به سایت خوش خبر دات نت | آموزش رایگان کامپیوتر و IT خوش آمدید

نوشتن اسکریپت (آموزش MATLAB)

بازگشت به صفحه اصلی آموزش MATLAB

 

برای نمایش نحوه نوشتن یک اسکریپت ساده در MATLAB، بهتر است از دستوراتی که برای ایجاد یک رسم از سری های تصادفی استفاده کردیم، استفاده کنیم. در گام اول برای نوشتن یک اسکریپت، می خواهیم آنچه را که قبلا ایجاد کردیم را مجددا ایجاد کنیم. در ابتدا خطوط زیر را در Editor وارد می کنیم.

 

اسکریپت

 

اگر این دستورات را قبلا وارد کردید، کافی است از پنجره Command History، بعنوان میانبری برای تایپ کل اسکریپت در هنگام استفاده از صفحه کلید استفاده کنید. فقط کافی است در پنجره مربوطه بر روی خطوط مورد نظر کلیک کنید. می توانید با نگه داشتن کلید CTRL در زمان کلیک بر روی خطوط مختلف، بیشتر از چند خط را انتخاب کنید. بعد از انتخاب خط های مورد نظر خود می توانید آنها را کشیده و در پنجره Editor رها کنید و یا می توانید آنها را کپی کرده و در پنجره Editor بچسبانید. همچنین می توانید برروی یکی از خطوط دستور موجود در پنجره Command History راست کلیک کرده و از منوی متنی نمایش داه شده، گزینه Create Script را انتخاب کنید. در این حالت MATLAB، پنجره جدیدی را در درون Editor باز می کند و این خطوط را به درون پنجره کپی می کند.

قبل از اجرای اسکریپت باید آنرا ذخیره کنید. بهتر است که برنامه ها را در پوشه Current Folder ذخیره کنید. برای این منظور از منوی File، گزینه Save را انتخاب کنید. در کادرمکالمه ای که باز می شود، نام مناسبی را برای اسکریپت خود انتخاب کنید(بعنوان مثال randomplot.m). پسوند اسکریپت ما .m است ولی اگر آن را از درون  برنامه Editor ذخیره می کنید، این پسوند بطورخودکار به نام اسکریپت اضافه می شود.

بعد از ذخیره آن امکان اجرای آن فراهم می شود. روشهای زیادی برای انجام اینکار وجود دارند. می توانید برروی آیکون مخصوص اجرا دکمه اجرا که در بالای پنجره Editor قرار دارد کلیک کنید، می توانید کلید F5 را که در پنجره Editor قرار دارد فشار دهید  یا نام اسکریپت را بعنوان یک دستور در پنجره فرمان (Command) وارد کنید:

 

نوشتن اسکریپت

 

با هر بار اجرا یک رسم تصافی از سالهای 1950 تا 2000 بر روی محور Xها، به همراه برچسبهای روی محورها و یک عنوان در بالای آن ظاهر می شود. اگر اسکریپت را چندین بار اجرا کنید، رسم های جدید به همراه مجموعه های جدیدی از داده های تصادفی ظاهر می شوند. همانطور که قبلا گفتیم متغیرهای تعریف شده و استفاده شده در اسکریپت (dates و obs) در پنجره Workspace ظاهر می شوند و حتی بعد از اجرای اسکریپت هم می توانید از آنها استفاده کنید. در صورت نیاز می توانید حتی از متغیرهایی که خارج از اسکریپت تعریف شده اند نیز در درون اسکریپت استفاده کنید. خلاصه می توان گفت که اجرای یک اسکریپت دقیقا همان اجرای دستی دستورات می باشد با این تفاوت که اسکریپت سریعتر است.

فرض کنید می خواهیم عنوان نمودار را خارج از اسکریپت بصورت دستی تعریف کنیم. برای این منظور می توانیم خط title(‘Levels during 1950 to 2000’) را به title(titlevar) تغییر دهیم. بعد از ایجاد تغییرات در اسکریپت باید قبل از اجرا آن را ذخیره کنیم. بعد از آن کافی است به پنجره فرمان رفته و متغیر زیر را در آن تعریف کنیم سپس مجددا برنامه را اجرا کنیم.

 

تیتر اسکریپت

 

اکنون رسم شما دارای عنوان جدیدی است. افزودن خطوط کامنت (Comments) به برنامه برای درک بهتر آن مفید می باشد. در زیر می توانید خطوطی را به عنوان کامنت برنامه مشاهده کنید که نام اسکریپت در بالای آن  قرار دارد و توضیحاتی در رابطه با نحوه عملکرد آن نوشته شده است.  

 

کامنتها

 

همانطور که مشاهده می کنید، بطور پیش فرض کامنتها سبز رنگ می باشند.

 

بازگشت به صفحه اصلی آموزش MATLAB

Website design with by ZABET