بازدید: ۴٨٠۵

ایجاد یک تصویر سه بعدی با استفاده از CS5

 

create-layered-a4

مقدمه

 

ابزارهای 3D  موجود در فتوشاپ نگارش CS5 نسبت به سایر نگارشهای آن بسیار پیشرفته تر می باشد. در این پست ما با استفاده از این ابزار یک متن سه بعدی را به روشی ایجاد می کنیم که قبلا تنها در یک برنامه مخصوص ساخت کارهای 3D امکان پذیر بود.

همانطور که به بررسی و شرح این قابلیت جدید شگفت انگیز می پردازیم، تنظیمات مرسوم 3D را نیز بررسی خواهیم کرد تا بدین طریق ابزارهای متفاوت و مختلف مخصوص رندر تصاویر را نیز مورد آزمایش قرار دهیم.

با استفاده از مدهای مختلف blending و ماسکهای  فتوشاپ، می توانیم به سرعت افکتهای متفاوتی را ایجاد کنیم و به طریقی با رنگها بازی کنیم که به نسبت یک برنامه مخصوص ساخت طرحهای سه بعدی، زمان کمتری صرف اینکار شود.

همچنین برای ترکیب مناسب رنگهای طرح با یکدیگر، یک نگاه اجمالی به نحوه استفاده از لایه های تنظیمی می اندازیم. لازم به ذکر است که این کار براساس کارهای یک طراح انگلیسی به نام آقای Nik Ainley آموزش داده می شود. کارهای وی در مجلات و کتابها بصورت آلبومهای هنری و پوسترها مورد استفاده قرار می گیرند.

 

مرحله 1:

 

کار خود را با یک متن شروع می کنیم که به مرور در اطراف آن چیزهای دیگری را اضافه خواهیم کرد. ابتدا باید هر حرف بطور جداگانه ایجاد شود. هنگامی که روشی را برای ایجاد یک حرف بکار بردیم، تکرار آن برای ایجاد حروف دیگر آسان خواهد بود.

 

1

 

یک لایه متنی جدید ایجاد کنید. اولین حرف(یا به قولی مهمترین حرف) از کلمه خود را تایپ کنید و سپس فونت مورد نظر خود را انتخاب کنید.

 

مرحله 2:

 

اکنون می خواهیم این حرف را به یک شیء 3 بعدی تبدیل کنیم. اطمینان حاصل کنید که پالت 3D باز است سپس تا قسمت Create New 3D Object به سمت پایین پیمایش کنید.

 

2

 

گزینه 3D Repoussé Object را انتخاب کنید و بر روی Create کلیک کنید. ممکن است قبل از اجرای این دستور در رابطه با محل قرار گیری لایه از شما سئوال شود. اگر محل قرارگیری آن مورد نظر شما می باشد، فقط کافی است بر روی yes کلیک کنید.

 

مرحله 3:

 

اگر برای اولین بار است به این صفحه مخصوص کارهای سه بعدی نگاه می کنید، ممکن است وجود گزینه های زیاد در آن باعث ترس و وحشت شما شود. در این قسمت ما به معرفی و استفاده از تنظیمات مربوط به کار خود می پردازیم.

 

3

 

مرحله 4:

 

ابتدا می خواهیم قدری عمق به آن اضافه کنیم. ما اینجا از یک مقدار 4.75 برای C استفاده می کنیم. اکنون حرف صاف ما به یک شیء کاملا سه بعدی تبدیل می شود. این بسیار خوب است ولی هنوز از ابزارها و امکانات جدید بطور کامل بهره نبردیم. گزینه های پیشرفته مخصوص رندر اشیاء وجود ندارد، برای همین منظور نیاز داریم تا از ترفندهایی استفاده کنیم تا حرف ما بطور دینامیکی سه بعدی به نظر برسد.

