به سایت خوش خبر دات نت | آموزش رایگان کامپیوتر و IT خوش آمدید

نگاهی اجمالی بر نسخه Consumer Preview ویندوز ٨ + عکس

 

انتخاب رنگ پس زمینه

آنچه که در نسخه Preview Consumer ویندوز 8 جدید به نظر می رسد، مجموعه ای از رنگهای پس زمینه است. لوگوی جدید ویندوز 8 تغییر رنگ می دهد تا مطابق با رنگ انتخابی شما شود.

 

 

تنظیمات بی سیم(وایرلس)

 

 قبل از اینکه از ویندوز 8 مخصوص تبلت استفاده کنید، باید در یک نقطه دسترسی Wi-Fi ثبت نام کنید.

 

 

Settings

 

قسمت Settings ویندوز نسبت به قبل قدری پیچیده تر به نظر می رسد ولی اکثر افراد می توانند به راحتی تنظیمات Express را انتخاب کنند و از طریق آن قسمت امنیت و به روز رسانی های خودکار را فعال کنند.

 

 

ثبت نام در PC

 

قبل از اینکه بتوانید بطور کامل از ویندوز 8 خود استفاده کنید، همانند گوشی های موبایل هوشمند، باید در یک حساب کاربری آنلاین ثبت نام کنید. اینکار باعث می شود تا برنامه های کاربردی مخصوص فروشگاه و ذخیره سازی آنلاین ابری  بتوانند از SkyDrive استفاده کنند.

 

 

صفحه آغازین ویندوز 8

 

بعداز یک تنظیم و راه اندازی ساده، صفحه Metro UI Start را مشاهده خواهید کرد. توجه داشته باشید که به نسبت نسخه Preview Developer ویندوز8 ، تعداد  برنامه های کاربردی آن کمتر است. البته اصلا جای نگرانی نیست، می توانید به راحتی با مراجعه به Store ویندوز این کمبودها را برطرف کنید.

 

 

صفحه قفل ویندوز 8

 

دفعه بعدی که ویندوز 8 تبلت یا PC خود را راه اندازی می کنید، صفحه ای همانند شکل زیر مشاهده می کنید. البته این نکته را مدنظر داشته باشید که پیغامهای هشداری در زمینه تعداد ایمیلهای  خوانده نشده، میزان باطری باقیمانده و قدرت سیگنال Wi-Fi  نیز نمایش داده می شود.

 

 

منوی Charms و نمایش وضعیتها

 

هنگامی که با انگشت خود ضربه را به سمت راست صفحه نمایش می زنید یا اشاره گر ماوس را به گوشه سمت راست بالای صفحه نمایش می برید، منوی Charms یا همان آیکونهای منوی مربوط به Search، Share، Start، Device و Settings را مشاهده می کنید. همزمان می توانید وضعیت زمان، تاریخ، باطری و نیز قدرت سیگنال Wi-Fi را در سمت چپ مشاهده کنید.

 

 

پسورد تصویری

 

برای اینکه راحت تر به یک تبلت لمسی وارد شوید، می توانید یک پسورد تصویری انتخاب کنید و تنظیماتی را روی آن انجام دهید. به همین منظور با استفاده از مجموعه ای از تصاویر شیپور، خط و دایره های روی یک تصویر دلخواه، می توانید وارد سیستم شوید.

 

 

تنظیمات اشاره ای پسورد تصویری

 

برای انجام اینکار تنها به سه اشاره نیاز است تا در هنگام تنظیم پسورد تصویری آن را تکرار و قبول کنید.

 

 

بزرگنمایی معنایی(Semantic)

 

اگر بر روی صفحه Start با انگشت خود ضربه ای بزنید، ایکونهای روی صفحه کوچک می شوند بطوری که می توانید تمامی آنها را بصورت یکجا مشاهده کنید. اینکار باعث می شود تا حرکت دادن آیکونها و مرور در صفحه آسانتر شود.

 

 

جستجو

 

تنها کافی است که در صفحه نمایش Start شروع به تایپ کنید تا نتایج جستجو را همانند شکل زیر مشاهده کنید. می توانید نتایج را برحسب برنامه های کاربردی، تنظیمات یا فایلها فیلتر کنید و حتی می توانید درون هرکدام از برنامه های کاربردی فهرست شده در سمت راست و پایین، جستجو کنید.

