به سایت خوش خبر دات نت | آموزش رایگان کامپیوتر و IT خوش آمدید

سفارشی کردن یک فرم در اکسس (آموزش پیشرفته اکسس)

بازگشت به صفحه اصلی آموزش پیشرفته اکسس

 

همیشه ساخت یک فرم در اکسس کار بسیار آسانی بوده است. اکسس دارای یک ویزارد Form design است که کار با آن برای کاربران بسیار آسان می باشد. در اکسس 2007 می توانید اینکار را تنها با استفاده از یک کلیک ساده بر روی یک آیکون انجام دهید. با استفاده از تمامی این روشها می توانید به راحتی فرم خود را ایجاد کنید اگرچه در سطوح پیشرفته لازم است که فرم خود را بطور دستی تغییر دهید یا حتی فرمی را از ابتدا به ساکن ایجاد کنید. در این پست نحوه تغییر یک فرم موجود را بررسی می کنید.

1- اگر اکنون فرمی برای کار بر روی آن ندارید می توانید فرم جدیدی را با استفاده از ویزارد فرم اکسس و با تنها یک کلیک ساده بر روی آیکون Form در نوارابزار Create اکسس 2007 ایجاد کنید.

2- هنگامی که فرمی را از پنجره Navigation باز می کنید، معمولا در نمای Form نمایش داده می شود. معمولا زمانی از این نما استفاده می شود که کارهای مربوط به بانک اطلاعاتی را انجام می دهید مانند وارد کردن و به روز رسانی رکوردها. اکنون می خواهیم فقط خود فرم را ویرایش کنیم. اینکار را با انتخاب نمای Design انجام می دهیم. بر روی فلشی که در زیر آیکون Views نوارابزار Home قرار دارد، کلیک کنید.

 

سفارشی کرده فرم در اکسس

 

از منوی کرکره ای مزبور نمای Design را انتخاب کنید. فرم شما در نمای Design باید شبیه به شکل زیر به نظر برسد:

 

سفارشی کرده فرم در اکسس

 

برچسبها، کادرهای سمت چپ و کادرهای متنی که حاوی داده های جدول می باشند، در سمت راست قرار دارند. اکنون می توانید در این حالت ظاهر فرم خود را به دلخواه تغییر دهید.

3- برای حذف یک کادر متنی، کافی است آن را  تنها با یکبار کلیک بر روی آن، انتخاب کنید سپس کلید Delete را فشار دهید. اگر کادر سمت راستی را انتخاب کنید، برچسب نیز به طور خودکار حذف می شود ولی می توانید درصورت نیاز برچسب را بدون حذف کادر متنی نیز حذف نمایید.

4- می توانید طول یک برچسب یا کادر متنی را تنظیم کنید. برای این منظور کافی است بر روی برچسب یا کادر متنی کلیک کنید تا انتخاب شود سپس اشاره گر ماوس را بر روی لبه کادر نگه دارید.

 

سفارشی کرده فرم در اکسس


در ابتدا ممکن است اندازه تمامی کادرهای متنی بصورت گروهی تغییر کنند. برای اینکه ار این حالت تغییر گروهی خارج شوید تا کادرهای متنی را بطور یک به یک تنظیم کنید، بر روی مربع کوچکی که یک علامت بعلاوه در وسط آن قرار دارد، کلیک کنید(این علامت بعلاوه معمولا در گوشه سمت چپ و بالای گروه ظاهر می شود) سپس از نوارابزار Arrange، برروی گزینه Remove از منوی Control Layout کلیک کنید.

 

سفارشی کرده فرم در اکسس


5- می توانید این کادرهای متنی و برچسبها را به نواحی دیگری از فرم ببرید. برای این منظور کافی است بر روی کادر مورد نظر کلیک کرده و آن را به سمت مکان مورد نظر خود بکشید.

6- ممکن است بخواهید اندازه فرم را افزایش دهید. برای این منظور کافی است بر روی لبه شبکه ای طرح فرم خود کلیک کنید و آن را بکشید. برای افزایش اندازه فرم بصورت عمودی، کافی است بر روی لبه بالایی خط مرزی آبی رنگ کلیک کنید و آن را به سمت پایین بکشید. برای افزایش پهنای فرم، بر روی لبه سمت راستی فرم کلیک کنید و آن را به سمت راست بکشید. همچنین می توانید اندازه فرم را با کشیدن لبه های آن به سمت داخل، کم کنید.
 

سفارشی کرده فرم در اکسس

 

بازگشت به صفحه اصلی آموزش پیشرفته اکسس

Website design with by ZABET