به سایت خوش خبر دات نت | آموزش رایگان کامپیوتر و IT خوش آمدید

١٠ روش برای تغییر نوار ابزار (taskbar) ویندوز ١٠

در زیر به نحوه تغییر نوار ابزار ویندوز(taskbar) می پردازیم به گونه ای که از دید ما زیباتر به نظر آمده و کارایی بیشتر و بهتری داشته باشد.

افزودن میانبرها

اگر بتوانید میانبرهای برنامه ها را مستقیما به نوارابزار اضافه کنید، دیگر نیازی به منوی Start ندارید. برای اینکه میانبر برنامه را به نوارابزار اضافه کنید، ابتدا برنامه را در منوی Start پیدا کرده و بر روی آن راست کلیک کنید. اشاره گر ماوس را برروی منوی More برده و گزینه Pin to taskbar را انتخاب کنید.

 

افزودن میانبر به ویندوز 10

 

نوارابزار با دکمه های کوچکتر

 

دکمه نوار ابزار

 

اگر دکمه های روی نوار ابزار شما بزرگ هستند، می توانید آنها را کوچکتر کنید. برای این منظور کافی است بر روی نوار ابزار راست کلیک کرده و گزینه Properties راانتخاب کنید سپس در پنجره Taskbar and Start Menu Properties برروی گزینه Use small taskbar buttons  کلیک کنید. با انتخاب این گزینه، تاریخ نیز از قسمت ساعت نوار ابزار شما حذف می شود. 

 

پاک کردن قسمت system Tray

در این قسمت از نوار ابزار، تمامی آیکونهای اخطار (notification) و بسیاری از آیکونهای بلااستفاده دیگر قرار دارند همانند ساعت. خبر خوب این است که اکنون می توانید از شر این آیکون های مزاحم همانند آیکون های سیستمی ساعت، آیکون کنترل صدا و شبکه خلاص شوید. 

 

system Tray

 

برای شروع بر روی نوار ابزار راست کلیک کرده و گزینه Properties را انتخاب کنید تا پنجره Taskbar and Start Menu Properties باز شود. در مقابل گزینه Notification area، بر روی Customize… کلیک کنید تا به منوی Settings بروید. برای اینکه آیکونهای برنامه را در قسمت System Tray غیرفعال کنید (همانند: Dropbox،  Google Chrome، McAfee LiveSafe)، بر روی Select which icons appear on the taskbar کلیک کنید. برای اینکه آیکونهای سیستمی را غیرفعال کنید، ( همانند: ساعت، کنترل صدا و غیره) بر روی Turn system icons on or off کلیک کنید. 

 

غیرفعال کردن Cortana

 

Cortana

 

برنامه cortana، برنامه جالبی می باشد ولی آیکون جستجوی آن فضای زیاد و باارزشی از نوار ابزار را اشغال می کند. بر روی نوار ابزار راست کلیک کنید، اشاره گر ماوس را بر روی cortana نگه دارید و گزینه hidden را انتخاب کنید تا دکمه Cortana از نوار ابزار بطور کامل حذف شود. 

 

غیرفعال کردن دکمه Task View

 

دکمه Task View

 

قابلیت Task View ، قابلیت جدیدی در ویندوز 10 به شمار می آید که با استفاده از آن می توانید دسکتاپ های مجازی را مشاهده کرده و مورد استفاده قرار دهید. دکمه Task View، دکمه کوچکی بر روی نوار ابزار می باشد که به شما امکان می دهد تا به سرعت به این دسکتاپ ها دسترسی پیدا کنید. برای اینکه آن را غیر فعال کنید، در نوار ابزار راست کلیک کرده و گزینه Show Task View button  را غیرفعال کنید.

 

مرتب سازی دکمه های نوار ابزار

 

دکمه Task View

 

اگر نوار ابزار شما قدری بهم ریخته به نظر می رسد(بعلت اینکه شما می خواهید 64 تا پنجره فایرفاکس را بطور همزمان باز کنید) بهتر است دکمه های نوار ابزار خود را قدری تغییر دهید. بر روی نوار ابزار راست کلیک کرده و گزینه Properties را انتخاب کنید تا پنجره Taskbar and Start Menu Properties باز شود. از منوی کرکره ای باز شده در مقابل Taskbar buttons ، گزینه مورد نظر خود را انتخاب کنید(لازم به ذکر است گزینه Hide labels، یک پنجره ویندوز را در یک دکمه نوار ابزار قرار خواهد داد).

 

مخفی سازی نوار ابزار

 

مرتب سازی دکمه ها

 

اگر از ظاهر نوار ابزار خوشتان نمی آید، می توانید به گونه ای آن را تنظیم کنید تا هرزمان که از آن استفاده می شود، بطور خودکار مخفی گردد(کافی است اشاره گر ماوس را بر روی ناحیه نوار ابزار ببرید تا آن را مجددا مشاهده کنید). برای این منظور کافی است بر روی آن راست کلیک کنید و ابتدا برروی Properties سپس بر روی Auto-hide the taskbar کلیک کنید.

 

قفل کردن نوار ابزار

 

قفل کردن نوار ابزار

 

اگر از شکل حال حاضر نوار ابزار خود رضایت دارید و نمی خواهید که بطور تصادفی اندازه آن تغییر کرده و یا جابه جا شود، می توانید آن را در محل مورد نظر قفل کنید. برای این منظور کافی است بر روی نوار ابزار راست کلیک کرده سپس  ابتدا بر روی Properties و بعد بر روی Lock the taskbar کلیک کنید. 

 

افزودن toolbarها

 

در ویندوز 10، می توانید toolbarهایی را به همراه پوشه ها، به نوار ابزار اضافه کنید. سه نوع toolbar وجود دارند که برای شما ایجاد شده اند: Address، Links و Desktop. در Address شما یک آدرس اینترنتی را در آن تایپ می کنید سپس کلید ENTER را فشار می دهد تا مرورگر وب پیش فرض شما آن صفحه را باز کند. در حالیکه Links و Desktop هردو پوشه هستند با کمک Links می توانید تمامی فایلهای موجود در پوشه Links خود را مشاهده کنید. با استفاده از Desktop می توانید تمامی فایلهای موجود بر روی دسکتاپ خود را مشاهده کنید.

 

Toolbars

 

برای افزودن یک toolbar، بر روی نوار ابزار راست کلیک کنید، اشاره گر ماوس را بر روی Toolbars نگه دارید سپس toolbar مورد نظر خود را که می خواهید اضافه شود، انتخاب کنید..

 

Toolbars2

 

همچنین می توانید یک Toolbar جدید نیز اضافه کنید. این toolbar در اصل پوشه ای است که می توانید از طریق نوارابزار خود به سرعت به آن دسترسی پیدا کنید. بر روی New toolbar… کلیک کنید و تا پوشه ای که می خواهید اضافه کنید، پیمایش نمایید. حال بر روی دکمه Select Folder کلیک کنید تا toolbar جدید شما در نوارابزار ظاهر شود. 

 

تغییر رنگ و میزان شفافیت (transparency)

برای تغییر رنگ و میزان شفافیت نوار ابزار خود، منوی Settings را باز کنید و گزینه Personalization > Colors را انتخاب کنید. تا پایین صفحه پیمایش کنید و اطمینان حاصل کنید گزینه Show color on Start, taskbar, action center, and title bar فعال است. رنگ مورد نظر خود را انتخاب کنید. اکنون نوار ابزار مطابق با رنگ انتخابی شما تغییر می کند. 

 

تغییر رنگها

Website design with by ZABET