به سایت خوش خبر دات نت | آموزش رایگان کامپیوتر و IT خوش آمدید

مرورگر workspace و Variable Editor (آموزش MATLAB)

بازگشت به صفحه اصلی آموزش MATLAB

 

مرورگر workspace، رابطی است برای متغیرهایی که هم اکنون تعریف شده اند. بواسطه این رابط می توانید متغیرهای خود را ایجاد کرده، نمایش داده و یا تغییر دهید. همچنین با استفاده از این متغیرها می توانید گرافیک هایی را ایجاد کنید.

اگر مرورگر Workspace شما باز نیست، می توانید با اجرای دستور workspace در پنجره فرمان، آن را باز کنید و یا می توانید از طریق منوی Desktop و انتخاب گزینه Workspace، آن را انتخاب کنید.

برای نمایش یا تغییر یک متغیر، کافی است بر روی نام آن در مرورگر Workspace دبل کلیک کنید. اینکار باعث می شود تا متغیر در ویرایشگر متغیر (Variable Editor) باز شود(همانند شکل زیر که در آن متغیر testMatrix باز شده است). همانطور که در مثال زیر مشاهده می کنید، عناصر 4 سطر و سه ستون متغیر testMatrix بصورت یک صفحه گسترده نمایش داده می شوند.

برای تغییر یک عنصر کافی است بر روی سل مربوطه کلیک کرده، مقدار جدیدی را وارد کنید سپس کلیک ENTER را فشار دهید. اگر مقادیری خارج از بازه تعریف شده وارد کنید، MATLAB بطور خودکارسطرها و ستون های خالی مورد نیاز را اضافه می کند و سل های جدید را با مقادیر صفر پر کند. برای اینکه سطرها و ستونهای جدیدی را بین سل های موجود بگنجانیم، محلی را که می خواهید در آنجا سطر و یا ستون جدید اضافه شود را انتخاب نموده سپس -+ CTRL را تایپ کنید. برای حذف یک سطر یا ستون، کافی است آن را انتخاب کرده و -- CTRL را تایپ کنید. بعنوان مثال می توانید تمامی مقادیر موجود در سطر 4 را حذف کنید و سپس پنجره variable editor را ببندید. حال با اجرای مجدد textMatrix می توانید پی به تغییرات ایجاد شده در آن ببرید. 

 

workspace

 

بازگشت به صفحه اصلی آموزش MATLAB

Website design with by ZABET