 

4

 

مرحله 5:

 

برای اینکه کار خود را قدری بهتر جلوه دهیم مقدار پیچ خوردگی آن را بر روی 560 تنظیم می کنیم. اکنون شاهد بیرون آمدگی شیء به سمت عقب آن می باشید. اشکال کار اینجاست که بعلت اینکه بطور مستقیم به سمت عقب می رود، در واقع نمی توانیم چیز خیلی زیادی را مشاهده کنیم. با استفاده از ابزارهای تغییر شکل که در گوشه سمت چپ و بالا قرار دارند، آن را به پهلو می چرخانیم تا آنچه را که تغییر کرده است، مشاهده کنیم. حال مشکل اینجاست که حرف مزبور رو به سمت ما قرارندارد.

 

photoshop_3d_5

 

مرحله 6:

 

برای اینکه این امکان برای ما فراهم شود تا ماحصل کار را بطور دقیق و مناسب ببینیم، نیاز به تغییر تنظیمات خمیدگی آن داریم. اطمینان حاصل کنید که گزینه Bend انتخاب شده است سپس سعی کنید تا کادرهای متفاوت دیگری را که در مربع سمت راست قرار دارند، انتخاب کنید. این گزینه ها نشان می دهند که شیء ما در چه جهتی خم می شود. برای کار ما ایجاد یک خمیدگی به سمت راست مناسب به نظر می رسد.

 photoshop_3d_6

 

مرحله 7:

 

اکنون می خواهیم که رنگ حرف را تغییر دهیم تا بدین طریق آن را بعدا راحت تر انتخاب کنیم. از ابزار موجود خارج شوید و سپس برای قسمت جلوی شیء خود در پالت 3D Materials ، موادی را انتخاب کنید. جلوی کار را ‘X Front Inflation Material’ می نامند که در آن X حرف شما می باشد. کادری را که بعد از Diffuse قرار دارد انتخاب کنید و آن را به یک رنگ روشن تغییر دهید(در اینجا ما از رنگ قرمز استفاده کردیم).

 

photoshop_3d_7

 

مرحله 8:

 

اکنون می خواهیم نورهای جالب دیگری را به کار خود اضافه کنیم. برگه Lights را که در بالای پالت 3D قرار دارد، انتخاب کنید. اکنون می توانید هر نور را بطور جداگانه انتخاب و ویرایش کنید و همچنین نورهای جدیدی را اضافه کنید. در اینجا ما از سه نور نامحدود، دو نور خاکستری و یک نور آبی استفاده کردیم.

 

photoshop_3d_8

 

این نورها را در اطراف شیء خود بچرخانید تا توزیع جدیدی از سایه و highlight ها ایجاد کنید. برای کسب بهترین نتیجه و ماحصل کار، بهتر است برای هر حرف از یک ترتیب متفاوت استفاده کنید.

 

مرحله 9:

 

برای افزودن الگوی شطرنجی، ما لایه سه بعدی خود را کپی کرده و از یک ماسک برای ترکیب و مخلوط کردن آن دو استفاده می کنیم. بعد از لایه شطرنجی, در پالت 3D گزینه  X Extrusion Material را انتخاب کنید و آن را به الگوی شطرنجی که قبلا تنظیم شده، تغییر دهید.

 

photoshop_3d_9

 

آیکون کوچکی را که در سمت راست کادر Diffuse قرار دارد انتخاب کنید و سپس بر روی Edit Properties کلیک کنید. در اینجا کافی است با گزینه های موجود بازی کنید تا بافتی را که مورد نظر شما می باشد،  ایجاد نمایید.

 

مرحله 10:

 

یک ماسک لایه ای به لایه بافت خود اضافه کنید و با استفاده از ابزار Gradient یا یک قلموی نرم بزرگ، رنگ مشکی را به ماسک خود اضافه کنید تا بافت موجود را کمرنگ کنید(یا محو کنید). مد blending(ترکیب یا آمیختگی) لایه را به Overlay  تغییر دهید و بافت را روشنتر کنید تا از میزان شدت زمختی آن بکاهید. اکنون قدری به آن رنگ اضافه کنید.

 

 

photoshop_3d_10

 

مرحله 11:

 

مجددا لایه اصلی خود را کپی کنید و آن به بالای لایه بافت انتقال دهید. گزینه Scene را انتخاب کنید(که در بالای پالت 3D قرار دارد) سپس به سمت پایین پیمایش کنید و تنظیمات مخصوص رندر تصویر را بر روی Normals قرار دهید. اینکار برحسب اینکه وجوه اشیاء به چه سمتی اشاره دارند، وجه ها را رنگ آمیزی می کند که خود یک افکت بسیار زیبایی می باشد.

