به سایت خوش خبر دات نت | آموزش رایگان کامپیوتر و IT خوش آمدید

ایجاد یک فرم در اکسس (آموزش پیشرفته اکسس)

بازگشت به صفحه اصلی آموزش پیشرفته اکسس

 

1- برای  شروع کار کافی است در نوار ابزار Create بر روی آیکون Form Design کلیک کنید. اینکار باعث ایجاد یک فرم جدید در نمای Design می شود.

 

ایجاد فرم در اکسس

آیکون Form Design در منتها الیه سمت راست نوار Create قرار دارد.


ایجاد فرم در اکسس

نمای Form Design و صفحه Property

2- قبل از اینکه شروع به ساخت کادرهای متنی و سایر کنترلها بکنیم، باید فرم خود را به یک جدول اکسس که قبلا ایجاد شده است، متصل کنیم. زیرا بدین طریق است که اکسس می فهمد داده های فرم به کدام جدول تعلق دارد. اینکار را از طریق خصوصیت Record Source انجام می دهیم. اگر هنوز پنجره خصوصیت مربوطه باز نمی باشد، کافی است در قسمت Tools group نوار ابزار Design، بر روی آیکون Property sheet کلیک کنید.

3- در صفحه آن، برگه Data را انتخاب کنید. اینکار باعث نمایش جدولی از خصوصیات مربوط به داده های فرم شما خواهد شد. اکنون می خواهیم با خصوصیت Record Source کار کنیم. بر روی فلش مربوطه کلیک کنید تا فهرستی از جدولهای بانکهای اطلاعاتی و فرم های پرس و جو(Query) را مشاهده کنید. در این مثال، از جدولی به نام tblAcounts استفاده می کنیم که با کلیک بر روی آن انتخاب می شود.
 

ایجاد فرم در اکسس

خصوصیت Record Source و صفحه Property.


4- اکنون می خواهیم تعدادی کنترل فرم همانند Text Boxes و Labels را اضافه کنیم. این کنترلها در گروه Controls از نوارابزار Design قرار دارند. اکنون باید بر روی آیکون کادرمتنی کلیک کنیم سپس اشاره گر ماوس را بر روی قسمتی از فرم قرار دهیم که می خواهیم در آنجا نمایش داده شوند. سپس بر روی همان نقطه راست کلیک می کنیم. بدین طریق کنترل کادر متنی بر روی فرم ما قرار خواهد گرفت.
 

ایجاد فرم در اکسس

گروه Controls از نوارابزار Design. کنترل کادر متنی(Text Box) در منتها الیه سمت چپ تصویر قرار دارد.


5- اکنون می خواهیم خصوصیت Control Source کادر متنی را تنظیم کنیم. این خصوصیت مشخص می کند که کدام فیلد از Record Source فرم، به کنترل متصل است. اینکار را با کلیک کردن بر روی فلش موجود انجام می دهیم تا فهرستی از اسامی فیلدهای جدولی را که قبلا بعنوان منبع رکورد خود انتخاب کردیم، نمایش دهد. ما فیلد Description را انتخاب می کنیم. برای این منظور کافی است بر روی نام فیلد مزبور کلیک کنید، تا انتخاب شود.
 

ایجاد فرم در اکسس

خصوصیت Control Source. یکی از گزینه ها را از فهرست موجود انتخاب کنید

6- اکنون می توانید برای کنترل خود یک نام با مسما انتخاب کنید. این کنترل بر روی فرم نمایش داده می شود. نام این کنترل، همان نامی است که از آن برای ارجاع بعدی در پردازش طرح استفاده می کنید. اینکار را با کلیک بر روی برگه Other صفحه خصوصیت انجام دهید. خصوصیت Name باید در بالای جدول باشد. معمولا اکسس از اسامی پیش فرض برای نامگذاری استفاده می کند، همانند Text1. می توانید به راحتی نام Description را برای آن درنظر بگیرید.

ایجاد فرم در اکسس

خصوصیت Name مربوط به کنترل کادر متنی ما


7- اکنون خصوصیت Caption برچسب را که در گوشه سمت چپ کادرمتنی قرار دارد، تغییر می دهیم. برخلاف خصوصیت Name که در قسمت قبلی تنظیم کردیم، خصوصیت Caption بر روی فرم نمایش داده می شود تا اطلاعاتی را به کاربر ارائه دهد. در این حالت، به کاربر می فهمانیم که اطلاعات نمایش داده شده در این کادر متنی، اطلاعاتی توصیفی (Description) هستند. برای انجام اینکار کافی است برچسب روی جدول طرح را با راست کلیک کردن بر روی آن انتخاب کنید. سپس بر روی برگه Format در صفحه خصوصیت کلیک کنید و در قسمت Description جدول خصوصیت، مطلب مورد نظر خود را تایپ کنید. همچنین می توانید بر روی برچسبی که در جدول طرح قرار دارد، کلیک کنید تا انتخاب شود سپس در درون برچسب مربوطه کلیک کنید تا بدین طریق عنوان جدید خود را مستقیما بر روی عنوان قبلی تایپ کنید.


اکنون می توانید این مرحله را به تعداد کادرهای متنی که نیاز دارید، تکرار کنید.
 

ایجاد فرم در اکسس

خصوصیت Caption مخصوص کنترل برچسب ما.


8- اکنون دراین مرحله کار فرم خود را با وارد نمودن یک تیتر به پایان می رسانیم. برای این منظور بر روی کنترل Label از گروه Controls نوارابزار Design کلیک کنید. سپس مکانی را در بالای جدول انتخاب کنید و بر روی آن کلیک کنید تا کنترل برچسب را به فرم خود اضافه کنید. اکنون می توانید همانند مرحله قبل، متن تیتر خود را اضافه کنید. هنگامی که عنوان تیتر را وارد کردید می توانید اندازه فونت را افزایش دهید و متن را پررنگ(Bold) کنید. برای این منظور کافی است بر روی برچسب راست کلیک کنید تا انتخاب شود سپس اندازه فونت خود را بر روی 24 قرار دهید و در گروه Font از نوارابزار Home، بر روی گزینه Bold کلیک کنید. همچنین می توانید اندازه برچسب را تغییر دهید برای این منظور کافی است بر روی گیره های اطراف برچسبها دبل کلیک کنید.
 

ایجاد فرم در اکسس

 

بازگشت به صفحه اصلی آموزش پیشرفته اکسس

Website design with by ZABET