بازدید: ٣۵۴٩

افکتهای سبکهای سه بعدی

 

فتوشاپ یک ابزار بسیار شگفت انگیزی می باشد که با استفاده از آن کارهای متنوعی را می توان انجام داد. در این پست با استفاده از هنر Nik Ainley نحوه اضافه نمودن یک افکت زیبا را به متن سه بعدی مشاهده خواهیم کرد. آقایNik Ainley یک طراح حرفه ای انگلیسی است که کارهای وی در مجلات، روزنامه ها، کتابها و پوسترها چاپ می شود.

 

main_image

 

ایجاد شیء های سه بعدی در فتوشاپ بیشتر مدیون آخرین نسخه آن می باشد. ولی برای کار ما نیازی نیست که حتما آخرین نسخه از فتوشاپ را نصب کرده باشید تا افکتهای سه بعدی منحصربفرد را ایجاد کنید.  کافی است تنها در فتوشاپ CS و نسخه های بالاتر از آنها کار کنیم.

ابتدا باید حروفی را در یک بسته نرم افزاری سه بعدی بصورت کاراکترهای جداگانه ایجاد کنیم سپس برای انجام کارهای بیشتر، آنها را به فتوشاپ انتقال دهیم. با استفاده هوشمندانه از ابزار ماسک گذاری و لایه ها در فتوشاپ، سبکی را با استفاده از کاراکترها ایجاد می کنیم که در داخل یکدیگر تنیده شده باشند.  برای انجام اینکار به نرم افزار فتوشاپ نیاز است.

 

مرحله 1:

 

ابتدا کار را با ایجاد جداگانه تک تک حروف در یک برنامه سه بعدی شروع می کنیم . برای این منظور ما از نرم افزار Xara 3D استفاده کردیم. سپس آنها را در داخل یک فایل فتوشاپ وارد می کنیم. هر حرف را در لایه مخصوص به خود نگه دارید سپس حروف را بر حسب سلیقه خود در کنار یکدیگر قرار دهید. ممکن است این روش ایجاد یک متن سه بعدی قدری عجیب به نظر برسد ولی فتوشاپ ابزارهای کنترلی بیشتری را نسبت به یک برنامه سه بعدی در اختیار شما قرار می دهد و شما قادر به تولید افکتهای زیادی بر روی آنها خواهید بود.

 

1

 

 

مرحله 2:

 

یکی از فواید کار در فتوشاپ این است که حروف می توانند در پشت یکدیگر قرار گیرند در حالیکه همزمان قسمتهای دیگری از آنها در جلوی آنها قرار دارد. برای ایجاد چنین افکتی، باید قسمتهای جداگانه حروف را ماسک گذاری کنید تا قسمتهایی را که در زیر قسمتهای دیگر قرار دارند، دیده شوند. برای اینکه قسمتی از یک حرف را ماسک گذاری کنید، با افزودن یک ماسک لایه به یک حرف، کار را شروع می کنیم. در مرحله بعد باید انتخاب کنید که می خواهید کدام حرف در جلو قرار گیرد ( در مثال ما، حرف E را به گونه ای آشکار قرار می دهیم که قسمتی از آن در جلوی H قرار گیرد). کلید CTRL را نگه داشته و بر روی تصویر بند انگشتی لایه آن کلیک کنید تا طرح آن را انتخاب کنید. با استفاده از ابزار قلمو، برروی ماسک لایه H رنگ سیاه بکشید. اکنون باید به گونه ای دیده شود که نوک پایین حرف E در مقابل H قرار گیرد. همین کار را برای سایر حروفی که مدنظر دارید انجام دهید.

