به سایت خوش خبر دات نت | آموزش رایگان کامپیوتر و IT خوش آمدید

تصاویر گرافیکی (آموزش MATLAB)

بازگشت به صفحه اصلی آموزش MATLAB

 

راه های زیادی برای رسم نمودارها در MATLAB وجود دارند که به روشهای مختلفی می توانید آنها را نمایش دهید. در اینجا ما تنها به بررسی نحوه ایجاد و کاربرد نمودارهایی می پردازیم که بیشتر مورد استفاده واقع شده و کاربرد دارند.

برای شروع کار باید داده هایی را داشته باشیم تا بتوانیم به کمک آنها نمودار را رسم کنیم. برای سهولت کار از داده های تصادفی استفاده می کنیم. قبلا با دستوراتی برای تولید ماتریس هایی از داده های تصادفی آشنا شدیم همچنین دستوراتی را برای محاسبه جمع های انبوه مشاهده کردید. از همین دستورات می توانیم برای ایجاد سری هایی که بصورت تصادفی به بالا و پایین حرکت می کنند، استفاده کرد.

 

نمودارهای گرافیکی

 

در این خط که چندین تابع بصورت تودرتو در آن قرار گرفته اند، ابتدا یک ماتریس 600X1 از اعداد تصادفی ایجاد می کند(با یک توزیع نرمال) سپس تمامی آنها را به عدد 100 تقسیم می کند و در خاتمه آنها را بصورت انبوه ضرب می کند. ساده ترین روش برای یک رسم از یک متغیر، اجرای دستور Plot() است.

 

دستور رسم plot

 

این دستور رسمی را از متغیر obs ایجاد می کند. از آنجایی که ما هیچ متغیر Xای را تعریف نکرده ایم، اعداد مورد مشاهده برای مقیاس X در نظر گرفته می شوند. اگر هیچ پنجره ای برای رسم ما باز نباشد، بعد از اجرای دستور plot()، یک پنجره بطور خودکار باز می شود.

 

رسم نمودار

 

اندازه محورها توسط MATLAB محاسبه می شود تا شکل و ظاهر نمودار به نظر خوب برسد. معمولا قدری فضای خالی در بالا و پایین، چپ و راست نمودار در نظر گرفته 

 

بازگشت به صفحه اصلی آموزش MATLAB

Website design with by ZABET