بازدید: ۵١۵٠

نحوه سفارشی کردن منوی Start ویندوز 10

نحوه سفارشی ساختن منوی Start ویندوز 0

منوی Start وینوز 10 دارای دو قسمت می باشد: یک منوی Start ویندوز 7 در سمت چپ(به همراه لینک All Apps) و یک صفحه Start ویندوز 8 در سمت راست.  در زیر به بررسی نحوه تغییر و سفارشی ساختن منو و صفحه Start می پردازیم:

تغییر وضعیت از منوی Start به صفحه Start و برعکس

 

نحوه سفارشی ساختن منوی Start ویندوز 0

 

اگر شما از PC استفاده می کنید، ویندوز 10 بطور خودکار  منوی Start را برای شما نمایش می دهد. با این وجود اگر ترجیح می دهید که از یک صفحه Start به سبک ویندوز 8 استفاده کنید، می توانید حالت PC  را به حالت تبلت تغییر دهید. برای این منظور کافی است Settings را باز کرده و بر روی Personalization کلیک کنید. بر روی Start کلیک کنید. در زیر Start behaviors گزینه ای به نام Use full-screen Start when in desktop را مشاهده می کنید. این گزینه را فعال کنید. اکنون هنگامی که بر روی دکمه ویندوز در نوارابزار کلیک می کنید، یک منوی Start به اندازه کل صفحه مشاهده می کنید.

تغییر رنگ منوی Start، نوارابزار و حاشیه های پنجره

 

نحوه سفارشی ساختن منوی Start ویندوز 0

 

برای تغییر رنگ منوی Start، صفحه Start ، نوار ابزار و حاشیه های پنجره، گزینه Settings را باز کرده و بر روی Personalization کلیک کنید. حال به Colors رفته و یک رنگ را انتخاب کنید( همچنین می توانید رنگ مورد نظر خود را بطور خودکار از تصویر پس زمینه انتخاب کنید).

 

نحوه سفارشی ساختن منوی Start ویندوز 0

اگر می خواهید منوی Start و صفحه Start دارای رنگهای درخشان باشند، باید گزینه Show color on Start, taskbar and action center را فعال کنید. اگر این گزینه غیرفعال باشد، منوی Start، نوارابزار و قسمت فعال صفحه،  بصورت خاکستری تیره نمایش داده می شوند ولی کاشی های(Tiles) رو صفحه نمایش مطابق با رنگ مورد نظر شما رنگ آمیزی می شوند.  همچنین می توانید انتخاب کنید که صفحه Start یا منوی Start شما شفاف یا مات باشد.

پین کردن کاشی ها

 

نحوه سفارشی ساختن منوی Start ویندوز 0

برای اینکه اپلیکیشنی را بصورت کاشی (tile) به منوی Start پین کنید باید ابتدا اپلیکیشن را در منوی Start پیدا کرده و روی آن راست کلیک کنید سپس بر روی Pin to Start کلیک کنید و یا بر روی آن کلیک کنید و آن را تا قسمت کاشی منوی Start بکشید. سپس رها کنید. هنوز نمی توانید وب سایتها یا فایلها را با کشیدن و رها کردن، به منوی Start پین کنید. اگرچه در صورتی که وب سایت یا فایلی را بر روی دکمه WINDOWS بکشید، یک کادر "Pin to Start menu" باز می شود.

جابه جایی و تغییر اندازه کاشی ها

 

نحوه سفارشی ساختن منوی Start ویندوز 0

 

تغییر وضعیت کاشی ها در ویندوز 10 همانند تغییر وضعیت آنها در ویندوز 8 می باشد. برای تغییر اندازه یک کاشی، بر روی آن راست کلیک کرده و اشاره گر ماوس را بر روی Resize  ببرید تا منوی مخصوص تغییر اندازه باز شود. بسته به نوع کاشی، می توانید یکی از گزینه های Small، Medium، wide و large را انتخاب کنید. برای جابه جا کردن یک کاشی، کافی است بر روی آن کلیک کنید و آن را به سمت قسمت دیگری از منوی Start بکشید.

 

ویرایش قسمتهای مختلف کاشی

 

نحوه سفارشی ساختن منوی Start ویندوز 0

 

در ویندوز 10 همانند ویندوز 8، می توانید کاشی های زنده خود را به دو دسته مختلف تقسیم کنید. برای ایجاد یک دسته جدید، بر روی یک کاشی کلیک کنید، دکمه ماوس را نگه داشته و آن را به سمت پایین منوی Start بکشید تا اینکه یک نوار مشکی نمایش داده شود. کاشی را در زیر نوار مشکی رها کنید . اکنون کاشی ما در قسمت کوچک خودش قرار خواهد گرفت. بر روی فضای بالای کاشی (همانجایی که نوار مشکی را مشاهده کردید) کلیک کنید تا یک حاشیه سفید رنگ ظاهر شود. در این کادر می توانید نام دسته بندی خود را وارد کنید. برای تغییر نام دسته بندی مزبور، کافی است بر روی آن کلیک کنید تا highlight شود سپس شروع به تایپ نام جدید کنید.

پین کردن گزینه ها به سمت چپ منوی Start

 

نحوه سفارشی ساختن منوی Start ویندوز 0

 

باعث تعجبه که نمی توانیم سمت چپ منوی Start را به دلخواه خود تغییر داده و سفارشی کنیم. اگرچه می توانید گزینه های خود را از لیست Most Used پاک کنید. برای این منظور کافی است بر روی موردی که می خواهید حذف کنید، راست کلیک کرده سپس گزینه Don't show in this list را انتخاب کنید. برای اینکه مانع نمایش گزینه های اخیر شوید، به منوی Settings > Personalization > Start مراجعه کرده و گزینه زیر را در آن غیرفعال کنید:

Store and display recently opened items in Start and the taskbar

 

طراحی سایت و سئو توسط ضابط