 

photoshop_3d_type2

 

مرحله 3:

 

سپس باید بر روی نورپردازی و سایه ها کار کنید. برای این منظور باید سایه هایی را به F اضافه کنید. لایه جدیدی را در بالای حرف F ایجاد کنید. برای اطمینان از اینکه سایه ها فقط بر روی حرف قرار می گیرند، یک ماسک به آن بدهید. شکل ماسک باید مطابق با شکل F باشد، قسمتهای ماسک شده در مرحله قبل را حذف کنید. برای انجام اینکار کافی است کلید CTRL را نگه داشته و برروی تصویر بندانگشتی لایه F کلیک کنید سپس در حالیکه کلیدهای CTRL+ALT+SHIFT را فشار می دهید بر روی تصویر بند انگشتی ماسک لایه کلیک کنید تا اشتراک هر دو را بدست آورید. اکنون لایه جدید خود را انتخاب کنید و یک ماسک لایه اضافه کنید. شکل آن باید همان شکل منتخب شما باشد.

 

photoshop_3d_type3

 

مرحله 4:

 

با استفاده از یک قلموی نرم(مثلا 70px) بر روی این لایه در اطراف قسمتهای مختلف حرفی را که باید در سایه باشند سیاه کنید. در این حالت، قسمتی از بالا در پشت حرف R و قسمتی از پایین در پشت S قرار می گیرد. این مراحل را برای هر لایه تکرار کنید. اینکار را باید با عمق بسیار بیشتری به اتمام برسانید.

 

photoshop_3d_type4

 

مرحله 5:

 

اکنون که برروی حروف سایه ایجاد کردیم، باید بر روی پس زمینه هم سایه بیاندازیم. لایه جدیدی را در زیر تمامی حروف ایجاد کنید. طرح تمامی حروف را انتخاب کنید و با رنگ مشکی، رنگ آمیزی کنید. بر روی این لایه Gaussian blur را اجرا کنید. اکنون از یک Warp Transform استفاده کنید تا آن را به آهستگی به سمت پایین بکشید. در این حالت به نظر می رسد که حروف بر روی پس زمینه شناور هستند. مجددا از Blur استفاده کنید و در صورتی که سایه ها به نظر بسیار خشن آمدند، از میزان تاری لایه کم کنید.

 

photoshop_3d_type5

 

مرحله 6:

 

 

حال سایه های کنترل شده دیگری را در زیر لایه ها اضافه کنید تا عمق بیشتری را ایجاد کنید. لایه جدیدی را در بالای اولین لایه سایه ایجاد کنید سپس با کمک یک قلموی نرم 50px آن را با رنگ مشکی رنگ آمیزی کنید. در جایی که آن را اضافه کردید، ممکن است چندان مناسب به نظر نیاید. به همین خاطر در زیر پایه حروف، سایه های بیشتری را اضافه کنید به گونه ای که احساس کنید آنها بطور عمودی ایستاده اند. این حالت دقیقا مخالف بااولین لایه سایه شما می باشد با این وجود، نتیجه کار تمامی افکت ها اینگونه می شود.

 

photoshop_3d_type6

 

مرحله 7:

 

حال کار بر روی خود حروف را شروع کنید. اولین گام جدا کردن وجه مقابل هر حرف می باشد. اینکار را با ابزار magic wand یا Pen انجام دهید. هنگامی که وجهی را انتخاب کردید، لایه جدیدی را در بالای هر حرف و در زیر سایه آن ایجاد کنید. آن را با هر رنگی که دوست دارید رنگ آمیزی کنید ولی آن را قدری تیره تر کنید. اگر در مرحله 2، قسمتی از حرف خود را ماسک کردید، باید ماسک حرف را به لایه وجه خود کپی کنید.

 

photoshop_3d_type7

 

مرحله 8:

 

برای اینکه هر وجه حرف را برطبق سلیقه خودمان تغییر دهیم، از سبکهای لایه ای استفاده می کنیم. تنظیمات را نمی توان بطور دقیق بیان کرد زیرا بسیاری از آنها به سلیقه شخصی شما مربوط می شود ولی تنظیمات اصلی آن باید چیزی شبیه به موارد زیر باشند:

 

Inner Shadow: Color dodge, white, opacity 15 per cent, distance: 0px, size: 45p

 

Inner Glow: Screen, white, opacity 75 per cent, size 2px

 

Gradient Overlay: Soft light, black to white, opacity 100 per cent, angled to make the letter lighter at the top, darker at the bottom.

