به سایت خوش خبر دات نت | آموزش رایگان کامپیوتر و IT خوش آمدید

ذخیره و بارگذاری متغیرهای MATLAB (آموزش MATLAB)

بازگشت به صفحه اصلی آموزش MATLAB

 

هنگامی که داده ها را به درون برنامه Import کردید، در اصل آنها را بصورت متغیرهای MATLAB ذخیره کرده اید (به عبارتی دیگر متغیرهای نمایش داده شده در پنجره workspace). هنگامی که از برنامه خارج شوید، تمامی این متغیرها پاک می شوند. با این وجود می توانید آنها را برای استفاده در دفعات بعدی ذخیره کنید. برای ذخیره سازی تمامی متغیرها در پنجره workspace، کافی است دستور save را تایپ کرده و نامی را برای آن مجمموعه از متغیرها درنظر بگیرید:

 

ذخیره متغیر

 

برای اینکه مطمئن شوید که متغیرها ذخیره شده اند، کافی است متغیرها را با استفاده از دستور clear حذف کرده و سپس مجددا با استفاده از دستور load بارگذاری کنید. برای اینکار کافی است از نامی که در هنگام ذخیره آن در نظر گرفتید، استفاده کنید.

 

دستور Clear

 

پنجره workspace را کنترل کنید تا مشاهده نمایید که تمامی متغیرهای حذف شده، مجددا بارگذاری شده اند.

برای اینکه زیرمجموعه ای از متغیرها را ذخیره کنید، کافی است کلمه save را نوشته سپس نامی را برای مجموعه متغیرهای خود وارد کنید سپس لیستی از تمامی متغیرهایی را که می خواهید ذخیره شوند بنویسید.

 

زیرمجموعه از متغیرها

 

برای اطمینان از انجام اینکار مجددا می توانید آنها را با استفاده از دستور clear حذف کنید تا مشاهده کنید که تنها متغیرهای موجود در لیست حذف می شوند، سپس آنها را مجددا بارگذاری کنید.

 

بارگذاری متغیرها

 

بعد از اجرای اولین دستور باید متغیرهای textData_text ، labels و myData از پنجره Workspace ناپدید شوند سپس با اجرای دستور دوم مجددا ظاهر شوند. متغیرها بطور پیش فرض در فایلهایی که در پوشه current Folder قرار دارند، ذخیره می شوند. اگر الان چک کنید، دو فایل با نامهای myVariables و mySelectedVariables را در آنجا مشاهده می کنید.

در پایان مبحث Import & Export داده ها دانستن چند نکته مهم، خالی از لطف نیست:

برای فایلهایی که داده های آنها با استفاده از کاما از یکدیگر جدا شده اند(.csv)، از دستورات csvread و csvwrite استفاده کنید.

در فایلهای متنی که داده های آنها با استفاده از کاراکتری به غیر از space ، از یکدیگر جدا شده اند، از دستورات dlmread و dlmwrite استفاده کنید.

همچنین لازم به ذکر است که MATLAB می تواند قالبهای صوتی، تصویری و ویدئویی را نیز import کند البته قالبهای دیگری نیز وجود دارند که مخصوص داده های علمی هستند و می توانند در MATLAB نیز import شوند. 

 

بازگشت به صفحه اصلی آموزش MATLAB

Website design with by ZABET