به سایت خوش خبر دات نت | آموزش رایگان کامپیوتر و IT خوش آمدید

نحوه ایجاد یک فرم پرس و جوی (Query) پارامتری (آموزش اکسس پیشرفته)

بازگشت به صفحه اصلی آموزش پیشرفته اکسس

 

فرم های پرس و جوی پارامتری روش مناسبی برای محاوره ای کردن بانک اطلاعات اکسس شما می باشند. به جای وارد کردن یک شرط ثابت در صفحه طراحی Query Design Grid، سوالی را وارد می کنیم تا در زمان اجرای یک فرم پرس و جو(Query)، از کاربر بخواهد شرط خود را در کادرمکالمه مربوطه وارد کند. در این پست می خواهیم یک فرم پرس و جوی پارامتری ایجاد کنیم تا فهرستی از اسامی را براساس مقداری که کاربر وارد می کند، تهیه کند.

  1.  جدولی با سه ستون به نامهای ID، Firstname و Surname ایجاد کنید.
  2. داده هایی را برای تست به جدول وارد کنید. بین 5 تا 10 نام  و نام خانوادگی را به دلخواه وارد کنید.
  3. با کلیک بر روی آیکون QUERY DESIGN، یک فرم پرس و جوی جدید ایجاد کنید. برای دسترسی به آن به نوار ابزار CREATE و گروه OTHERS مراجعه کنید.
  4. هنگامی که پنجره Query Design باز می شود، از کادرمکالمه SHOW TABLE، جدولی را که اکنون ایجاد کردید انتخاب کنید.
  5. حال سه فیلد موجود در این جدول را انتخاب کنید. سریعترین روش برای انجام اینکار این است که برروی نام فیلدها که در کادر جدول و در قسمت بالایی صفحه نمایش لیست شده اند، دبل کلیک کنید. اینکار باعث می شود تا در عناوین فیلدها در QUERY DESIGN GRID ظاهر شوند.
  6. حال کافی است تا در سطر شرط ستون Surname، سوال یا درخواست خود را وارد کنید. برای این منظور باید درخواست یا سوال خود را در درون یک جفت کروشه قرار دهید. سوال ما می شود، [Enter Surname].

 

فر پرس و جوی پارامتری در اکسس

شکل1: یک فرم پرس و جوی پارامتری که در Query Design Grid ایجاد شده است.

 

با اجرای فرم پرس و جو بالا، با این پیغام مواجه می شوید:

 

فر پرس و جوی پارامتری در اکسس

شکل 2: کادرمکالمه Enter Parameter Value.

 

تنها کاری که باید انجام دهید این است که یکی از اسامی نام خانوادگی را که در مرحله 2 اضافه کردید، اینجا وارد کنید و بر روی OK کلیک کنید. حال هر رکوردی که دارای آن نام خانوادگی باشد، در نتایج فرم پرس و جوی شما نمایش داده می شود.

نکته اساسی و مهم دیگری که ممکن است بخواهید در ارتباط با فرم های پرس و جوی پارامتری بدانید این است که می توانید از آنها بعنوان منبع رکورد یک فرم استفاده کنید. با اجرا و بارگذاری یک فرم، فرم پرس و جو نیز اجرا می شود و از شما می خواهد تا مقدار پارامتر را وارد کنید. در این حالت هنگامی که بر روی OK کلیک می کنید، فرم شما مجموعه ای از رکوردها را براساس مقداری که شما وارد کردید، نمایش می دهد.

 

بازگشت به صفحه اصلی آموزش پیشرفته اکسس

Website design with by ZABET