 

Satin: Color dodge, dark grey, opacity 50 per cent, distance: 20px, size: 40px

 

photoshop_3d_type8

 

مرحله 9:

 

هنگامی که تنظیمات را مطابق میل خود تغییر دادید، آنگاه کار بر روی طرفین حروف را آغاز می کنیم.

 

photoshop_3d_type9

 

مرحله 10:

 

شما باید رنگها و نورپردازی وجه های اطراف حروف را تغییر دهید به گونه ای که با یکدیگر سازگار باشند.

برای این منظور باید از لایه های تنظیمی فتوشاپ استفاده کنید. کار را با انتخاب طرح ماسک لایه سایه F شروع می کنیم و لایه تنظیمی نقشه گرادیان (gradient map ) جدیدی را درست در زیر لایه وجه ایجاد می کنیم.

 

photoshop_3d_type10

 

مرحله 11:

 

اکنون این امکان وجود دارد تا لایه های تنظیمی اضافی را در بالا و پایین لایه ایجاد شده در مرحله 10 قرار دهید تا میزان روشنایی، کنتراست و رنگها را مطابق با سلیقه خود تغییر دهید. حال، لایه های تنظیمی را بر روی حرف دیگر کپی کنید و سپس تنظیمات کوچکی انجام دهید تا در رنگ آمیزی آنها قدری سازگاری ایجاد کنید.

 

photoshop_3d_type11

 

مرحله 12:

 

برای اینکه قدری جلای (gloss) بیشتری بدهید فرمان Filter > Artistic > Plastic wrap را بر روی بدنه هر حرف با تنظیمات Highlight قوی 14، Detail یک و Smoothness 14، اجرا کنید. بعداز اعمال هر فیلتر، آن را در یک حالت blending نور ملایم، محو کنید(Edit > Face).

 

photoshop_3d_type12

 

مرحله 13:

 

برای اینکه تمامی رنگها را با یکدیگر نشان دهید و یک احساس هارمونیک ایجاد کنید، لایه های تنظیمی دیگری را نیز در بالای تصویر اضافه کنید. اینکار را با بکارگیری همان نقشه گرادیان قبلی که برای یک حالت blending نور ملایم استفاده کردید با میزان تیرگی 50 درصد، شروع کنید.

 

photoshop_3d_type13

 

مرحله 14:

 

از لایه های تنظیمی دیگر برای ایجاد بالانس و رنگ آمیزی صحیح آن استفاده کنید. لایه منحنی را برای روشن کردن آن، یک لایه فیلتر عکس را برای اضافه نمودن بیشتر رنگ قرمز و یک لایه بالانس رنگی  را برای اضافه نمودن رنگ نارنجی اضافه کنید. برای اینکه مطابق سلیقه خود پیش بروید می توانید لایه های دیگری را به دلخواه خود اضافه کنید یا چیزی را از آن کم کنید. در نهایت، تمامی این لایه های تنظیمی را ماسک گذاری کنید تا اثری برروی رنگ پس زمینه نداشته باشند.

 

photoshop_3d_type14

 

مرحله 15:

 

از اینجا به بعد می توانید هر تنظیمی را که دوست دارید اضافه کنید یا کار را تمام شده فرض کنید. بعنوان مثال، جزییات دیگری را به حروف اضافه کنید، Highlightها و سایه های دیگری را بر روی آنها اعمال نمایید، رنگها را تغییر داده و یا هر کار دیگری که به ذهنتان می رسد انجام دهید.

 

photoshop_3d_type_main_image

 

طراحی سایت و سئو توسط ضابط