به سایت خوش خبر دات نت | آموزش رایگان کامپیوتر و IT خوش آمدید

استفاده از یک فرم برای گرفتن پارامترهای فرم پرس وجو (Query)(اکسس پیشرفته)

بازگشت به صفحه اصلی آموزش پیشرفته اکسس

 

در این پست می خواهیم تا با استفاده از یک فرم، پارامترهایی را برای یک فرم پرس و جو (Query) از کاربر بگیریم. در اینجا می خواهیم فرمی ایجاد کنیم تا شرط فرم پرس وجو (Query) را از کاربر بگیرد. استفاده از این قابلیت برای زمانی که فرم پرس و جو دارای چندین پارامتر است، مفید می باشد و همچنین می خواهیم مراحل اجرای فرم پرس و جوی خود را آسانتر انجام دهیم.

 

ایجاد یک فرم

 

هدف از این مثال و تمرین این است که یک جدول ساده مشتری را در فرم پرس و جو نمایش داده و در پاسخ به ورود اسامی مشتریان در یک فرم، رکورد مشتریان مورد نظر را نمایش دهیم. ابتدا برای شروع کار اجازه دهید فرمی ایجاد کنیم تا از کاربر در رابطه با ورود نام و نام خانوادگی در دو کادرمتنی جداگانه سوال کند. انجام اینکار به یک دکمه کنترلی وابسته است که با کلیک بر روی آن، فرم پرس و جویی را اجرا می کند که به دو کادرمتنی روی فرم ما رجوع می کند.

 

گرفتن پارامترها در اکسس

شکل1: فرمی که پارامترهای فرم پرس و جود را می گیرد.

 

1- برروی آیکون FORM DESIGN کلیک کنید. این آیکون در گروه FORMS برروی برگه CREATE نوار ابزار اکسس قرار دارد.

2- با کلیک برروی آیکون TEXTBOX، از گروه CONTROLS و کلیک برروی مکان مورد نظر از صفحه طراحی فرم، اولین کادر متنی خود را اضافه کنید.

3- با کلیک بر روی کادرمتنی، آن را انتخاب کنید و سپس بر روی آیکون PROPERTIES کلیک کنید تا صفحه PROPERTIES باز شود. حال از صفحه مربوطه، برگه OTHER را انتخاب کنید.

4- برای رجوع به این کادر متنی از نام txtFirstName استفاده می کنیم. برای انجام اینکار کافی است آن را در خصوصیت NAME صفحه PROPERTIES تایپ کنید.

5- حال دومین کادر متنی را به فرم اضافه کنید.

6- دومین کادرمتنی را انتخاب کرده و txtSurname را بعنوان خصوصیت NAME در صفحه PROPERTIES وارد کنید.

7- با کلیک کردن بر روی مربع کوچکی که در گوشه سمت چپ و بالای صفحه طراحی قرار دارد، گرفتن پارامترها در اکسسکل فرم را انتخاب می کنیم. حال می خواهیم برخی از خصوصیات فرم را به گونه ای تغییر دهیم تا فرم ما شبیه به کادرمکالمه به نظر برسد.

8- برگه FORMAT را از صفحه PROPERTIES انتخاب کنید.

9- خصوصیت RECORD SELECTORS را بر روی NO قرار دهید.

10- خصوصیت NAVIGATION BUTTONS را بر روی NO قرار دهید.

11- خصوصیت BORDER STYLE را برروی DIALOG قرار دهید.

12- برگه OTHERS را از صفحه PROPERTIES انتخاب کنید.

13- خصوصیت POP UP را برروی YES قرار دهید.

14- کار را با ذخیره فرم، تحت نام frmEnterParameter به اتمام برسانید.

قبل از اینکه یک دکمه Command اضافه کنیم، ابتدا  باید فرم پرس و جویی که اجرا می شود و جدولی که برمبنای آن کار انجام می شود را ایجاد می کنیم.

 

ایجاد فرم پرس و جوی پارامتری

 

قبل از اینکه شروع به ایجاد فرم پرس و جو بکنید ابتدا باید جدولی را که می خواهید بر روی آن فرم پرس و جو بسازید را ایجاد کنید. این جدول، یک جدول ساده مشتری می باشد که دارای فیلدهای ID، FirstName و Surname می باشد. در حدود 10 نام را به دلخواه وارد کنید تا در مرحله بعدی بتوانید از آنها استفاده کنید. بعد از انجام اینکار می توانید طبق مراحل زیر یک فرم پرس و جوی واقعی بر مبنای آن ایجاد کنید.

