به سایت خوش خبر دات نت | آموزش رایگان کامپیوتر و IT خوش آمدید

کلید اولیه (آموزش پیشرفته اکسس)

بازگشت به صفحه اصلی آموزش پیشرفته اکسس

 

در این قسمت می خواهیم تا نگاهی دقیق تر به کلید اولیه و نحوه استفاده از آن بیاندازیم. همانطور که می دانید کلید اولیه اساس طراحی یک بانک اطلاعاتی رابطه ای می باشد. برای همین ابتدا می خواهیم به نحوه ایجاد آن بپردازیم. برخی مواقع لازم است که کلید اولیه را به یک فیلد داده تخصیص دهیم و معمولا زمانی اینکار را انجام می دهیم که جدول اکسس خود را ایجاد می کنیم. انجام اینکار بسیار ساده است.

 

ایجاد یک کلید اولیه

 

  1. یک بانک اطلاعاتی جدید ایجاد کنید و یا بانک اطلاعاتی قدیمی را باز کنید.
  2. در نمای DESIGN، جدول جدیدی را ایجاد کنید. برای این منظور کافی است نوار Create را انتخاب کرده و سپس بر روی آیکون TABLE DESIGN در گروه TABLES کلیک کنید.

 

کلید اولیه در اکسس Access

 

در این حالت صفحه طراحی جدول را باز می کند که می توانیم فیلدها را به جدول بانک اطلاعاتی خود اضافه کنیم.

3. اولین فیلد خود را نامگذاری کرده و ایجاد کنید ( به نام REF). سپس نوع داده آن را از فهرستی که باز می شود AUTONUMBER انتخاب کنید.

4. در اینجا می توانیم کلید اولیه ایجاد کنیم. برای این منظور اشاره گر ماوس را نزدیک سطری که ایجاد کردید نگه دارید.

5. بر روی آیکون PRIMARY KEY کلیک کنید. این آیکون در گروه TOOLS از نوار DESIGN قرار دارد.

 

آیکون کلید اولیه

آیکون کلید اولیه

 

6. اینکار باعث می شود تا کلید اولیه به این فیلد تخصیص یابد. اکنون باید نماد کلید اولیه در سمت چپ سطر مربوطه ظاهر شود.

 

کلید اولیه در اکسس Access

کلید اولیه در طرح Table

 

7. هر فیلد دیگری که می خواهید را اضافه کنید.

 

چرا از کلید اولیه استفاده می کنیم

 

هدف ما از طراحی و استفاده از کلید اولیه، تشخیص یک یا چند فیلد در یک جدول بانک اطلاعاتی می باشد که حاوی یک مقدار داده منحصربفرد است. بعنوان مثال، یک کارفرما که از یک بانک اطلاعاتی  به نام Personnel استفاده می کند، ممکن است برای هر کارگر خود علاوه بر ذخیره نام ، ادرس و تاریخ تولد، یک شماره پرسنلی منحصربفرد نیز تخصیص دهد. بنابراین هر رکورد پرسنلی دارای یک فیلد خاص است که حاوی یک ID منحصربفرد برای آن کارمند می باشد.

در جدولی که در بالا ایجاد کردیم، از نوع داده AUTONUMBER برای فیلدی که حاوی کلید اولیه است استفاده کردیم. هنگامی که می خواهیم داده ها را وارد کنیم، اکسس بطورخودکار این فیلد را با یک عدد منحصربفرد پر می کند. این بدان معنا است که هیچ رکورد دیگری در جدول دارای شماره ID تکراری نمی باشد. بعلاوه هنگامی که از نوع داده AUTONUMBER استفاده می کنیم، اکسس امکان ویرایش یا تغییر این عدد را به ما نمی دهد. در حالیکه خود ما هم نیازی به استفاده از این نوع داده را نداریم باید گفت که شاید هم به همین منظور طراحی شده است.

 

آشنایی با ارتباطات جدولی

 

در بانک اطلاعاتی رابطه ای، یک بانک اطلاعاتی وجود دارد که حاوی تعدادی جدول جدا ازهم ولی متصل شده به یکدیگر می باشد. این کلید اولیه است که باعث می شود این جداول به یکدیگر متصل شده و با هم کار کنند. بعنوان مثال ممکن است دو جدول به کمک ارتباطی به نام رابطه یک به چند به هم متصل شوند. فیلد کلید اولیه در جدول اصلی به فیلد نظیر آن در جدول مربوطه متصل می شود. اینکار باعث می شود تا جداول جداگانه برای مشخصات مشتریان و نیز سفارشات مشتریان ایجاد کنیم. اتصال دو جدول در یک رابطه با استفاده از کلید اولیه، این امکان را به اکسس می دهد تا بداند که کدام سفارش به کدام مشتری تعلق دارد. اینکار به این دلیل انجام شدنی است که فیلد کلید اولیه داده های منحصربفردی را در خود نگه می دارد.

 

کلید اولیه در اکسس Access

یک ارتباط یک به چند در بانک اطلاعاتی مشتریان

 

بازگشت به صفحه اصلی آموزش پیشرفته اکسس

 

Website design with by ZABET