به سایت خوش خبر دات نت | آموزش رایگان کامپیوتر و IT خوش آمدید

استفاده از قالب بندی شرطی (Conditional Formatting) در تهیه گزارش مربوط به جواب امتحان (آموزش پیشرفته اکسس)

بازگشت به صفحه اصلی آموزش پیشرفته اکسس

 

از قالب بندی شرطی در کنترلهای کادر متنی و کمبوباکس در گزارشات و فرمهای اکسس استفاده می شود. با استفاده از آن می توانیم داده های موجود در یک متن خاص یا کمبوباکس را مطابق با مقدار همان داده قالب بندی کنیم. بعنوان مثال، می توانیم قالب بندی شرطی را برای یک کادر متنی به گونه ای ایجاد کنیم تا یک مقدار پولی را در زمانی که مقدار آن کمتر از صفر باشد، با فونت قرمز نمایش دهد.

علاوه بر آن که می توانیم قالب بندی کادر متنی و کمبو باکس را مطابق با مقدار موجود در همان کنترل انجام دهیم. همچنین می توانیم کادر متنی یا کمبو باکس را مطابق با مقدار موجود در فیلد دیگری از همان رکورد قالب بندی کنیم. بعنوان مثال می توانیم محتویات یک کادر متنی را که حاوی CompanyName می باشد را در صورتی که مقدار فیلد AnnualTurnover بزرگتر یا مساوی با 100000 باشد را با فونت پررنگ(Bold) نمایش دهد. نکته مهم آن است که نیاز است داده های موجود در فیلد AnnualTurnover تا زمانی که در فرم یا گزارش های مربوط به Record Source ذخیره می شوند، در فرم یا گزارش نمایش داده شوند. برای این منظور کافی است دستوری را برای ایجاد شرط وارد کنیم.

حال می خواهیم همین قالب بندی شرطی را برای مثالی در ارتباط با یک گزارش از جواب امتحانات دانش آموزان بکار ببریم. گزارشی که از قالب بندی شرطی استفاده می کند براساس جواب امتحان دانش آموزان می باشد. رکورد دانش آموزانی که جواب امتحان آنها بالای 74% می باشد، به رنگ سبز نمایش داده می شود و آنهایی که زیر 40% می باشند، با رنگ قرمز نمایش داده می شوند. قالب بندی برای دانش آموزانی که بین این دو مقدار هستند، بطور پیش فرض به رنگ آبی نمایش داده می شود. برای اینکه نظم و ترتیب بیشتری ایجاد کنیم، فیلد Results را نیز مرتب سازی می کنیم به گونه ای که رکوردها به ترتیب از بالا به پایین نمایش داده شوند.

 

جواب امتحان دانش آموزان

 

بانک اطلاعاتی مثال ما حاوی یک جدول به نام tblExamResults و یک گزارش به نام rptExamResults است. جدول، record Source گزارش محسوب می شود. جدول ما حاوی لیستی از اسامی دانش آموزان و جواب امتحانات آنها می باشد:

 

استفاده از قالب بندی شرطی

شکل 1:  جدول tblExamResults برای گزارش ما یک record Source محسوب می شود.

 

گزارش rptExamResults براساس این جدول ساخته شده است. برای ایجاد این گزارش کافی است بر روی آیکون REPORT که در گروه REPORTS از نوارریبون CREATE قرار دارد کلیک کنید. سپس باید آن را در نمای DESIGN مرتب کنید و قالب بندی شرطی (بر روی هر کادر متنی در گزارش) را به همراه یک SORT در فیلد Results اضافه کنید. نتایج نهایی را می توانید در زیر مشاهده کنید:

 

قالب بندی شرطی

 

استفاده از قالب بندی شرطی

 

برای شروع ابتدا نگاهی به نحوه استفاده از قالب بندی شرطی در فیلد Result گزارش rptExamResults می اندازیم.

 1. گزارش را در نمای DESIGN باز کنید.
 2. بر روی کادر متنی Result راست کلیک کنید.
 3. از منوی کرکره ای مزبور گزینه CONDITIONAL FORMATING را انتخاب کنید.
 4. هنگامی که کادر فرم CONDITIONAL FORMATING باز شد، شرطهای خود را مطابق با مرحله بعد تنظیم کنید.

