به سایت خوش خبر دات نت | آموزش رایگان کامپیوتر و IT خوش آمدید

١۵ نکته ای که در مورد آفیس ١۵ باید بدانیم

 

همانطور که قبلا ذکر کردم، نسخه بعدی مایکروسافت آفیس تا اواخر سال میلادی جاری به بازار ارائه خواهد شد. البته هنوز بطور حتم نمی دانیم که چه قابلیتهای جدیدی به برنامه های کاربردی جدید آفیس(همانند اکسل، ورد، OneNote، پاورپوینت) اضافه خواهد شد ولی انچه که از گوشه و کنار به خصوص خبرهایی که از مایکروسافت پلاس بطور رسمی به گوش می رسد ما را بر آن داشت که با وجود همین دانسته ها و آگاهی ها، به بیان جمع بندی زیر بپردازیم:

 

1- نام آن آفیس 2012 (شاید هم 2013) است ولی آفیس 15 نیست.

 

اگرچه از نسخه بعدی آفیس، با نام آفیس 15 نام برده می شود(حتی در وبلاگ رسمی مایکروسافت هم به همین نام می نامند)، ولی به احتمال زیاد نام اصلی آن "آفیس2012"  خواهد بود. البته به شرطی که تمامی این موارد برطبق برنامه پیش برود و نسخه جدید آفیس در سال میلادی جاری به بازار عرضه شود.

 

2- پیش نمایش فنی

 

مایکروسافت در تاریخ 30 ژانویه 2012 اعلام کرد که یک گروه منتخب از مشتریان امکان دسترسی به  نسخه پیش نمایش فنی آفیس را به منظور آزمایش آن پیدا کردند تا بازخورد آن را به مایکروسافت ارائه دهند. این افراد توافق کردند که چیزی در این رابطه به بیرون درز نکند ولی در ششم ماه مارس، جزییاتی در رابطه با برنامه های آفیس فاش شد که نشان از طراحی های شکیل تر داشت و تاییدی بود بر استفاده  بهینه و بهتراز فضا، در صفحه نمایش.

 

3- آیا اخبار مربوط به برنامه آفیس 15 به بیرون درز پیدا کرد؟

 

تقریبا یکسال پیش بود که اولین بار مطالبی در رابطه با نسخه بعدی آفیس بر روی اینترنت فاش شد. ولی این نگارش لو رفته با آنچه که اخیرا بعنوان نسخه پیش نمایش فنی مشاهده شده شباهتهای بسیار کمی دارد. اگرچه دارای یک ابزار مدیریت رسانه ای به نام Moorea است که بسیار شبیه به نسخه مشابه همین برنامه در آفیس 2010 است از این نظر که برنامه های کاربردی، رابط کاربری و ابزارهای آن مشابه نسخه 2010 ساخته شده اند.

 

4-  ویدئوی تیزر

 

در تاریخ 9 فوریه مایکروسافت ویدئویی در رابطه با ویندوز 8 را منتشر که نحوه بکارگیری آن را برای ابزارهایی که از  پروسسور ARM استفاده می کنند شرح می داد . در این ویدئو نماهایی از آفیس جدید نیز نشان داده شد. این رو می توان یک نگاهی اجمالی و گذرا به نسخه های جدید اکسل، OneNote ، پاورپوینت و ورد انداخت.

 

5- آیا رابط کاربری نوار آفیس(Ribbon) دیگر وجود ندارد؟

 

آنچه که در ویدئوی مربوط به ویندوز8 دیده شد این است که  این رابط کاربری (Ribbon UI) در آفیس 2012 چندان مورد توجه واقع نشده است و مجموعه برنامه های آفیس به شکل یک GUI برنامه کاربردی دسک تاپ رایج در آمده است. البته در این ویدئو مشاهده شد که نوار مزبور را می توانستیم minimize کرده یا غیرفعال کنیم. به هر  طریق اینگونه به نظر می رسد که ممکن است نوار مزبور در زمان فروش آفیس 2012 بعنوان یک ابزار برجسته مدنظر نباشد.

 

6-  استفاده آسان از صفحات نمایشی لمسی

 

مایکروسافت اظهار داشت که برنامه های کاربردی آفیس 2012 دارای رابطهای کاربریی می باشند که مخصوص افرادی است که از صفحات نمایشی لمسی استفاده می کنند. همچنین این مطلب فاش ساخت که یک دکمه مخصوص حالت لمسی وجود دارد که با فعال شدن آن، رابط نوار(Ribbon) آفیس و سایر عناصر برنامه های آفیس 2012 بزرگ می شوند تا دسترسی به آنها از طریق صفحه نمایشی لمسی آسان ترباشد.

