به سایت خوش خبر دات نت | آموزش رایگان کامپیوتر و IT خوش آمدید

مسیر جستجو (آموزش MATLAB)

 

بازگشت به صفحه اصلی آموزش MATLAB

 

اغلب بهتر است که فایلهای خود را در پوشه Current Folder ذخیره کنیم. اگر می خواهید برنامه جدیدی را ایجاد کنید و به مرور آن را توسعه دهید و برنامه های  زیاد دیگری هم ندارید، استفاده از این پوشه توصیه می شود. با این وجود با گذشت زمان مجبور می شوید که برنامه ها و فایلهای درون آن را مرتب کنید و در داخل آن پوشه های دیگری را نیز ایجاد کنید. حتی ممکن است بخواهید که مکان دیگری را به غیر از پوشه جاری برای ذخیره فایلهای خود در نظر بگیرید. اگر برنامه ای را به مکان دیگری انتقال دهید، MATLAB نمی تواند آن را پیدا کند و در هنگام اجرا با یک پیغام خطا مواجه می شوید.

هنگامی که دستوری را در MATLAB وارد می کنید و می خواهید آن را اجرا کنید، در ابتدا MATLAB در پنجره Workspace به دنبال آن می گردد سپس به پوشه Current Folder مراجعه می کند. اگر دستوری با آن نام پیدا نکرد، آنگاه در پوشه های دیگر به جستجوی آن می پردازد. اگرچه MATLAB کل کامپیوتر را جستجو نمی کند، تنها پوشه هایی را جستجو می کند که شما قبلا آنها را به Search Path اضافه کرده اید. برای این منظور هم به ترتیب  وارد کردن پوشه ها در لیست، به جستجو می پردازد. بنابراین اگر می خواهید از پوشه ای استفاده کنید که در مسیر جستجو (search Path) قرار ندارد، حتما باید آن را به مسیر جستجو اضافه کنید.

برای این منظور کافی است از منوی File، گزینه Set Path … را انتخاب کنید و یا دستور pathtool را اجرا کنید. برای اینکه پوشه جدیدی را به مسیر اضافه کنید، بر روی Add Folder … کلیک کنید و پوشه  مورد نظر خود را در پنجره جدیدی که باز می شود، پیدا کنید. پوشه خود را انتخاب کرده و برروی OKکلیک کنید تا اضافه شود. اگر می خواهید مسیر اضافه شده برای همیشه باقی بماند و MATLAB در زمان اجرای بعدی، مسیر مورد نظر شما را به خاطر داشته باشد، باید قبل از بستن پنجره، حتما بر روی Save کلیک کنید. اگر اینکار را نکنید پوشه و یا مسیر اضافه شده تنها تا اجرای بعدی MATLAB در دسترس می باشد.

 

مسیر جستجو

 

اگر می خواهید اسکریپتی را اجرا کنید که در مسیر و یا پوشه Current Folder شما ذخیره نشده باشد، کافی است کلید F5 را فشار دهید و یا بر روی دکمه اجرا (run) کلیک کنید. کادرمکالمه ای باز می شود که از شما سوال می کند، آیا می خواهید پوشه Current Folder را به محل فایل اسکریپت تغییر دهید یا می خواهید پوشه ای را اضافه کنید که حاوی فایل مربوط به آن مسیر می باشد.  

 

بازگشت به صفحه اصلی آموزش MATLAB

Website design with by ZABET