به سایت خوش خبر دات نت | آموزش رایگان کامپیوتر و IT خوش آمدید

نحوه نوشتن دستورات در سوییفت (آموزش Swift)

بازگشت به صفحه اصلی آموزش سوییفت (Swift)

 

در هنگام راه اندازی برنامه سوییفت، یک خط از دستورات سوییفت را مشاهده کردید. اجازه بدهید مجددا به همان خط برنامه باز گردیم که برای playground پلت فرم OS x ایجاد کرده بودیم و شامل دستور Import Cocoa بود:

 

دستورات در سوییفت

 

اگر همان برنامه را برای playground پلت فرم ios ایجاد کنید، شامل دستور import UIKit می شود:

 

دستورات در سوییفت

 

هنگامی که برنامه فوق را با استفاده از یک playground مناسب اجرا می کنیم، با نتیجه زیر مواجه می شویم:

 

دستورات در سوییفت

 

اکنون می خواهیم با ساختار اصلی برنامه سوییفت آشنا شویم.

 

import در سوییفت

 

می توانید از دستور Import برای وارد کردن هر framework از Objective-C (یا کتابخانه C) بصورت مستقیم به درون برنامه سوییفت استفاده کنید. بعنوان مثال، دستور import cocoa تمامی کتابخانه های cocoa ، APIها و runtimeهایی را که شکل دهنده لایه برنامه نویسی برای تمامی OS X ها می باشد را در دسترس قرار می دهد.

برنامه Cocoa در objective-C اجرا می شود به همین خاطر ترکیب C ویا حتی C++ در اپلیکیشن های سوییفت شما آسان است. 

 

توکن ها در سوییفت

 

یک برنامه سوییفت شامل توکن های مختلفی می باشد. یک توکن می تواند یک کلمه کلیدی، شاخص، یک ثابت، یک رشته یا یک نماد باشد. بعنوان مثال دستور زیر شامل سه توکن است:

 

دستورات در سوییفت

 

کامنتها

 

کامنتها به شما کمک می کنند تا در برنامه سوییفت خود متنی را تایپ کنید و بعنوان توضیح قرار دهید. این متنها توسط کامپایلر برنامه در نظر گرفته نمی شوند. اگر متن کامنت شما شامل چندین خط توضیح باشد باید با یک علامت /* شروع شده و با یک علامت */ خاتمه یابد:

 

دستورات در سوییفت

 

کامنتهای چند خطی می توانند بصورت تودرتو در سوییفت نوشته شوند:

 

دستورات در سوییفت

 

اگر کامنت شما تها یک  خط است می توانید آن را به کمک علامت // مشخص کنید:

 

دستورات در سوییفت

 

 سمی کالن ها

نیازی نیست که در سوییفت بعد از اتمام هر خط دستور یک علامت سمی کالن (;) قرار دهید (اگرچه اینکار اختیاری است). با این وجود اگر قرار دهید هم کامپایلر ایرادی از آن نمی گیرید.

اما اگر بخواهید از چندین دستور در یک خط استفاده کنید، آنگاه برای جدا کردن دستورات باید از سمی کالن استفاده کنید در غیراینصورت کامپایلر از شما خطا می گیرد. برنامه فوق را می توانید بصورت زیر نیز بنویسید:

 

دستورات در سوییفت

 

identifierها

 

یک Identifier در سوییفت، نامی است که از آن برای شناسایی متغیر، تابع و یا سایر آیتم هایی که کاربر تعریف کرده استفاده می شود. یک identifier با یک حرف الفبا A تا Z و یا a  تا z یا یک حرف زیر خط (_) به همراه عدد صفر یا حروف دیگر، زیرخط ها و یا ارقام (0 تا 9) شروع می شود.

در سوییفت امکان استفاده از کاراکترهای خاص همانند @، $ و یا % در درون identifierها وجود ندارد. سوییفت یک زبان برنامه نویسی است که نسبت به کوچک و بزرگ بودن حروف حساس است. بنابراین در سوییفت عبارات Manpower و manpower با یکدیگر فرق دارند. در زیر می توانید نمونه هایی از این مثالها را مشاهده کنید:

 

دستورات در سوییفت

 

برای اینکه از یک کلمه رزور شده بعنوان یک identifier استفاده کنید، باید قبل  و بعد از آن کاراکتر (`) را قرار دهید. بعنوان مثال، کلمه class یک عبارت identifier معتبر محسوب نمی شود ولی `class` هست.

 

کلمات کلیدی

 

کلمات کلیدی زیر کلمات رزرو شده در سوییفت می باشند.  از این کلمات کلیدی رزرو شده نمی توان بعنوان ثابت ها، متغیرها یا سایر اسامی identifier استفاده کرد. مگر اینکه همانند مثال قبل از کاراکتر (`) برای قبل و بعد از آن استفاده کنید.

 

کلمات کلیدی استفاده شده برای تعریف

 

دستورات در سوییفت

 

کلمات کلیدی استفاده شده برای دستورات

 

دستورات در سوییفت

 

کلمات کلیدی استفاده شده در عبارات و انواع داده ها

 

دستورات در سوییفت

 

کلمات کلیدی استفاده شده در متون خاص

 

دستورات در سوییفت

 

جای خالی (Whitespace)

 

خطی که خالی باشد و یا فقط دارای یک متن کامنت باشد بعنوان یک خط خالی در نظر گرفته می شود و کامپایلر سوییفت آن را در نظر نمی گیرد. جای خالی اصطلاحی است در سوییفت که از آن برای تعریف مکانهای خالی، tab ها، کاراکترهای خط جدید و کامنتها استفاده می شود. جای خالی یک قسمت از دستور را از قسمت دیگر جدا می کند و این امکان را به کامپایلر می دهد تا تشخیص دهد که یک قسمت از دستور (همانند int) در کجا تمام می شود و قسمت دیگر آن آغاز می شود. بنابراین در دستورات زیر:

 

دستورات در سوییفت

 

حداقل یک خای خالی (Space) بین var و age باید باشد تا کامپایلر بتواند آنها را از هم تشخیص دهد. از جهاتی دیگر، در دستورات زیر:

 

دستورات در سوییفت

 

نیازی به کاراکتر جای خالی بین کلمه fruit و علامت مساوی نیست(یا بین apples و علامت مساوی). اگرچه برای خواناتر شدن آن می توانید از جای خالی نیز استفاده کنید.

 

مقدار لیترال (literal)

 

 لیترال نمایش یک مقدار عدد صحیح، اعشاری یا مقدار رشته ای از یک متغیر است. در زیر می توانید نمونه هایی از آن را مشاهده کنید:

 

دستورات در سوییفت

 

بازگشت به صفحه اصلی آموزش سوییفت (Swift)

Website design with by ZABET