 

7- آیا Metro  وجود خواهد داشت؟

 

براساس آنچه که در ویدئوی مذکور مشاهده شد، مایکروسافت در نسخه جدید آفیس، بطور کامل رابط کاربری آفیس را با یک رابط کاربری جدید، جایگزین نخواهد کرد. احتمالا آفیس 2012 با رابطی ارائه می شود که بسیار شبیه به رابط کاربری آفیس 2010 می باشد.

 

8- آیا یک نسخه Metro جداگانه ارائه خواهد شد؟

 

اینگونه اظهار شده است که یک نسخه جداگانه و کامل از  Metro در آفیس 2012 (شاید با قابلیتهایی که امکانات کمتری دارند) مخصوص مشتریان و کاربران عادی ارائه شود.

 

9- یکپارچگی ابری(Cloud)

 

این امکان وجود دارد تا فایلهای خود را از طریق آفیس 2012 در سرویس ابری شرکت مایکروسافت  و از طریق یک اکانت SkyDrive (سرویس ذخیره سازی ابری مایکروسافت) ذخیره کنید.  آفیس 2010 نیز دارای قابلیتهایی سازگار با SkyDrive نیز می باشد.

 

10- استفاده از انرژی کمتر

 

مایکروسافت این مسئله را اعلان کرده که آفیس 2012 در مقایسه با نسخه های دیگر آفیس، از حافظه و منابع پردازشی کمتری استفاده می کند تا از این طریق در انرژی محدود تبلتها صرفه جویی بیشتری کند (و بدین طریق این مسئله برای نوت بوکهایی که بر روی آنها آفیس 2012 اجرا می شود بیشتر سودمند خواهد بود).

 

11- اجرا بر روی ARM

 

برای پروسسورهای مورد استفاده در تبلتها و تلفنهای همراه نسخه ای از آفیس 2012 مخصوص آنها تهیه می شود. این مسئله طبیعتا در رابطه با موارد و نکات  مورد توجه تبلتها سیر می کند(همانند رابط صفحه نمایش لمسی و صرفه جویی در توان مصرفی برای استفاده بهینه از حافظه و پردازش داده ها ) که نسخه جدید آفیس به همراه خود دارد.

 

12- آفیس 2012 بر روی ویندوز XP کار نمی کند

 

هنوز کاربرانی وجود دارند که سیستم عامل خود را از سیستم عامل XP که مربوط به دو نسل قبل ویندوز می باشد به سیستم عاملهای جدید تر ارتقاء نداده اند. مایکروسافت در ابتدا اینترنت اکسپلرر 9 را از دسترس کاربران XP خارج ساخت سپس تصمیم گرفت، از آنجایی که این سیستم عامل در آوریل 2014 بازنشسته می شود، آفیس جدید را بر روی XP از کار بیاندازد.  اکنون نوبت شما است، اگر می خواهید با آفیس 2012 کار کنید، سیستم عامل خود را از ویندوز XP به ویندوز 7 (یا ویندوز 8) ارتقاء دهید.

 

13- قابلیت اتصال به کینکت(Kinect )

 

اخیرا مایکروسافت نسخه ویندوز کینکت  خود را ارائه داده است(واحد کنترل سنسور حرکت که اساسا برای کنسولهای بازی Xbox360 ایجاد شده است). هدف از ایجاد آن تشویق به استفاده از این سنسورها برای کارهایی به غیر از بازی می باشد.

به همین خاطر آفیس 2012 این امکان را به شما می دهد تا از طریق کینکت با آن  در ارتباط باشید. از این طریق می توانید در حین ارائه یک کنفرانس تنها با تکان دادن دستان خود در هوا اسلایدهای پاورپوینت را ورق بزنید و از یک اسیلاید به اسلاید دیگر بروید. به نظر ایده بسیار جالبی می آید.

 

14- انتشار نسخه بتا

 

شاید این تابستان بتوانید یک نسخه آزمایشی بتا از آفیس 2012 را تهیه و مشاهده کنید. به احتمال زیاد این نسخه بین ماه های مه و جولای در دسترس خواهد داد. برای این منظور کافی است در وب سایت مایکروسافت ثبت نام کنید و سپس نرم افزار مربوطه را دانلود و نصب نمایید و از آن بطور کامل برای یک دوره زمانی خاص استفاده کنید تا اینکه نسخه نهایی آن بطور کامل و رسمی برای فروش به بازر عرضه شود.

 

15- تاریخ نهایی انتشار

 

آفیس 2012 در پایان سال میلادی جاری (شاید هم در ابتدای سال بعد) عرضه خواهد شد. مایکروسافت ماه های دسامبر و ژانویه سال بعد را برای ارائه آفیس 2012 درنظر گرفته است که همین موضوع باعث می شود تا ما به این صرافت بیافتیم که نسخه پیش نمایش فنی می تواند به نسخه نهایی بسیار شبیه باشد.

 منبع

 

Website design with by ZABET