به سایت خوش خبر دات نت | آموزش رایگان کامپیوتر و IT خوش آمدید

کنترلهای محاسباتی (آموزش پیشرفته اکسس)

بازگشت به صفحه اصلی آموزش پیشرفته اکسس

 

علاوه بر سهولت استفاده از کنترلهای محاسباتی، استفاده از آنها برای برنامه نویسی در اکسس نیز بسیار مفید خواهد بود.این کنترلها، روش مناسبی را برای نمایش داده ها بر روی فرمها ارائه می دهند بدون اینکه تنها به اطلاعات گرفته شده از یک فیلد در یک جدول یا فرم پرس و جو(Query) محدود باشند.  همه ما با کنترل ساده کادر متنی آشنا هستیم. معمولا این کنترلها به یک فیلد خاصی متصل می شوند که این فیلد در خصوصیت control source کادر متنی مربوطه تعریف می شود به عبارتی دیگر خصوصیتی از کنترل وجود دارد که کادر متنی را به فیلد خاصی متصل می کند تا از داده های آن استفاده کند. اگرچه کنترلهای محاسباتی قدری متفاوت می باشند. برای دستیابی به اطلاعات نمایش داده شده در کادر متنی، به جای استفاده از یک فیلد جدول یا فرم پرس و جو(Query) کافی است عبارتی را در خصوصیت control source کادر متنی وارد می کنیم.

 

کنترلهای محاسباتی

شکل1: صفحه خصوصیت مربوط به یک کنترل محاسباتی. خصوصیت Control source  در اولین سطر از برگه Data قرار دارد.

 

کنترلهای محاسباتی

شکل 2: نحوه نمایش کادر متنی کنترل محاسباتی در نمای Form Design.

 

به نحوه نمایش عبارت مربوطه در کادر متنی توجه کنید. تمامی عبارات با یک علامت = آغاز می شوند که ممکن است حاوی عملگرها، مقادیر ثابت و توابع باشند. عبارتی را که در شکل 1 وارد کردیم، از آن برای انجام یک محاسبه ریاضی استفاده می شود. از این عملگر برای ضرب مقادیر موجود در دو کادر متنی روی یک فرم وتولید یک مقدار کل استفاده می شود. در این مثال، به محاسبه مقدار هزینه کل یک سفارش براساس Unit Cost(هزینه یک واحد) و Quantity ordered(تعداد اقلام سفارش داده شده) می پردازیم. در زیر می توانید نتیجه نهایی را مشاهده کنید:

 

کنترلهای محاسباتی

شکل3: کنترل محاسباتی یک کادر متنی که برای محاسبه مقدار Total، مقادیر Unitcost را در Quantity ضرب می کند. 

 

روند تنظیم یک کنترل محاسباتی بسیار آسان می باشد. به همین دلیل دانستن نحوه ایجاد و تغییر فرمها در نمای Design بسیار مفید است. در زیر نحوه ایجاد یک کادر متنی برای یک کنترل محاسباتی را مشاهده می کنید:

1- کار را با فرمی به نام frmOrderDetails آغاز می کنیم. این فرم به جدولی به نام tblOrderDetails متصل می باشد. فرم مربوطه دارای 4 کادر متنی است که 4 فیلد ProductId، OrderId، UnitCost و Quantity را نمایش می دهد.

2- فرم مربوطه را درنمای Design باز کنید. برای این منظور بر روی فرم frmOrderDetails راست کلیک کرده و آیکون Design View را از منوی کرکره ایی که باز می شود، انتخاب کنید.

3- با کلیک بر روی آیکون TEXT BOX یک کادر متنی بر روی فرم اضافه می شود که می توانید آن را به راحتی بر روی فرم جابه جا کنبد. آیکون TEXT BOX در گروه CONTROLS نوار ابزار DESIGN قرار دارد. قبل از انجام اینکار ابتدا اطمینان حاصل کنید که آیکون USE CONTROL WIZARDS انتخاب نشده باشد.

4- سپس کادر متنی جدید را انتخاب کرده و بر روی آیکون PROPERTY SHEET در گروه TOOLS نوارابزار DESIGN کلیک کنید.

5- نیاز است تا برگه DATA را از صفحه PROPERTY که اخیرا باز شده بود، انتخاب کنید.

6-  سپس عبارت =[unitcost]*[quantity] را در درون خصوصیت CONTROL SOURCE وارد کنید. در اینجا Unitcost متصل به کادر متنیUnitCost  و Quantity متصل به کادر متنی Quanty می باشد. علامت * نیز نمایانگر عملگر ضرب است. ما می توانیم این عبارت را مستقیما در نمای DESIGN در درون کادر متنی تایپ کنیم. بدین طریق می توانیم خصوصیت CONTROL SOURCE را بدون نیاز به باز کردن صفحه PROPERTY تنظیم کنیم.

7- بنابراین هنگامی که فرم را باز کرده و مقادیر را به درون دو فیلد UnitCost و Quantity وارد می کنید، مقدار Total Amount بطور خودکار در کادر متنی محاسباتی، ظاهر می شود.

 

بازگشت به صفحه اصلی آموزش پیشرفته اکسس

Website design with by ZABET