به سایت خوش خبر دات نت | آموزش رایگان کامپیوتر و IT خوش آمدید

استفاده از کنترل Tab برای نمایش منظم فرم ها (آموزش پیشرفته اکسس)

بازگشت به صفحه اصلی آموزش پیشرفته اکسس

کنترل Tab یک نوع کنترل فرم است که از آن برای نمایش و انجام راحتتر کارهای مربوط به کاربر استفاده می شود. بسیار شبیه به همان نوارآفیس در اکسس می باشد. اگرچه به جای آیکون های نوار آفیس، این نوارها حاوی کادرهای متنی یا سایر کنترل های فرمی می باشند که ما انتخاب می کنیم. در چنین مواقعی این امکان را به ما می دهد تا فیلدها را بر روی فرم ها جدا کنیم و یک گروه از آنها را در یک زمان نمایش دهیم. در زیر می توانید نمونه ای از آنها را مشاهده کنید:

 

کنترل tab

شکل1: کنترل Tab: برگه 1 "personal"

 

کنترل tab

شکل2: کنترل Tab: برگه 2 "Address"

 

کنترل tab

شکل3: کنترل Tab: برگه 3 "Education"

 

همانطور که در شکل فوق مشاهده کردید، فرم Employee Record بالا حاوی یک کنترل Tab می باشد که از 3 برگه (tab) جداگانه تشکیل شده است. برگه اول دارای عنوان Personal می باشد که فیلدهایی مرتبط با شماره شناسایی کارمندان((ID Employee، اسامی Name و تاریخ تولد Date of Birth را نمایش می دهد. برگه دوم در شکل 2 مربوط به آدرس کارمندان و برگه سوم در شکل 3، مربوط به میزان تحصیلات آنها است. در اینجا مشاهده می کنید که چگونه کنترل Tab این امکان را به ما می دهد تا اطلاعات را بصورت منطقی دسته بندی کنیم. همچنین این اطلاعات را در یک قالب ساده و کوچک نمایش دهیم. در حقیقت ما 11 فیلد را در یک Dialog Form کوچک قرار دادیم.
 

افزودن یک کنترل Tab(برگه(

 

1- برای شروع بر روی آیکون Form Design کلیک کنید. این ایکون در گروه FORMS نوار ابزار CREATE قرار دارد.

2- خصوصیت RECORD SOURSE را (از طریق برگه DATA موجود در PROPERTY SHEET) به جدول مناسبی اضافه می کنیم.

3- بر روی آیکون کنترل TAB کلیک کنید (در گروه CONTROLS نوار ابزار DESIGN قرار دارد) و سپس بر روی یک مکان دلخواه کلیک کنید تا بر روی فرم شی قرار گیرد. یک کنترل خالی TAB به همراه دو صفحه بر روی صفحه طراحی شما ظاهر می شود.

کنترل Tab خالی

یک کنترل TAB که به صفحه طراحی FORM DESIGN اضافه شده است.

 

سفارشی ساختن کنترل TAB

 

انجام اینکار بسیار ساده می باشد. تنها باید چند برگه(Tab) دیگر را اضافه کنید و به هرکدام از آنها نامی را تخصیص دهید (همانند Personal، Address و Education).

1- برای شروع ابتدا بر روی یک کنترل Tab کلیک کنید تا highlight شود.

2- سپس بر روی آیکون INSERT PAGE کلیک کنید (در گروه CONTROLS نوار ابزار DESIGN قرار دارد). اینکار باعث می شود تا صفحه خالی جدیدی به کنترل Tab اضافه شود تا بدین طرق سه برگه مورد نظر ما ایجاد شوند. 

3- سپس بر روی قسمتی از کنترل Tab به نام PAGE1 کلیک کنید تا انتخاب شود.

4- خصوصیت CAPTION مربوط به PAGE1 را به Personal تغییر دهید. این خصوصیت در برگه FORMAT موجود در PROPERTY SHEET قرار دارد.

5-همین کار را برای دو صفحه برگه دیگر نیز تکرار کنید تا برگه های Personal، Address و Education ایجاد شوند.

 

افزودن کادرهای متنی به کنترل Tab

 

مرحله آخر افزودن کادرهای متنی به کنترل Tab می باشد. نکته کلیدی داستان این است که به خاطر داشته باشیم قبل از افزودن کادر متنی به کنترل Tab، باید صفحه Tab مورد نظر را از قبل انتخاب کنیم. همچنین اگر فرم موجود را به کنترل Tab انتقال می دهید، به جای کشیدن و رها کردن آن، باید آن را Cut و Paste کنید زیرا در غیر اینصورت در بالای کنترل tab قرار می گیرد و جزء آن نمی شود.

1- برای شروع بر روی آیکون ADD EXISTING FIELDS کلیک می کنیم(این آیکون در گروه DESIGN RIBBON قرار دارد). اینکار باعث می شود تا قسمت FIELD LIST باز شود. 

2- سپس برگه Personal را از کنترل tab  انتخاب می کنیم.

3-حال ابتدا هر چهار فیلد را انتخاب کرده و به روی کنترل tab می کشیم تا در مکانی که مورد نظر ماست قرار گیرند. در حین انجام اینکار توجه داشته باشید که چگونه کنترل Tab در زمانی که کادر متنی را قرار می دهید، سیاه می شود. این حالت نشان می دهد که به جای اضافه شدن به فرم Details به کنترل Tab اضافه می شوند.

4- مراحل 2 و 3 را برای اضافه کردن فیلدهای Address و Education به برگه های مربوطه با همین نام تکرار می کنیم. 

5- تنها کار باقیمانده ترازبندی و تغییر اندازه کادرهای متنی می باشد تا کار ما حرفه ای به نظر برسد. یک روش خوب برای انجام اینکار، کلیک بر روی کادر متنی و وارد کردن دستی محل قرار گیری برگه FORMAT در PROPERTY SHEET می باشد. خصوصیت TOP محل قرارگیری عمودی، خصوصیت LEFT محل قرارگیری افقی و خصوصیت WIDTH هم پهنای آن را مشخص می کند. همچنین می توانید برچسب کادر متنی را بصورت جداگانه و با استفاده از همان روش قرار دهید.

 

کنترل tab

افزودن فیلدها به صفحه برگه Personal

 

بازگشت به صفحه اصلی آموزش پیشرفته اکسس

Website design with by ZABET