 

 

نوار کناری

می توانید یک نمای جزیی از یک برنامه کمکی را با ضربه زدن انگشت و نگه داشتن آن در سمت چپ دریافت کنید.

 

 

نوار کناری برنامه اجرایی و برنامه People

 

این نما برنامه People را نشان می دهد که با استفاده از آن می توانید  به صفحه فیس بوک، توئیتر و سایر حسابهای کاربری اجتماعی خود متصل شوید. همچنین پانل سمت چپ، برنامه های کاربردی اجرایی دیگری را نشان می دهد که می توانید با کشیدن آنها به لبه سمت چپ و سپس بازگردان آن یا با استفاده از ماوس و قرار دادن اشاره گر ماوس در گوشه سمت چپ بالا و سپس حرکت آن به سمت پایین، اجرا کنید.

 

 

برنامه کاربردی Music و نوار کناری

 

یکی از برنامه هایی که به همراه ویندوز 8 Preview Consumer ارائه می شود، همین برنامه Music است که امکان خرید و گوش دادن به موسیقی از سرویس  Zune را برای شما فراهم می کند. این صفحه نمایش همچنین نحوه گرفتن یک نمای جزیی از یک برنامه دیگر را نیز نشان می دهد. در این شکل برنامه Pictures در نوار کناری قرار دارد.

 

 

ابزارها

 

در قسمت Settings می توانید ابزارهای بی سیم را پیدا کرده و به آنها متصل شوید.

 

 

چند مونیتوری

 

همانند ویندوز 7، می توانید ویندوز 8 خود را در چندین مونیتور مشاهده کنید. این تنظیم از قسمت Devices Charm قابل دسترسی می باشد.

 

 

اینترنت اکسپلرر در ویندوز 8

 

در حقیقت دو نما از اینترنت اکسپلرر وجود دارد، شکل زیر نمای Metro را نشان می دهد. این نما در صفحه Web، بصورت تمام صفحه نمایش داده می شود ولی اگر انگشت خود را از سمت بالا به پایین و یا پایین به بالا روی صفحه بکشید، تصاویر بندانگشتی کوچکی(Thumbnail) را در بالا و نوار آدرس و همچنین آیکون تنظیمات را در پایین مشاهده می کنید. تصاویر بند انگشتی کوچک، سایتهای بارگذاری شده را نشان می دهند که می توانید تمامی آنها را در پنجره جاری پاک کرده یا ببندید.

 

 

دسکتاپ

 

اگر توجه داشته باشید مشاهده می کنید که دیگر دکمه Start وجود ندارد. در اینجا مایکروسافت ماهی Betta را با یک ظاهر کوچکتر احیا کرده است.

 

 

دکمه جدید Start

 

این نمای کوچک از صفحه شروع Metro زمانی ظاهر می شود که ماوس را به گوشه سمت چپ صفحه نمایش ببرید. با کلیک کردن بر روی این قسمت، صفحه start  باز می شود.

 

 

اکسپلرر دسکتاپ جدید

 

اکنون ویندوز اکسپلرر دارای یک نوار مخصوص به خود(Ribbon) است ولی می توانید آن را با کلید مکان نمای بالا، در سمت راست و بالا مخفی کنید.

 

 

Task Manager

 

Task Manager دوباره طراحی شده است که در آن تاریخچه برنامه کاربردی و نماهای نمایشی بیشتر و کدگذاری رنگها نمایش داده می شوند.

 

 

ورودی اطلاعات با استفاده از قلم

 

ویندوز 8 از داده های وارد شده توسط قلم فلزی پشتیبانی می کند و بدین طریق باعث تبدیل دست نوشته های ما به کاراکترها می شود.

 

 

هنوز کامل نیست

 

در هنگام تست این نسخه از ویندوز با باگهای متعددی مواجه شدیم. از این نظر، خود این باگها بزرگترین مشکل محسوب می شوند ولی من از پیغامی که نشان دهنده منشاء مشکل بود تقدیر کردم.

 

 

Website design with by ZABET