به سایت خوش خبر دات نت | آموزش رایگان کامپیوتر و IT خوش آمدید

به روز رسانی خودکار یک فرم پرس و جو با استفاده از دستور DoCmd.RunSQL(آموزش اکسس پیشرفته)

بازگشت به صفحه اصلی آموزش پیشرفته اکسس

 

در این پست با نحوه ایجاد و اجرای یک Update Query (به روز رسانی فرم پرس و جو) با استفاده از دستور DoCmd.RunSQL آشنا می شوید. برای انجام اینکار از یک جدول به نام  Products استفاده می کنیم. هدف ما به روز رسانی فیلد CostPerUnit یک رکورد خاص است که مطابق با شرط مورد نظر ما باشد. برای این منظور کاربر یک فرم را باز می کند تا محصولی را از یک کمبوباکس انتخاب کند و قیمت جدید آن را در کادر متنی زیر کمبوباکس بنویسد.

 

استفاده از دستور DOCmd

تصویر 1: استفاده از فرم برای انتخاب یک محصول از فهرست کمبوباکس و وارد کردن قیمت آن.

 

دستوری که دستور SQL را ایجاد و اجرا می کند، زمانی اجرا خواهد شد که بر روی دکمه فرمان Update کلیک شود. با استفاده از آن دستور، به اطلاعات وارد شده توسط کاربر، رجوع می شود (همانند Me!ctrProduct و Me!txtNewCost) و در درون دستور SQL قرار داده می شود.

 

استفاده از دستور DOCmd

شکل 2: این دستور زمانی اجرا می شود که کاربران بر روی دکمه فرمان Update کلیک کنند.

 

متغیر varSQL حاوی دستور SQLای است که از Update Query بدست می آید و می خواهیم آن را اجرا کنیم. می توان آن را با استفاده از Query Design Grid اکسس ساخت و به نمای SQL تغییر وضعیت داد تا دستور را کپی کند. در درون این متغیر دو تا کنترل فرم به همراه ورودی کاربر، ساخته می شوند و بعنوان قسمتی از دستور می شوند. خط بعدی؛ از دستور DoCmd.RunSQL برای اجرای SQL موجود در متغیر رشته ای استفاده می کند. این دستور می تواند همانند یک Update Query استاندارد عمل کند. به عبارتی دیگر، محصول مربوطه پیدا شده و فیلد CostPerUnit به قیمت جدیدی که توسط کاربر تعیین می شود، تغییر می کند.

 

بازگشت به صفحه اصلی آموزش پیشرفته اکسس

Website design with by ZABET