 

photoshop_3d_11

 

مد Blending لایه را به Color تغییر دهید. از یک تنظیم اشباع و hue برای رنگ آمیزی ارغوانی لایه استفاده کنید سپس آن را تا حدود 70% کمرنگ کنید یا از Cmd/Ctrl + Shift + F استفاده کنید.

 

مرحله 12:

 

آخرین مرحله برای این حرف، style کردن وجه جلویی آن می باشد. از ابزار Quick Selection یا Magic Wand  برای انتخاب آن استفاده کنید. انجام اینکار باید نسبتا آسان باشد زیرا که ما قبلا یک رنگ روشن به آن دادیم. با کمک پیکسلها، انتخاب خود را قدری بسط داده و بیشتر کنید تا از روی هم افتادگی آن جلوگیری بعمل آورید و آن را با رنگی که می خواهید بر روی لایه جدید در بالا قرار داشته باشد، رنگ آمیزی کنید. سعی کنید تا تعدادی سبکهای لایه ای را نیز اضافه کنید همانند یک Inner Glow، تا بدین طریق قدری جالب تر به نظر برسد.

 

photoshop_3d_12

 

مرحله 13:

 

همان مراحل را برای تمامی حروف کلمه خود تکرار کنید و هرکدام از آنها را بصورت یک ترکیب جالب و شگفت انگیز در کنار یکدیگر قرار دهید. با استفاده از ماسکهای لایه ای، قسمتهایی از حروف را مخفی کنید تا در صورتی که در زیر سایر حروف قرار دارند، آنها را ظاهر و مشخص کنید. این روش از حالتی که بر روی یکدیگر قرار گرفته باشند، بهتر به نظر می رسد و عمق بیشتری را نشان می دهد.

 

photoshop_3d_13

 

مرحله 14:

 

با رنگها بازی کنید تا طرح شما مناسب و به دلخواه شما ایجاد شود. با استفاده از نسخه هایی از حرف سه بعدی خود، جزییات بیشتر دیگری را اضافه کنید. سعی کنید که یک طرح راه راه را به یک حرف اضافه کنید و سپس آن را در جهات گوناگون بچرخانید. مقدار عمق کار، خمیدگی و تاب خوردگی آن را تغییر دهید تا شکلهای متفاوتی را بدست آورید سپس آنها را در اطراف حروف اصلی خود قرار دهید.

 

photoshop_3d_14

 

در اینجا ما یک حرف را به سمت چپ و پایین حرکت دادیم تا نشان دهیم که این اشکال نسخه های متفاوتی از حرف C می باشند.

 

مرحله 15:

 

ما از لایه های تنظیمی زیادی در بالای کار خود استفاده کردیم تا یک طرح و ترکیب رنگی را ایجاد کنیم. استفاده از لایه های تنظیمی گرادیان با حالتهای blending که بر روی Soft Light، Darken و یا Lighten تنظیم شده اند، روش بسیار خوبی برای ارائه یک نمای کامل از یک تصویر است.

 

photoshop_3d_15

 

از میزان تاری پایینی ( از 50% بیشتر نباشد) استفاده کنید مگرآنکه بخواهید رنگهای خود را پخش کنید.

از لایه های تنظیمی curves برای تنظیم و تثبیت کنتراست یا میزان روشنایی استفاده کنید.

 

مرحله 16:

 

افزودن جزییات دیگر به پس زمینه تصویر روش خوبی برای نشان دادن این نکته که متن شما ایزوله نیست می باشد.  تغییرات در رنگ پس زمینه، بافتها و عناصر illustrative باعث جذابیت بیشتر کار شما می شود.

هرآنچه که دوست دارید به متن خود اضافه کنید ولی به خاطر داشته باشید که باید حتما باعث جذابیت بیشتر طرح شما شود.

 

photoshop_3d_16

 

طراحی سایت و سئو توسط ضابط