 

  1. بر روی آیکون QUERY DESIGN کلیک کنید تا یک فرم پرس و جوی جدید ایجاد کنید.
  2. جدولی را که قبلا ایجاد کردید را در کادرمکالمه SHOW TABLE انتخاب کنید(جدول مشتری).
  3. فیلدهایی که باید در فرم پرس و جو (Query) استفاده شوند را انتخاب کنید. سریعترین روش این است که بر روی هرکدام از اسامی فیلدهای مورد نظر که در کادر جدول بالای صفحه طراحی قرار دارند، دبل کلیک کنید. فیلدهای مورد نظر ما عباتند از: ID، FisrtName و Surname.
  4. اکنون باید شرط فرم پرس و جو را وارد کنیم. برای این منظور به کادرهای متنی پارامتری روی فرم که قبلا ایجاد کردیم، مراجعه می کنیم. بر روی صفحه Query Design Grid، در سطر شرط ستونهای FirstName و Surname، به ترتیب دستورات زیر را وارد کنید.

 

[forms]![frmEnterParameter]![txtFirstName]

 

[forms]![frmEnterParameter]![txtSurname]

 

پارامترهایی که در زمان اجرا توسط کاربر وارد می شوند، بعدا بعنوان شرط فرم پرس وجو توسط اکسس مورد استفاده قرار خواهند گرفت. برای همین منظور به شکل زیر توجه کنید:


گرفتن پارامترها در اکسس

شکل 2: طرح فرم پرس و جو

 

اکنون می توانید فرم پرس و جو را تحت نام qryNameSearch ذخیره کنید.

 

ایجاد دکمه فرمان (Command Button)

 

اکنون که فرم پرس وجوی خود را ایجاد کردیم، می توانیم به فرمی که قبلا ایجاد کرده بودیم بازگردیم و یک دکمه فرمانی را به آن اضافه کنیم تا با کلیک بر روی آن فرم پرس و جوی (Query) ما اجرا شود. برای این منظور از ویزارد Command Button استفاده می کنیم.

  1. فرمی را که قبلا ایجاد کرده بودیم را در نمای Design باز کنید.
  2. ایکون USE CONTROL WIZARDS را انتخاب کنید. این آیکون در گروه CONTROLS نوارابزار DESIGN قرار دارد و باید به رنگ نارنجی مشخص شده باشد.گرفتن پارامترها در اکسس
  3. برروی آیکون BUTTON CONTROL کلیک کنیدگرفتن پارامترها در اکسس (از گروه CONTROLS) و آن را در صفحه طراحی قرار دهید. هنگامی که بر روی مکان مورد نظر کلیک می کنید، COMMAND BUTTON WIZARD اجرا می شود.

 

گرفتن پارامترها در اکسس

شکل2: ویزارد Command Button

 

4. در قسمت category بر روی MISCELLANEOUS و برای Action بر روی RUN QUERY کلیک کنید. سپس بر روی NEXT کلیک کنید.

5. نام فرم پرس و جویی را که می خواهید اجرا کنید highlight کنید. نام فرم پرس و جویی که قبلا ایجاد کرده بودیم، qryNameSearch می باشد. حال برروی Next کلیک کنید.

6. حال انتخاب کنید که برروی دکمه فرمان شما متن نمایش داده شود یا تصویر. سپس بر روی Next کلیک کنید.

7. یک نام با مسما برای دکمه فرمان (Command Button) خود انتخاب کنید(مثلا ctlRunQuery).

اکنون می توانیم فرم(Form) و فرم پرس و جو(Query) خود را امتحان کنیم. فرم خود را در نمای FORM باز کنید و نام  و نام خانوادگی مشتری را در هر دو کادر متنی وارد کنید. باید از اسامی که قبلا در هنگام ایجاد جدول وارد کردید، استفاده کنید. سپس بر روی دکمه Query Command کلیک کنید. با اجرای فرم پرس وجو شما، باید رکورد مشتری مورد نظر نشان داده شود.

 

بازگشت به صفحه اصلی آموزش پیشرفته اکسس

Website design with by ZABET