به سایت خوش خبر دات نت | آموزش رایگان کامپیوتر و IT خوش آمدید

نحوه import کردن داده ها با استفاده از روش کپی کردن و ویزارد Import (آموزش MATLAB)

بازگشت به صفحه اصلی آموزش MATLAB

 

داده های زیر را در یک ویرایشگر متنی همانند نت پد کپی کنید سپس آنها را تحت نام testdata_text.text ذخیره کنید. حال فایل مربوطه را به پوشه Current Folder انتقال دهید.

 

Import data

 

یک نگارش اکسلی از داده را ایجاد کنید و آن را testdata_Excel.xlsx نامگذاری کنید سپس در پوشه Current Folder قرار دهید. اگر دقت کنید متوجه می شوید که داده ها در سه ستون قرار گرفته اند که هرکدام از آنها به کمک space از یکدیگر جدا شده اند. در فایل اکسل هم هرکدام از داده ها در یک سل قرار داده شده اند. هیچ متنی در فایل وجود ندارد و MATLAB می تواند به راحتی آنها را بصورت ماتریس تفسیر کند. اینکار باعث تسریع در روند انجام کار می شود.

 

کپی کردن داده ها برای Import کردن آنها

 

این روش بسیار ساده است. کافی است فایل متنی یا اکسلی را که ایجاد کردید باز کنید، داده های مورد نظر را انتخاب کنید و آنها را کپی نمایید. سپس به برنامه MATLAB باز گردید، در پنجره فرمان نام یک متغیر را به همراه عملگر تخصیص (=) تایپ کنید سپس کروشه چپ و راست را به همراه یک سمی کالن بعد از آنها بنویسید (تا خروجی نمایش داده نشود) بعنوان مثال importeddata = [ ]; . سپس کرسر (Curser) را بین دو  کروشه قرار دهید و داده های کپی شده خود را در آنجا بچسبانید و کلید ENTER را فشار دهید.

 

روش کپی کردن

 

پنجره Workspace را کنترل کنید تا مشاهده کنید که داده های شما بعنوان یک متغیر جدید به نام importedData در برنامه import شده باشد.

ابزار دیگری نیز برای کپی کردن داده ها وجود دارد. بعد از اینکه داده های خود را از فایل مورد نظر کپی کردید به برنامه MATLAB باز گردید و فرمان Edit>Paste to Workspace … را اجرا کنید. این فرمان، ویزارد Import را باز می کند

 

نحوه Import کردن داده ها با استفاده از ویزارد Import

 

استفاده از ویزارد Import زمانی مناسب است که شما کاملا اطمینان ندارید که MATLAB داده ها را چگونه می خواند. با کمک ویزارد می توانید روشهای مختلفی را برای Importکردن داده ها انتخاب کنید.

با اجرای فرمان File>Import Data … و یا اجرای فرمان uiimport در پنجره فرمان و کلیک کردن بر روی File در کادرمکالمه، ویزارد را باز کنید. فایل مورد نظر خود را انتخاب کنید (testData.txt) سپس بر روی Open کلیک کنید. این فرمان باعث می شود تا ویزارد به همراه فایل انتخاب شده در پنجره جدید باز شود.

 

ویزارد import

ویزارد Import. نحوه Import داده ها از یک فایل متنی.

 

در پنجره بالایی می توانید انتخاب کنید که داده ها با استفاده از چه کاراکتری از یکدیگر جدا شوند. در این مثال آنها را با استفاده از space از یکدیگر جدا کرده است. در قسمت سمت چپ پنجره، داده ها بصورتی که در فایل قرار دارند، نمایش داده می شوند. در پنجره سمت راستی داده ها بصورتی که تفسیر می شوند، نمایش داده شده اند. اگر در بالا از کاراکترهای جدا کننده دیگری استفاده کرده باشید، مطالب سمت راست تغییر خواهند کرد.

در قسمت سمت راست و بالای پنجره به خط  Number of text header lines دقت کنید. ویزارد Import امکان درج تعدادی خط متن در ابتدای فایل را برای شما فراهم می آورد. اگر داده های شما دارای متنی در ابتدای فایل باشند، ویزارد دو متغیر دیگر به نامهای پیش فرض  textdata و colheaders را ایجاد می کند. اولین متغیر حاوی متنی است که در ابتدای فایل قرار دارد و متغیر دوم تنها حاوی آخرین سطر قبل از آغاز داده ها می باشد که از آن بعنوان برچسب داده ها نام برده می شود.

ساده ترین راه برای استفاده از ویزارد Import ، آن است که هیچ متنی را در فایل خود ننوسیم. توجه داشته باشید که اگر داده های شما دارای متنی در درون داده های عددی باشند، ویزارد،  import کردن داده ها را در خطی که متن شما بر روی آن قرار دارد، متوقف می کند و از ادامه کار دست می کشد. بنابراین این مسئله خیلی مهم است که شما قبل از import کردن داده ها حتما فایل خود را چک کنید که هیچ کاراکتر و یا متن غیرمتعارفی نداشته باشد. همچنین متنی که قبل از آن یک کاراکتر % قرار داشته باشد، در نظر گرفته نمی شود حتی اگر در ابتدای فایل باشد.

داده های مثال ما حاوی هیچ متنی نیستند بنابراین تفسیر آنها بسیار آسان است برای ادامه کار کافی است بر روی Next کلیک کنید.

 

import wizard

ویزارد Import. نمایش نحوه Import داده ها از یک فایل متنی

 

در پنجره بعدی، MATLAB اطلاعاتی را در ارتباط با متغیری که می خواهیم import کنیم، نمایش می دهد. نام آن از نام فایل گرفته می شود و می توانید اندازه متغیر را مشاهده کنید که در این حالت یک ماتریس 5x3 می باشد. اگر نام متغیر را با کلیک کردن بر روی آن انتخاب کنید، پیش نمایشی شبیه به آنچه که در پنجره قبلی مشاهده کردید، در سمت راست پنجره شما نمایش داده می شود. همچنین می توانید بعد از انتخاب نام متغیر، با کلیک کردن بر روی آن و تایپ یک نام جدید، آن را تغییر دهید. بر روی Finish کلیک کنید تا کار import کردن  داده ها را خاتمه دهید. می توانید در پنجره Workspace مشاهده کنید که متغیر testData_text ایجاد شده است.

استفاده از ویزارد Import بر روی داده های اکسل بسیار شبیه به همین مراحل است. در مرحله اول که انتخاب می کنید که کدام صفحه (Sheet) در اکسل از آن داده ها import شوند و در پنجره سمت چپ نمایش داده شوند. مرحله دوم انجام کار بسیار شبیه به import داده ها از یک فایل متنی است.

 

فایل اکسل در ویزارد import

ویزارد Import. نحوه Import کردن داده ها از یک فایل اکسل.

 

بازگشت به صفحه اصلی آموزش MATLAB

Website design with by ZABET