به سایت خوش خبر دات نت | آموزش رایگان کامپیوتر و IT خوش آمدید

نحوه کار با Xcode

 

در این پست شما با اصول برنامه نویسی مخصوص آیفون آشنا شده  و مفاهیم عملکردها و خروجی های آن را بهتر می شناسید. سپس با استفاده از آنها  یک برنامه کاربردی ساده می سازید که زمان را به شما نشان می دهد.

 

1-با استفاده از Xcode ، یک پروژه از نوع View-based Application ایجاد کنید و نام آن را OutletsAndActions قرار دهید.

 

 

 2- با دبل کلیک کردن بر روی فایل OutletsAndActionsViewController.xib، آن را در Interface Builder باز کرده و ویرایش کنید. هنگامی که Interface Builder بارگذاری می شود، بر روی گزینه View در پنجره OutletsAndActionsViewController.xib دبل کلیک کنید تا بصورت بصری View را مشاهده کنید. سه نمای Label، TextField و Button را در پنجره View بیاورید.

 

 

ایجاد عملکردها و خروجی ها

 

1- در پنجره OutletsAndActionsViewController.xib، آیکون  File’s Owner را انتخاب کنید و پنجره Identity Inspector آن را نمایش دهید. همانطور که مشاهده می کنید، در اینجا دو قسمت Class Actions و Class Outlets وجود دارند.


 

2- برای افزودن یک عملکرد کافی است بر روی دکمه "+" که در زیر قسمت Class Action قرار دارد کلیک کنید و نام این عملکرد را :btnClicked( توجه داشته باشید که حتما کاراکتر : را قرار دهید) قرار دهید. از این عملکرد بدین منظور استفاده می شود تا رویدادی را که باید در هنگام فشردن دکمه رخ بدهد، رفع و رجوع کند.

 3-  همچنین برای خروجی، بر روی دکمه "+"  کلیک کنید و خروجی را txtName بنامید. باید نوع نمایی را که در خروجی به آن رجوع می کنید ، مشخص کنید. در این حالت، از این خروجی بصورت برنامه ریزی شده برای اتصال به نمای TextField استفاده خواهید کرد. از اینرو نوع آن را از نوع UITextField  قرار دهید.

 

اتصال عملکردها و خروجی ها

 

1- در پنجره OutletsAndActionsViewController.xib، بر روی آیکون File’s Owner کلیک کرده و کلید CTRL را نگه دارید سپس آن را بر روی نمای TextField بکشید. یک منوی کرکره ای ظاهر خواهد شد، خروجی txtName را انتخاب کنید.

 

 

 2- برای اتصال یک عملکرد، بر روی نمایی کلیک کرده و کلید CTRL را نگه دارید،  سپس آن را به سمت گزینه File’s Owner بکشید. به همین منظور، برای نمای OK Button، کافی است بر روی آن کلیک کرده و کلید CTRL را نگه دارید و نمای مزبور را به سمت گزینه  File’s Owner بکشید. سپس عملکرد :btnClicked را انتخاب کنید.

 

 

تعریف عملکردها و خروجی ها در کلاس View Controller

 

 1- در فایل OutletsAndActionsViewController.h، موارد زیر را تعریف کنید:

 

 

 2- در فایل OutletsAndActionsViewController.m، موارد زیر را تعریف کنید:

 

 

3- برای اجرای برنامه بر روی شبیه ساز آیفون، Command-R را فشار دهید. هنگامی که برنامه کاربردی مزبور بارگذاری می شود، بر روی نمای TextField ضربه ای بزنید تا صفحه کلید نمایان شود. نام خود را وارد کرده سپس بر روی دکمه OK کلیک کنید. پیغامی را همانند پیغام زیر مشاهد می کنید:

 

 

یک مثال  پیچیده تر

 

 اکنون که شما عملکردها و خروجی ها را بطور کامل شناختید، اجازه دهید بر روی یک مثال پیچیده تر کار کنیم، یه عبارتی دیگر، برنامه ای که مفید باشد. اکنون برنامه کاربردی مزبور را بگونه ای تغییر می دهید که زمان فعلی را بطور پیوسته نمایش دهد و همچنین بتوانید آن را در هر لحظه به روز کنید. این امکان برای شما نیز وجود دارد تا در هر لحظه که بخواهید ساعت را متوقف کرده و یا به حرکت آن ادامه دهید.

 

 1- در پنجره View، دو نمای اضافی (Button و Label) را اضافه کنید:

 

 

2- با انتخاب فونت مورد نظر خود و فشردن Command-t ، فونت نمای Label را تغییر دهید. فونت آن را همانند شکل زیر تغییر دهید.

 

 

3- فایل را در Interface Builder ذخیره کنید و به Xcode بازگردید.

 

4- در فایل OutletsAndActionsViewController.h، موارد زیر را اضافه کنید:

 

 

 5- اتصالات زیر را برقرار کنید:


  • خروجی lblClock را به نمای Label  متصل کنید(همان نمایی که اخیرا اضافه کردید)

  • خروجی btnStartStop را به نمای Button متصل کنید(همان نمایی که اخیرا اضافه کردید)

  • دکمه Start Clock را به عملکرد btnStartStopClicked: متصل کنید.  •  
  •  

 6- فایل را در Interface Builder ذخیره کنید.

 

 برنامه نویسی


1- به Xcode باز گردید، خطوط زیر را در فایل OutletsAndActionsViewController.m  تعریف کنید: 

 2- برای امتحان آن کافی است، در Xcode، دستور Command-r را فشار دهید. با ضربه زدن بر روی دکمه Start Clock ، ساعت شروع بکار خواهد کرد و در هر ثانیه خود را به روز می کند.

 

Website design with by ZABET