به سایت خوش خبر دات نت | آموزش رایگان کامپیوتر و IT خوش آمدید

چگونه ویندوز ٨ خود را خاموش کنیم

 

قبلا برای خاموش کردن ویندوز از روش بسیار ساده کلیک بر روی دکمه Start و انتخاب گزینه Shut down استفاده می شد. ولی در ویندوز نگارش 8 بتا چیزی به نام دکمه Start  وجود ندارد. پس چگونه باید ویندوز را خاموش کنیم؟

مایکروسافت با استفاده از یک سری کارها و میانبرهای صفحه کلید،  سیستم عامل جدید خود را خاموش می کند. اینکار به نسبت زمانی که از دکمه Start استفاده می شد، قدری کندتر و ناشیانه تر به نظر می رسد ولی حداقل در روش جدید این امکان به شما داده می شود تا ویندوز 8 خود را بطور کامل خاموش کنید.

مهمترین روش برای خاموش کردن ویندوز 8 ، استفاده از نوار Charms  می باشد.

در رابط Metro، باید اشاره گر ماوس خود را بر روی آیکون Zoom که در گوشه سمت راست صفحه نمایش ظاهر می شود، برده و نگه دارید. در آن هنگام  نوار Charms ظاهر می شود که آیکونهای متعددی را نمایش می دهد. با حرکت دادن اشاره گر ماوس بر روی صفحه نمایش خود می توانید اسامی هر آیکون را مشاهده کنید. از جمله این آیکونها می توان به آیکونهای Search، Share ، Start، Device و Settings اشاره کرد.  ابتدا  بر روی آیکون   Settings و سپس آیکون Power کلیک کنید. در این لحظه سه گزینه را مشاهده می کنید: Sleep، Restart و Shut Down. با کلیک کردن بر روی گزینه Shut down ویندوز 8 شما بسته شده  و کامپیوتر شما خاموش می شود.

با فشردن کلیدهای Windows+I صفحه کلید خود می توانید سریعتر به صفحه مربوط به تنظیمات خود دسترسی پیدا کنید. از این ناحیه هم می توانید با کلیک برروی دکمه Power به همان سه گزینه ذکر شده قبلی دسترسی پیدا کنید.

روش دیگر برای اینکار این است که از حساب کاربری خود خارج شده سپس کامپیوتر را خاموش کنید. می توانید بر روی تصویر حساب کاربری خود یا تصویری که در بالا قرار دارد کلیک کنید یا کلیدهای ترکیبی Ctrl/Alt/Del را فشار دهید. حال برای خروج بر روی گزینه مربوط به آن کلیک کنید. اینکار باعث می شود تا به صفحه آغازین ویندوز 8 بروید سپس به منظور دسترسی به صفحه لاگین خود باید به مرحله بعدی بروید. آیکون Shut down در گوشه سمت راست و پایین صفحه ظاهر می شود. بر روی آن کلیک کنید تا گزینه های Sleep، Restart و Shut down ظاهر شوند.

روش دیگر این است که به صفحه دسک تاپ رفته و کلیدهای Alt/F4 را فشار دهید. اینکار باعث می شود تا همان صفحه Shut down قبلی ظاهر شود تا در آن همان گزینه های مورد نظر خود را مشاهده کرده  و انتخاب کنید. فقط قبل از اینکه از این طریق بخواهید  کامپیوتر خود را خاموش کنید باید ابتدا تمامی کارهای خود را ذخیره کرده وتمامی  برنامه ها را ببندید.

کاربرانی که از لپ تاپ استفاده می کنند، علاوه براین روشها، روش دیگری نیز از طریق تنظیمات Power خود برای خاموش کردن لپ تاپ دارند. کافی است بر روی گوشه hot  صفحه نمایش که در سمت چپ صفحه نمایش شما ظاهر می شود، راست کلیک کنید. می توانید از طریق Metro UI و یا Desktop به آن دسترسی پیدا کنید. باید یک منوی کرکره ای(popup) را مشاهده کنید که به همراه امکانات مختلف ویندوز همانند Network Connections، System، Device Manager و Control Panel ظاهر می شود. بر روی گزینه Control Panel کلیک کنید.

حال بر روی گروه Hardware and Sound کلیک کنید سپس Power Options را انتخاب کنید. در اینجا می توانید ویندوز را به گونه ای تنظیم کنید تا در صورتی که دکمه Power را فشار دهید و یا لپ تاپ خود را ببندید، ویندوز بسته شده و لپ تاپ خاموش شود.

اگرچه شما روشهای مختلفی برای بستن ویندوز 8 خود دارید ولی هیچکدام از آنها راحت و سریع نیستند. حتی همان زمانی که دکمه Start وجود داشت هم اینکار سریع و راحت نبود.  این سئوال همیشه وجود داشته که چرا هیچ وقت مایکروسافت  از یک روش آسان و راحت برای بستن ویندوز استفاده نکرده است؟

با ارائه سیستم عامل جدید، مایکروسافت روند راه اندازی جدیدی را ارائه داده است که این امکان را به شما می دهد تا ویندوز خود را سریعتر راه اندازی کنید. ولی در حقیقت دستیابی به این سرعت بیشتر در هنگام بستن ویندوز نیازمند آن است تا ویندوز 8 به جای یک shut down کامل، به حالت hibernation(حالتی آماده بکار) برود.

با انتقال گزینه Shut down به نقطه ای دورتر، ممکن است اینگونه به نظر آید  که مایکروسافت می خواهد به جای اینکه کاربران سیستم خود را بطور کامل خاموش کنند، آن را به حالت hibernate (آماده بکار) درآورند. به هر حال اینگونه به نظر می رسد با نبود یک دکمه Shut down  که به راحتی در معرض دید و دسترس کاربران باشد، خواست و انتظار کاربران در نظر گرفته نخواهد شد.

هنوز مایکروسافت زمان زیادی برای ایجاد  تغییرات در ویندوز 8 فعلی و ارائه  نسخه نهایی دارد. بیایید امیدوار باشیم که استفاده از یک گزینه راحت و مستقیم برای خاموش کردن کامپیوتر، یکی از نکاتی است که آنها در نسخه نهایی برای کاربران مدنظر می گیرند.

منبع

 

Website design with by ZABET