 

قالببندی شرطی

شکل 2: کارد فرم Conditional Formatting. این امکان وجود دارد تا حداکثر سه شرط مختلف را بعلاوه قالب بندی پیش فرض ایجاد کنید. 

 

تنظیم شروط براساس FILED VALUE IS

 

در مرحله بعد شروط واقعی را برای فیلد Result گزارش تنظیم می کنیم (شکل 2). هنگامی که FILED VALUE IS انتخاب می شود، در آن هنگام به مقدار موجود در کادر متنی که قالب بندی می شود، مراجعه می کند:

 

 1. در ابتدا قسمت DEFUALT FORMATTING را به گونه ای تنظیم کنید تا یک فونت آبی(BLUE FONT) را نمایش دهد. برای این منظور کافی است از آیکون FONT/FORE COLOR گزینه BLUE را انتخاب کنید.
 2. سپس CONDITION 1 را به گونه ای تنظیم کنید تا هنگامی که FILED VALUE IS بزرگتر از مقدار 74 باشد BOLD GREEN FONT را نمایش دهد. در صورت نیاز بر روی فهرست کرکره ای کلیک کنید تا FIELD VALUE IS را انتخاب کنید سپس همین کار را در کمبوباکس بعدی انجام دهید تا گزینه GREATER THAN را انتخاب کنید. سپس مقدار 74 را در سومین کادر متنی وارد کنید و آیکون های RED و BOLD را انتخاب کنید. در انتهای کار باید بتوانید پیش نمایش آن را در کادر زیر آن مشاهده کنید.
 3. بر روی دکمه ADD>> کلیک کنید تا CONDITION 2 نمایش داده شود.
 4. کارهای مرحله 2 را تکرار کنید تا در زمانی که FILED VALUE IS کمتر از (LESS THAN) مقدار 40 باشد با فونت قرمز پررنگ (BOLD RED FONT) نمایش داده شود.
 5. بر روی OK کلیک کنید تا بسته شود.

 

 

تنظیم شرط براساس EXPRESSION IS

 

مرحله بعد تنظیم شرط برای فیلد Studentld است. از آنجایی که شرط ما بر اساس مقدار موجود در خود فیلد StudentId نمی باشد، نیاز است یک expression (دستور) ایجاد کنیم تا به مقدار موجود در فیلد Results رجوع کند. به همین منظور باید به جای انتخاب FIELD VALUE IS، گزینه EXPRESSION IS را از فهرستهای کرکره ای موجود انتخاب کنیم.

 

 1. مجددا قسمت DEFUALT FORMATTING را به گونه ای تنظیم کنید تا BLUE FONT را نمایش دهد. اینکار را با انتخاب BLUE از آیکون FONT/FORE COLOR انتخاب کنید.
 2. سپس CONDITION 1 را به گونه ای تنظیم کنید تا زمانی که در EXPRESSION IS مقدار [Results]>=75 وجود داشته باشد، BOLD GREEN FONT را نمایش دهد. برای انجام آن کافی است بر روی فهرست کرکره ای کلیک کنید تا گزینه EXPRESSION IS  را انتخاب کنید و سپس دستوری را در کادر مقابل آن وارد کنید (شکل 3). سپس آیکون های BOLD و RED را همانند قبل انتخاب کنید.
 3. بر روی دکمه ADD>> کلیک کنید تا CONDITION 2 را نمایش دهد.
 4. مرحله 2 را به گونه ای تکرار کنید تا هنگامی که EXPRESSION IS دارای مقدار [Results]<40 باشد، نتایج را بصورت BOLD GREEN FONT نمایش دهد.
 5. بر روی OK کلیک کنید تا بسته شود. 

 

قالببندی شرطی در گزارش

شکل 3: شرط مبتنی بر EXPRESSION IS. به کادر مقابل EXPRESSION IS دقت کنید.

 

ساخت این گزارش را با تکرار این مراحل برای فیلدهای FirstName و Surname  و با استفاده از انتخاب EXPRESSION IS در زمان ایجاد شرطها تمام کنید. 

 

بازگشت به صفحه اصلی آموزش پیشرفته اکسس

Website design with by ZABET