به سایت خوش خبر دات نت | آموزش رایگان کامپیوتر و IT خوش آمدید

استفاده از مفاهیم پایه ریاضی در MATLAB (آموزش MATLAB)

بازگشت به صفحه اصلی آموزش MATLAB

 

برای شروع کار می توانید از برنامه MATLAB برای حل مسائل ساده ریاضی استفاده کنید. نمادهای ریاضی همانند جمع (+)، تفریق(-)، ضرب(*)، تقسیم(/) همگی در MATLAB کار می کنند. علاوه بر آن از نماد ^ نیز برای توان استفاده می شود. بعنوان مثال اگر شما مقادیر زیر را در پنجره فرمان تایپ کنید سپس کلید ENTER را فشار دهید، MATLAB مقدار این عبارت را محاسبه می کند:

 

جمع در متلب

 

که جواب آن را بصورت زیر می نویسد:

 

جواب جمع در متلب

 

چند نکته در مثال فوق حائز اهمیت است. ابتدا هنگامی که دستوری را برای محاسبه مقداری وارد می کنید، MATLAB محاسبات را انجام داده و نتیجه را در متغیری به نام ans (به معنی Answer) قرار می دهد. اگر پنجره Workspace را چک کنید متوجه می شوید که متغیری به نام ans در آن وجود دارد. دوم اینکه MATLAB بطور پیش فرض مقدار متغیر را در پنجره Command و در دو سطر نشان می دهد. در سطر اول نام متغیر(در این مثال: ans) را به همراه علامت مساوی و در سطر دوم مقدار متغییر (در این مثال: 13) را نمایش می دهد.

 

ترتیب اولویت در محاسبات

 

دانستن ترتیب اولویت محاسبات جبری بسیار مهم است که به آن به طور مختصر ترتیب اولویت می گویند. همانطور که انتطار دارید، ضرب و تقسیم اولویت دارند و قبل از جمع و تفریق محاسبه می شوند. در مثال فوق، ابتدا 32*2=64 محاسبه می شود. سپس 4/2=2 محاسبه می شود و در آخر هم مقدار 75-64+2=13 محاسبه می شود.

معمولا ترتیب اولویت در محاسبات بصورت زیر می باشد:

  1. پرانتزها
  2. توان
  3. ضرب و تقسیم
  4. جمع و تفریق

با این وجود اگر لیست فوق برای مشخص کردن ترتیب محاسبات کافی نبود، به ترتیب از سمت چپ به راست انجام می شوند. بعنوان مثال در مسئله 10/20/10، MATLAB ابتدا 10/20=0.5 را محاسبه می کند سپس 0.5/10=0.05 را محاسبه می کند. برای مشخص کردن ترتیب اولویت می توانید از پرانتز استفاده کنید:20/10)=5 10/(.

 

اولویت در محاسبات

 

و یا

 

اولویت محاسباتی

 

اگر از ترتیب اولویت بندی اطمینان ندارید حتما از پرانتز استفاده کنید. با اینکار خواندن عبارات برای شما نیز خواناتر و آسانتر می شود.

 

پرانتز در اولویت ها

 

در عبارات و محاسباتی که قدری پیچیده تر می باشند، اهمیت استفاده از پرانتزها به چشم می آید.  

 

بازگشت به صفحه اصلی آموزش MATLAB

Website design with by ZABET