales شروع می شوند(Sales Manager، Sales representative و Sales Assistant). با این وجود، اگر عبارت =”sales” را بعنوان شرط وارد کنیم، هیچ رکوردی بعنوان نتایج فرم پرس وجو(Query) باز گردانده نمی شود. این به خاطر آن است که هیچ عنوان شغلی Sales نداریم.

در این حالت باید از عملگر LIKE استفاده کنیم. از عملگر LIKE برای برقراری ارتباط با یک کاراکتر wildcard اکسس جهت مقایسه یک الگو بین دو رشته استفاده می شود. به همین خاطر به جای اینکه شرط  =”sales” را وارد کنید باید عبارت Like “sales*” را تایپ کنید.

 

wildcard2

شکل 2: شرط Query با استفاده از عملگر LIKE.

 

این شرط تمامی رکوردهایی را که با کلمه Sales آغاز می شوند برمیگرداند. به همین دلیل فرم پرس و جوی ما تمامی رکوردهای مورد نظر ما را که در بالا ذکر کردیم بازمی گرداند. 

 

like در اکسس

شکل 3: نتایج فرم پرس و جو (Query) تمامی سه عنوان شغلی را که با کلمه Sales آغاز می شوند برمی گرداند.

 

نوع و محل قرار گیری Wildcard مهم است. ما از علامت ستاره (*) استفاده کردیم که نشان دهنده هر تعداد کاراکتر (از جمله صفر) می باشد. برعکس آن کاراکتر علامت سوال (?) می تواند جایگزین تنها یک کاراکتر شود(مثلا "Like “Sales representativ? که باعث می شود “Sales representative” را برگرداند). همچنین از کاراکتر # نیز می توان به جای نمایش یک رقم صفر تا 9 استفاده کرد (بعنوان مثال: LIKE “Person#” که Person1 را برمی گرداند). همچنین می توانیم بازه ای از کاراکترها را در بین یک جفت کروشه نشان دهیم. بعنوان مثال: LIKE “Person[1-5]” می تواند Person1، Person2، Person3، Person4 و person5 را بر گرداند. بطور حتم Person6 در این بازه قرار نمی گیرد و بازگردانده نمی شود.

از کاراکترهای Wildcard می توان در هر رشته جستجو استفاده کنید. ما برای اجرای جستجوی مورد نظر خود از عبارت Sales در ابتدای رشته جستجوی خود استفاده کردیم. می توانیم از آن در آخر عنوان شغلی و جستجوی خود نیز استفاده کنیم بطور مثال: می توانیم از کاراکترهای Wildcard در ابتدای رشته جستجوی خود استفاده کنیم بعنوان مثال LIKE “*Assistant”. همچنین می توانیم از یک کاراکتر Wildcard در وسط یک رشته نیز استفاده کنیم. 

 

 

بازگشت به صفحه اصلی آموزش پیشرفته اکسس

Website design with by ZABET