به سایت خوش خبر دات نت | آموزش رایگان کامپیوتر و IT خوش آمدید

حذف چندین رکورد با استفاده از یک فرم پرس و جو (QUERY)(آموزش اکسس پیشرفته)

بازگشت به صفحه اصلی آموزش پیشرفته اکسس

 

فرض کنید که شما دارای یک بانک اطلاعاتی از شماره تلفنهای تعدادی کارپرداز می باشید. تصمیم گرفتید که نام یکی از این افراد را از لیست خود حذف کنید زیرا که دیگر نمی خواهید با وی همکاری داشته باشید. ممکن است تنها مشکل شما این باشد که بانک اطلاعاتی شما حاوی صدها اسم و شماره باشد که  نام یکی از این تماسها مربوط به کارپرداز شما است. در اینجا است که شما مجبور به استفاده از فرم پرس و جوی Delete اکسس برای حذف نام وی می باشید.

فرم های پرس و جوی Delete، یک نوع فرم پرس وجوی اکشن(Action Query) محسوب می شوند به عبارتی دیگر، فرم پرس و جویی که عملکردی را برروی بانک اطلاعاتی ما اجرا می کند. در این حالت، اکسس گروهی از رکوردهایی را که مطابق با شرط ما می باشند، پیدا کرده و آنها را از جدول بانک اطلاعاتی حذف می کند. به عبارتی دیگر، با استفاده از فرم پرس و جوی Delete، می توانیم تمامی رکوردهای افرادی را که برای آن کارپرداز کار می کنند، پیدا کرده و آنها را از فهرست تماسها حذف کنیم. اجازه بدهید ابتدا نگاهی به لیست تماسها بیاندازیم (از یک لیست کوتاه برای این مثال استفاده شده است):

 

حذف رکوردها با استفاده از فرم پرس و جو

شکل1: فهرست تماسهایی که براساس آنها فرم پرس و جوی delete خود را اجرا می کنیم.

 

فرض کنیم که نام شرکت کارپرداز مورد نظر ما Company 5 است.

 

ایجاد یک فرم پرس و جوی Delete کار بسیاری ساده ای می باشد. اولین گام، ایجاد یک فرم پرس و جو برای انتخاب اولیه است که فهرستی از اسامی کارمندان company 5 را به ما می دهد. برای این منظور باید نام Company 5 را بعنوان شرط فرم پرس و جو وارد کنیم. بعد از اجرای فرم پرس و جوی مربوطه و کنترل نتایج حاصله از آن، تنها کافی است که آن را به یک فرم پرس و جوی Delete تغییر داده و مجددا اجرا کنیم.

 

نحوه ایجاد یک فرم پرس و جوی Delete

 

مرحله اول: ایجاد یک فرم پرس و جوی اولیه Select

  1. برگه CREATE را از نوارابزار اکسس انتخاب کنید.
  2. بر روی آیکون Query Design کلیک کنید. این آیکون در گروه OTHER از نوارابزار CREATE قرار دارد.
  3. در کادرمکالمه SHOW TABLE، جدول tblContacts را انتخاب کنید.
  4. در جدول tblContacts، بر روی علامت ستاره (*) کلیک کرده و آن را به سمت اولین ستون از قسمت طراحی DESIGN GRID بکشید. با استفاده از این روش می توانید تمامی فیلدهای یک جدول را انتخاب کنید بدون آنکه نیاز باشد بر روی تک تک آنها کلیک کنید.
  5. سپس فیلد Company را از جدول tblContacts انتخاب کرده و به سمت دومین ستون از جدول طراحی بکشید. این فیلد را بطور جداگانه اضافه کرده ایم زیرا که می خواهیم شرطی را در این فیلد ستون وارد کنیم.
  6. بر روی سطر CRITERIA از ستون Company کلیک کنید و عبارت Company 5 را بعنوان شرط خود اضافه کنید.

اکنون فرم پرس و جوی Select ایجاد شده است. این فرم پرس و جو باید شبیه به شکل زیر به نظر برسد:

 

حذف رکوردها با استفاده از فرم پرس و جو

شکل 2: فرم پرس و جوی Select که در اولین گام از ساخت فرم پرس و جوی Delete ایجاد شده است.

 

توصیه می شود که در این مرحله فرم پرس و جو را اجرا کنید و نتایج بدست آمده را کنترل کنید که آیا صحیح می باشند یا خیر. باید شبیه به شکل زیر به نظر برسند:

 

حذف رکوردها با استفاده از فرم پرس و جو

شکل3: نتایج حاصله از یک فرم پرس و جوی Select.

 

همانطور که مشاهده می کنید، فرم پرس و جوی ما 4 رکورد را از جدول tblContacts پیدا می کند که مطابق با شرط Company 5 می باشند. از اینرو می توان گفت که نتایج حاصله، صحیح هستند. اکنون می توانیم به مرحله دوم برویم و فرم پرس و جوی Select را به فرم پرس و جوی Delete تبدیل کنیم.

 

مرحله دوم: تبدیل فرم پرس وجوی اولیه Select به یک فرم پرس و جوی Delete.

1- با نگاه به گروه Query Type نوارابزار DESIGN، متوجه خواهید شد که آیکون SELECT QUERY به رنگ نارنجی در آمده است.  اکنون می خواهیم که آن را به فرم پرس و جوی DELETE تغییر دهیم. برای این منظور کافی است بر روی آیکون DELETE QUERY که در گروه قرار دارد، کلیک کنید.

 

حذف رکوردها با استفاده از فرم پرس و جو

شکل 4: گروه QUERY TYPE از نوارابزار DESIGN. آیکون DELETE QUERY به رنگ نارنجی شده است.

2- بعد از کلیک بر روی آیکون DELETE، متوجه می شویم که سطر کادرهای تیک SHOW  و همچنین SORT، در صفحه طراحی DESIGN GRID قرار ندارند. یک سطر جدید با عنوان DELETE جایگزین آنها شده است. اکسس سطر اول و دوم را با From و WHERE پر کرده است. اینها کلمات کلیدی SQL می باشند. کلمه کلیدی FROM اولین ستونی را که حاوی فیلدهایی از جدول tblContacts می باشند نشان می دهد و کلمه کلیدی WHERE ستون Compnay را نشان می دهد که حاوی شرطی برای داده های ذخیره شده در این فیلد می باشد.

 

حذف رکوردها با استفاده از فرم پرس و جو

شکل 5: صفحه طراحی QUERY DESIGN GRID برای فرم پرس و جوی DELETE. به سطر جدید DELETE توجه کنید که حاوی کلمات کلیدی FROM و WHERE می باشند.

 

3- در گروه QUERY RESULTS بر روی RUN کلیک کنید.

4- هنگامی که از شما سوال می شود آیا می خواهید سطرهایی را که مطابق با شرط مورد نظر شما می باشند، حذف کنید، بر روی YES کلیک کنید. 4 سطر مطابق با شرط ما وجود دارند.

 

اکنون می توانیم به عقب بازگشته و جدول tblContacts را باز کنیم. همانطور که در شکل 5 مشاهده می کنید، تمامی تماسهای مربوط به company 5 با استفاده از فرم پرس و جوی DELETE از بانک اطلاعاتی ما حذف شده اند.

 

حذف رکوردها با استفاده از فرم پرس و جو

شکل6: جدول tblContacts بعد از اینکه تماسهای company 5 حذف شده اند.

 

بازگشت به صفحه اصلی آموزش پیشرفته اکسس

Website design with by ZABET