به سایت خوش خبر دات نت | آموزش رایگان کامپیوتر و IT خوش آمدید

نحوه Import کردن داده ها از فایلهای اکسل با استفاده از دستورات (آموزش MATLAB)

بازگشت به صفحه اصلی آموزش MATLAB

 

از آنجایی که این فایلها قدری پیچیده تر می باشند، Import  کردن از این نوع فایلها هم می تواند پیچیده تر باشد. یک workbook اکسل می تواند حاوی ترکیبی  از داده های عددی و غیرعددی باشد و همچنین می تواند شامل صفحات متعددی از داده ها باشد. از آنجایی که داده های موجود در مثال ما ساده هستند (testdata_Excel.xlsx)، به راحتی می توان با اجرای دستور xlsread()، داده ها را import کرد:

 

Import از فایلهای اکسل

 

اگر نام صفحه ای (Sheet) نمایش داده نشود، آنگاه MATLAB فرض می کند که باید همان صفحه اول را بخواند و از آنجایی که داده های مثال ما تنها داده های عددی هستند و در صفحه اول قرار دارند، پس به راحتی قابل خواندن می باشند.

حال می خواهیم قدری مثال خود را پیچیده تر کنیم. صفحه اکسل را باز کنید. صفحه ای را که داده ها در آن نوشته شده اند به Data تغییر نام دهید. برچسب داده ها را بر روی سطر اول وارد کنید بعنوان مثال، Year، Chicago و New York تا بدین طریق صفحه شما دارای داده های عددی و غیرعددی شود. اکنون می توانید کنترل کنید که چگونه MATLAB موقعیت جدید را توسط ویزارد Import رفع و رجوع می کند. همچنین زمانی که برچسب های داده ها در یک فایل متنی قرار داشتند، MATLAB پیشنهاد ایجاد سه فایل به نام های data، colheaders و textdata را می دهد.

اگر همان دستور فوق را برای import داده ها وارد کنید، دقیقا همان نتایج بدست می آیند. سوال اینجاست، چه بر سر اطلاعات جدید آمده است(نام صفحه و برچسب ها). از آنجایی که نام هیچ صفحه ای در دستور وارد نشده بود، MATLAB فرض کرد که اولین صفحه باید خوانده شود. و این دقیقا همان صفحه ای است که داده های ما در آنجا قرار دارند. علاوه بر آن، صفحه مزبور حاوی ترکیبی از داده های عددی و غیرعددی می باشد. اگرچه زمانی که  دستور xlsread() اجرا شد، تنها داده های عددی import شدند.

برای استفاده از داده های جدید کافی است دستور زیر را اجرا کنید:

 

دستور xlsread

 

بسیاری از دستورات در MATLAB ، می توانند بیشتر از یک خروجی داشته باشند در این حالت هم دستور xlsread() دارای دو متغیر خروجی myExcleData و labels می باشد. در این حالت داده های عددی در متغیر اول و داده های غیر عددی در متغیر دوم import می شوند.

همچنین می توانید تنها قسمتی از یک صفحه اکسل را import کنید. برای این منظور کافی است یک آرگومان را بعنوان ورودی سوم اضافه کنید که گوشه بالا سمت چپ و پایین سمت راست ناحیه مستطیل شکلی را بر روی  صفحه شما مشخص کند. به مثال زیر توجه کنید:

 

آرگومان سوم

 

تا الان فرض می کردیم که تمامی داده های ما در پوشه Current Folder ذخیره می شوند. حال اگر بخواهیم در مکان دیگری ذخیره شوند کافی است کل مسیر فایل را تایپ کنید. بعنوان مثال، دستور شما به شکل زیر می شود:

 

پوشه جاری

 

بازگشت به صفحه اصلی آموزش MATLAB

Website design with by ZABET