به سایت خوش خبر دات نت | آموزش رایگان کامپیوتر و IT خوش آمدید

نحوه افزودن، حذف و تغییر فونتها در ویندوز ١٠

 

در ویندوز 10 نسبت به نسخه های قبلی ویندوز، تغییر چندانی روی روش نصب و حذف فونتها صورت نگرفته است با این وجود اگر شما آشنایی چندانی با مراحل انجام کار ندارید، بطور حتم تمامی مراحل انجام کار برای شما تازگی دارند. در زیر به شرح و بررسی تمامی موارد می پردازیم.

 

افزودن، حذف و تغییر فونت ها در ویندوز 10

برای نصب یک فونت جدید در ویندوز 10 کافی است که فایل TrueType را به سمت کنترل پنل فونتها کشیده و رها کنید.

 

برای شروع کار باید به کنترل پنل فونتها دسترسی پیدا کنید. سریعترین روش ممکن، کلیک کردن در فیلد Search ویندوز 10 است که درست در سمت راست دکمه Start قرار دارد. سپس تایپ کلمه fonts و کلیک بر روی گزینه ای است که در بالای نتایج ظاهر می شود: Fonts - Control panel.

 

افزودن، حذف و تغییر فونت ها در ویندوز 10

 

همانطور که مشاهده می کنید هیچ گزینه مشخصی برای افزودن فونتهای جدید وجود ندارد ولی مراحل انجام اینکار بسیار آسان است: کافی است بر روی فایل فونت TrueType مورد نظر خود کلیک کرده و به سمت پنجره اصلی که حاوی سایر فونتهای نصب شده شما می باشند، بکشید. هنگامی که فایل مذکور را در آنجا رها می کنید، پیغامی مبنی بر نصب فونت مربوطه مشاهده می کنید که به سرعت هم از صفحه پاک می شود.

حذف یک فونت بسیار ساده تر از  نصب آن است. کافی است بر روی فونت مورد نظر کلیک کنید سپس بر روی Delete کلیک کنید. فقط مواظب باشید که فونتهای سیستمی مهم را همانند Calibre، Microsoft Sans Serif و Tahoma پاک نشوند.

 

افزودن، حذف و تغییر فونت ها در ویندوز 10

 

در خاتمه اگر می خواهید تغییرات عمده ای بر روی تنظیمات فونت خود انجام دهید، می توانید اینکار را با نگاهی به نوارابزاری که در سمت چپ کنترل پنل فونت قرار دارد، انجام دهید. بعنوان مثال، برای افزایش یا کاهش اندازه فونت پیغامها، منوها و آیکونها، کافی است بر روی Change Font Size کلیک کنید. گزینه ای را که می خواهید تغییر دهید را انتخاب کنید سپس اندازه مورد نظر خود را مشخص کنید.

 

افزودن، حذف و تغییر فونت ها در ویندوز 10

 

بعد از انجام تغییرات کافی است بر روی Apply کلیک کنید تا در عرض چند ثانیه تغییرات شما اعمال شوند. اکنون شما با نحوه مدیریت فونت ها در ویندوز 10 آشنایی کافی پیدا کرده اید.

Website design with by ZABET