به سایت خوش خبر دات نت | آموزش رایگان کامپیوتر و IT خوش آمدید

نحوه کار با Dashcode

 

آشنایی با برنامه نویسی آیفون

 

نحوه کار با Dashcode

 

 

  در این پست، نحوه برنامه نویسی برنامه های کاربردی تحت وب آیفون را فراخواهید گرفت. با استفاده از ابزار Dashcode (که جزیی از SDK آیفون است)، یک برنامه برای تبدیل پولهای مختلف به یکدیگر ایجاد می کنید که در آن از یک بانک اطلاعاتی سمت کاربر برای ذخیره نرخهای پولهای مختلف استفاده می شود.

 

1-  برنامه Dashcode را باز کنید و پروژه Custom جدیدی را ایجاد کنید. اگر توجه کنید متوجه می شوید که برنامه Dashcode  بطور پیش فرش قسمتهای Content و Footer را برای شما ایجاد کرده است. این قسمتها دارای نماهای مختلفی می باشند که بر روی برنامه های کاربردی وب خود مشاهده می کنید همانند دکمه ها، متن و غیره. بعنوان اولین کار خود، یک برنامه کاربردی ساده مبدل پول را جهت استفاده در آیفون ایجاد خواهید کرد.


 

 

  2- تک تک قسمتها را انتخاب کنید سپس دکمه Delete را فشار دهید. این دو قسمت را باید حذف کنید و قسمتهای مورد نیاز خود را بصورت دستی اضافه کنید.

 

3-با استفاده از گزینه Library (از منوی Window گزینه Show Library را انتخاب کنید) قسمت Stack Layout را به درون صفحه مخصوص طراحی کشیده و رها کنید(drag & drop).

 

4- قسمت StackLayout را باز کنید . همانطور که مشاهده می کنید دارای دو نمای مختلف View1 و View2 است. نمای View1 را انتخاب کنید و اندازه آن را از طریق پنجره Inspector(از منوی Window گزینه Show inspector را انتخاب کنید) به اندازه 320 در 356 پیکسل تغییر دهید. همین کار را برای نمای دوم نیز انجام دهید.

 

 

5- بر روی نمای یک دبل کلیک کنید و نام آن را به mainScreen تغییر دهید. همین کار را برای نمای 2 انجام دهید و آن را به Settings تغییر نام دهید.


 

 6- در قسمت Library، قسمت Rounded Rectangle Shape را بر روی نمای mainScreen کشیده و رها کنید.

 

 

 7- در پنجره Inspector، برگه Fill & Stroke را انتخاب کنید و در برگه Style نیز Gradiant fill را انتخاب کرده و دو رنگ را به دلخواه انتخاب کنید.

 

8- برگه Effects را انتخاب کنید و گزینه های Glass و Recess را تیک بزنید.

 

 

9- برگه Metrics را انتخاب کنید و سپس بر روی Absolute layout نیز کلیک کنید.

 

 

10- قسمتهای زیر را به قسمت Rounded Rectangle Shape اضافه کنید و نام آنها را به اسامی زیر تغییر دهید: Text، TextField، Pop-up Menu و Push Button.

 

 

 11- نمای Settings را انتخاب کنید و مجددا همان مراحل بالا را  تکرار کنید. شکل زیر قسمتهای اضافه شده به نمای Settings را نشان می دهد.

 

 

12- اکنون آماده نمایش برنامه کاربردی مزبور بر روی شبیه ساز آیفون هستید. Command-r را فشار دهید تا برنامه کاربردی را روی شبیه ساز آیفون مشاهده کنید. توجه داشته باشید که برنامه مربوطه با استفاده از Safari موبایل بر روی آیفون نمایش داده می شود.

 

 

اگر توجه کنید متوجه می شوید که تنها نمای mainScreen را می توانید مشاهده کنید. برای مشاهده نمای Settings، باید چند خط برنامه نوشته شود تا بتوانید از درون نمای mainScreen به درون آن پیمایش کنید.

 

 برنامه نویسی

 

1- اکنون می خواهیم چند خط برنامه بنویسیم. در حالیکه در نمای mainScreen قرار دارید، بر روی دکمه Settings کلیک کنید و Events.onclick را انتخاب نمایید.


 

 

2- از شما نام رویداد مربوطه سئوال خواهد شد. آنرا به صورتی که در زیر مشاهده می کنید، نامگذاری کنید:

 

 

3- اگر توجه کنید مشاهده می کنید که اکنون ویرایشگر مخصوص برنامه نویسی در پایین برنامه طراحی ظاهر خواهد شد:

 

 

4- دستورات زیر را وارد کنید:

 

 

5- نمای settings را انتخاب کنید و بر روی دکمه Save Settings راست کلیک کنید و Events.onclick را انتخاب نمایید. نام آنرا btnSave_ClickHandler قرار دهید. حال دستوارت زیر را وارد کنید:

 

6- با فشردن Command-r مجددا برنامه کاربردی مزبور را اجرا کنید. اینبار با فشردن دکمه Settings  موجود در نمای mainScreen ، می توانید در نمای settings پیمایش کنید:


 

 

 دسترسی به بانک اطلاعاتی

 

1- در فایل .js اصلی خطوط زیر را برای انجام و اجرای عملکردهای بانک اطلاعاتی اضافه کنید:

 

 

دستور بانک اطلاعاتی فوق بسیار راحت و سرراست می باشد. نرخهای مربوط به تبادل پولی را در درون بانک اطلاعاتی ذخیره کنید و زمانی که نرخها بازیابی می شوند، قسمت منوی pop-up را باز کنید.

 

2- تابع Load() را بصورت زیر تغییر دهید:

 

 

3- تابع btnSave_ClickHandler() را بصورت زیر تغییر دهید:

 

 

4- دکمه Command-R را فشار دهید تا برنامه مربوطه را اجرا کنید. هنگامی که برنامه ما بارگذاری می شود، منوی Pop-up سه نوع واحد پول مختلف را نمایش می دهد:

 

 

5- هنگامی که بر روی دکمه Settings ضربه می زنید، نرخهای مربوط به تبادل پولی نیز در نمای Settings نمایش داده می شوند:

 

 

 تبدیل واحدهای پولی

 

1- اکنون می توانید نرخهای پولی مختلف را به یکدیگر تبدیل کنید. در Dashcode، نمای mainScreen را انتخاب کنید و بر روی دکمه Convert راست کلیک کرده و Events.onclick را انتخاب کنید.

2- نام رویداد مربوطه  را btnConvert_ClickHandler قرار دهید  و آن را بصورت زیر برنامه نویسی کنید:

 

 

3- گزینه Command-r را فشار دهید تا برنامه اجرا شود. مقداری را وارد کنید و پولی را که می خواهید به آن تبدیل شود را انتخاب نمایید. اکنون با ضربه زدن بر روی دکمه Convert! مقدار تبدیل شده نمایش داده می شود:

 

 

Website design with by ZABET