به سایت خوش خبر دات نت | آموزش رایگان کامپیوتر و IT خوش آمدید

امنیت در ویندوز ٨

 

از بسیاری جهات، ویندوز 8 امن ترین نسخه ویندوز به حساب می آید که تا به حال منتشر شده است. اساسا خطر دانلود نرم افزارهای آسیب رسان بسیار پایین می باشد زیرا برنامه هایی که از صفحه نمایش Start آنها را اجرا می کنید، توسط مایکروسافت طراحی شده یا مورد موافقت آن شرکت قرار گرفته اند.

 

قابلیتهای امینیتی در ویندوز 8

 

ویندوز 8 از انواع ابزارهای مختلفی برای محافظت سیستم شما در برابر ویروسها، malwareها و سایر بدافزارهایی که به کامپیوتر شما آسیب می رسانند، استفاده می کند. بسیاری از این سرویسها در پس زمینه ویندوز اجرا می شوند به همین دلیل ممکن است شما اصلا متوجه حضور این برنامه نشوید.


  • User Account Control


  •  

هنگامی که برنامه یا کاربری سعی در تغییر تنظیمات کامپیوتر شما دارد، User Account Control شما را از این موضوع آگاه می سازد. صفحه نمایش شما بطور موقت قفل می شود تا اینکه یک Administrator انجام این تغییرات را تایید کند. این قابلیت از کامپیوتر شما در برابر بدافزارها و نیز تغییرات تصادفی محافظت می کند. همچنین این قابلیت این امکان را به شما می دهد تا تصمیم بگیرید که چگونه این پیغامهای هشدار را دریافت کنید.

 

security_user_float


  • Windows Defender


  •  

برنامه Windows Defender یک آنتی ویروس و محافظ در برابر malwareها ارائه می دهد. علاوه بر آن به منظور اسکن کامپیوتر شما برای مشاهده برنامه های آسیب رسان، Windows Defender نیز سریعا یک برنامه محافظتی ارائه می دهد و هر فایل یا برنامه ای را که شما باز می کنید دوبار چک می کند بدون اینکه از سرعت کامپیوتر شما بکاهد.

 

security_defender


  •  Windows SmartScreen

 

هنگامی که کامپیوتر شما از طرف یک فایل یا برنامه با یک تهدید امنیتی مواجه شد، Windows SmartScreen شما را با یک هشدار تمام صفحه ای آگاه خواهد کرد. هرزمان که این صفحه هشدار را مشاهده کردید، باید گزینه not to open را انتخاب کنید تا فایل یا برنامه مربوطه باز نشود مگر اینکه تشخیص دهید که این برنامه یا فایل باعث خرابی کامپیوتر شما نمی شود.

 

security_smartscreen


  • Windows Firewall

 

بطور پیش فرض ویندوز 8 با استفاده از Windows Firewall از ارتباطات اینترنتی شما محافظت می کند. برنامه فایروال مانع دسترسی بدون اجازه از طریق ارتباطات خارجی می شود و به شما کمک می کند تا از شبکه خود در برابر تهدیداتی که می توانند به کامپیوتر شما آسیب برسانند، مراقبت کنید.

 

security_firewall

 

Action Center

 

قابلیت Action Center، یک قابلیت مرکزی است که از آن برای مشاهده پیغامهای امنیتی و حفاظتی استفاده می شود و شناسایی و حل مشکلات کامپیوتر شما در آن بسیار آسانتر می باشد. از طریق نمای دسک تاپ می توانید به Action Center دسترسی داشته باشید.

 

برای باز کردن Action Center  باید کارهای زیر را انجام دهید:

اگر یک پیغام مهم داشته باشید، در نوار Taskbar یک آیکون پرچم به همراه یک علامت X قرمز رنگ بر روی آن نمایش داده می شود.

1- برای باز کردن Action Center، بر روی آیکون پرچم در taskbar کلیک کنید.

 

security_action_cen_click

 

2- پیغامهای موجود نمایش داده می شود.

3- بر روی Open Action Center کلیک کنید تا به پیغامهای جاری پاسخ دهید.

 

security_action_cen_open

 

حل مشکلات با استفاده از  Action Center:

 

پیغامهای جاری شما در قسمت  Action Centerنمایش داده می شوند. نوار قرمز مهمترین پیغامهای شما را مشخص می کند. نوار زرد مشخص کننده پیغامهایی می باشد که نیاز به توجه و انجام اقدامات سریع ندارند. در صورتی که راه حلی برای برطرف کردن مشکل امنیتی موجود وجود داشته باشد، یک دکمه در سمت راست آن پیغام ظاهر می شود.


  • برای حل یک مشکل، بر روی دکمه مزبور کلیک کنید و طبق دستورات آن پیش بروید. بعد از طی تمامی مراحل، پیغام مربوطه از قسمت Action Center پاک می شود.
  •  

security_action_cen_call

 

برخی از پیغامها تنها یک اعلان می باشند و نشاندهنده مشکل نیستند. در کنار این پیغامها هیچ دکمه ای وجود ندارد ولی ممکن است هنوز اطلاعات یا دستورات مهمی وجود داشته باشند.

 

Troubleshooting

 

تمامی مشکلات کامپیوتر شما در قسمت Action Center نمایش داده نمی شود. بعنوان مثال، ممکن است که شما با یک برنامه یا ابزار خاصی مشکل داشته باشید و یا قادر به اتصال به اینترنت نباشید. برای حل چنین مشکلاتی باید از قسمت Troubleshooting استفاده کنید.


  • برای دسترسی به Troubleshooting، در پایین قسمت Action Center بر روی Troubleshooting  کلیک کنید. گزینه های متعددی را مشاهده می کنید که به شما در شناسایی و رفع مشکلات نرم افزاری و سخت افزاری شما کمک می کنند.


security_troubleshoot_open

 

ممکن است گزینه های موجود در قسمت Troubleshooting کامپیوتر شما با تصویر زیر قدری متفاوت باشند.

 

342455background

 

استفاده از System Restore

 

ممکن است برخی مواقع بعد از باز کردن فایلها یا برنامه هایی از اینترنت، کامپیوتر شما دچار مشکلاتی شود که بر روی تنظیمات سیستم شما تاثیرگذار هستند. برنامه System Restore آسانترین روش برای رفع چنین مشکلاتی است. این برنامه به شما امکان می دهد تا تنظیمات سیستم خود را به یک نقطه زمانی در گذشته بازگردانید. که به این نقطه، نقطه بازگشت می گویند. به خاطر داشته باشید که برنامه system restore فایلهایی را که اخیرا ایجاد کردید حذف نمی کند. همچنین نمی توانید از این برنامه برای بازیابی فایلهای گم شده یا سایر فایلها استفاده کرد. اگرچه، ممکن است برنامه ها و درایورهایی را که اخیرا اضافه کردید را حذف کند(Uninstall کند).

 

برای اجرای برنامه system restore باید طبق مراحل زیر عمل کنید:

1-      در پایین قسمت Action Center به جستجوی Recovery پرداخته و آن را انتخاب کنید.


security_restore_open

 

2-      بر روی Open System Restore کلیک کنید.

 

security_restore_click

 

3-      کادر System Restore ظاهر خواهد شد. مطابق دستورات نمایش داده شده، پیش بروید تا تنظیمات سیستم خود را به یک نقطه بازگشت بازگردانید.

 

security_restore_choose

 

Website design with by ZABET