به سایت خوش خبر دات نت | آموزش رایگان کامپیوتر و IT خوش آمدید

نحوه Import و Export داده ها (آموزش MATLAB)

بازگشت به صفحه اصلی آموزش MATLAB

 

با بزرگتر شدن حجم داده ها، تایپ مستقیم آنها در برنامه به نظر سخت و طاقت فرسا و روش نامناسبی به حساب می آید. روش متعدد دیگری برای وارد کردن داده ها به درون MATLAB وجود دارند. اگرچه در برخی مواقع وارد کردن داده ها از منابع خارجی نیز می تواند مشکل باشد. قالبهای فایل متعددی وجود دارند که می توانید داده ها را در آنها ذخیره کنید و همچنین روشهای مختلفی برای ذخیره داده ها در درون این فایلها وجود دارند. اگر داده ها بصورت ماتریس ذخیره شده باشند، راحت تر می توانید آنها را به درون MATLAB وارد کنید. روشهای زیادی وجود دارند که با استفاده از آنها نمی توانید داده ها را وارد کنید. همین مسئله است که موضوع وارد کردن داده ها را قدری پیچیده کرده است.

اکثر داده ها یا بصورت متن خالی و یا بصورت صفحات گسترده ذخیره می شوند. هم اکنون در این قسمت تمرکز ما بر روی داده های متنی است که به کمک space از یکدیگر جدا شده اند و یا داده هایی که در صفحه گسترده های اکسل ذخیره شده اند. معمولا export کردن داده ها آسانتر است. در این قسمت به بررسی و بیان نحوه export کردن داده ها به درون برنامه اکسل می پردازیم.

سه روش اصلی برای import کردن داده ها وجود دارد. اول روش دستی (با کپی کردن و چسباندن داده ها) دوم با استفاده از ابزاری به نام Import Wizard و روش سوم با استفاده از دستوری که به شما این امکان را می دهد تا فرآیند import کردن داده ها را خودکار انجام دهید.

به یاد داشته باشید که در طی انجام import کردن داده ها، MATLAB می تواند کار شما خطا اعلام کند. برای این منظور داده های شما باید به درستی نوشته شده باشند. بعنوان مثال، اگر می خواهید داده هایی را از یک فایل متنی وارد کنید، داده های شما باید در درون سطرها و ستونها نوشته شده باشند و تعداد ستونها در هر سطر باید با هم یکسان باشند. اگر می خواهید متنی را در درون فایلی بنویسید کافی است که از کاراکتر % در ابتدای خط آن متن استفاده کنید تا آن خط توسط MATLAB در نظر گرفته نشود. بدین طریق می توانید داده های مورد استفاده را مستند سازی کنید.

اگر به یاد داشته باشید Current Folder (پوشه جاری)، پوشه ای بود که MATLAB داده های خود را از آنجا می خواند و در صورتی که آدرسی مشخص نکرده بودید، در همانجا نیز داده های خود را ذخیره می کرد. بهتر است فایلهایی را که می خواهید import کنید در همین پوشه قرار داشته باشند. اگرمرورگر Current Folder را بسته اید، می توانید مجددا آن را با اجرای فرمان منوی desktop>current Folder اجرا کنید.

با اجرای برخی از دستورات نیز می توانید پوشه مورد نظر خود را باز کنید.  اگر دستور cd را در پنجره فرمان وارد کنید، MATLAB نیز با نمایش آدرس پوشه جاری به شما پاسخ می دهد. حال برای تغییر آدرس پوشه جاری(Current Folder) کافی است تا آدرس جدید را بطور کامل در بین یک جفت کتیشن و در درون پرانتز تایپ کنید.

 

import & Export

 

در زمان import کردن داده ها ممکن است مشکلاتی بوجود آید. قالب های مختلف داده ها می توانند باعث بروز خطا شوند بخصوص اگر از یک فایل متنی استفاده می کنید و می خواهید آنها را با کپی کردن و چسباندن اضافه کنید. در چنین حالتی قالب بندی شما باید مطابق با شرایط و قوانین MATLAB باشد. اعداد اعشاری باید با نقطه مشخص شوند و اعداد بزرگ را نباید اصلا دسته بندی کنید. اگر داده های شما مطابق با این شرایط نیستند، ابتدا باید آنها را اصلاح کنید سپس شروع به import کردن آنها کنید برای این منظور می توانید از ابزار find and replace موجود در یک ویرایشگر متنی استفاده کنید.

این مسئله در اکسل قدری متفاوت است. اعداد به روش خاصی ذخیره می شوند ولی بصورت و قالبی که کاربر در درون اکسل انتخاب کرده و یا در تنظیمات خود کامپیوتر مشخص کرده، نمایش داده می شوند. اگر بخواهید داده ها را از اکسل کپی کرده و در درون MATLAB بچسبانید، قانون همان است که قبلا گفته شد به عبارتی دیگر داده ها باید مطابق با شرایط و ضوابط MATLAB نوشته شوند. ولی اگر داده ها با استفاده از Import Wizard یا اجرای دستور Import شوند آنگاه MATLAB قالب نحوه نمایش را در نظر نمی گیرد و مستقیما به نحوه ذخیره سازی داده ها نگاه می کند. داده های عددی صرفنظر از نحوه دسته بندی آنها و کاراکتر مورد استفاده برای اعداد اعشاری، شناسایی می شوند. توجه داشته باشید که اعدادی که بصورت متنی در اکسل ذخیره شده اند، به همان صورت متنی نیز در MATLAB import می شوند.

 

بازگشت به صفحه اصلی آموزش MATLAB

Website design with by ZABET