به سایت خوش خبر دات نت | آموزش رایگان کامپیوتر و IT خوش آمدید

۵۰ نکته و مطلب آموزشی در مورد ویندوز ۸ (قسمت چهارم- از ٣۱ تا ۴۰)

 

31- ماشینهای مجازی(Virtual Machines)

 

ویندوز 8 را نصب کنید تا به Microsoft's Hyper-V نیز دست یابید و با استفاده از آن ماشینهای مجازی را ایجاد و اجرا کنید(البته اگر قبلا هنوز یک ماشین مجازی را راه اندازی نکرده باشید). ابتدا OptionalFeatures.exe را باز کنید(کلید Windows و R را فشار دهید و سپس OptionalFeatures.exe را تایپ کنید تا اجرا شود)، Hyper-V را انتخاب کرده و بر روی OK کلیک کنید تا این قابلیت فعال شود. سپس مجددا به صفحه Start باز گردید، به سمت راست پیمایش کنید و بر روی کاشی Hyper-V Manager کلیک کنید تا به بررسی قابلیتهای آن بپردازید.

{C}

32- جستجوی هوشمند

 

هنگامی که می خواهید به بررسی و جستجوی قابلیتهای جدید ویندوز 8 در رابطه به یک موضوع خاص بپردازید، معمولا اینکار را با پیمایش دستی کنترل پنل برای اپلتهای مختلف انجام می دهید ولی روش آسانتری برای انجام اینکار وجود دارد.

اگر بخواهید بدانید در فضای ذخیره سازی اطلاعات چه مطلب جدیدی وجود دارد، کافی است فقط کلیدهای Win+W را فشار دهید تا کادر مکالمه Settings Search باز شود، سپس کلمه drive را در آن تایپ کنید تا سیستم، دسته ای از گزینه های مربوط به آن را برای شما نشان دهد. در این جستجو نه تنها مطالبی را نشان می دهد که در آنها از کلمه drive بکار برده شده است، بلکه هرچیزی که به ذخیره سازی اطلاعات مربوط می شود نیز نمایش داده می شود همانند: BitLocker، Device Manager، ابزارهای پشتیبان سازی(Backup) ، ابزارهای مخصوص پاکسازی دیسک(disk cleanup) و قابلیتهای جدید همانند Storage Spaces.

اگرچه این قابلیت جستجو جدید نیست ولی معمولا کارایی آن فراموش می شود به خصوص زمانی که می خواهید مطالب جدیدی در رابطه با یک سیستم عامل جدید بیاموزید. نیازی نیست حتما جستجوهای خاصی را انجام دهید، از برنامه مخصوص جستجو برای پیدا کردن کلمات کلیدی عام مانند Privacy یا performance نیز استفاده کنید تا به مطالب و موضوعات جدیدی دست یابید.

 

32CustomSearch-580-100

 

33- پس زمینه صفحه Start

 

اگر می خواهید قفل خود، کاشی کاربر یا تصاویر صفحه Start  را تغییر دهید، کلیدهای Win+I را فشار دهید، بر روی 'Change PC settings' کلیک کنید و گزینه Personalize را انتخاب کنید. برگه های مختلف را مرور کنید. می توانید تصاویر یا پس زمینه های دیگری را با یک یا دو کلیک انتخاب کنید.

همچنین می توانید برنامه هایی را تعریف کنید که وضعیت خود را برروی صفحه قفل نمایش دهند، اگرچه باید برنامه مزبور قبل از اینکه از تنظیمات Personalize شما قابل دسترس باشد، از این قابلیت پشتیبانی کند.

 

33Windows 8 tips start screen background-580-90

 

34- تعمیر و نگهداری زمانبندی شده

 

ویندوز 8 می تواند فعالیتهای مربوط به تعمیر و نگهداری متداول همانند به روز رسانی نرم افزار، اسکن امنیتی، عیب یابی سیستم و غیره را در یک زمان مناسب تعیین شده اجرا کند.

متاسفانه برنامه مزبور از شما در مورد زمان مناسب، سئوالی نمی پرسد در عوض آن را بر روی ساعت 3 صبح تنظیم می کند و این امکان را به سیستم می دهد تا کامپیوتر شما را روشن کند(در صورتی که سخت افزار و شرایط آن این اجازه بدهند) تا کار خود را انجام دهد. که البته اصلا زمان خوب نیست.

برای تغییر آن کافی است  کنترل پنل را باز کنید و بر روی System and Security > Action Centre > Maintenance کلیک کنید. اکنون می توانید بر روی 'Start maintenance' کلیک کنید تا فعالیتهای در صف را باز کنید. در حالیکه انتخاب گزینه 'Change maintenance settings' به شما امکان می دهد تا زمان مناسبتری را برگزینید و به طور اختیاری امکان روشن کردن کامپیوتر را غیرفعال کنید.

 

35- پسورد تصویری

 

ویندوز 8 این امکان را به شما می دهد تا یک پسورد تصویری ایجاد کنید. هنگامی که تصویری را انتخاب می کنید با استفاده از ترکیبی از ضربات انگشت، خطوط  و دایره ها، طرحی را بر روی آن رسم کنید. تنها کسی قادر به ورود به سیستم است که می تواند این الگو را رسم کند. برای این منظور گزینه Win + I > More PC Settings > Users > Create a Picture Password را انتخاب کنید .

 

35Windows 8 tips picture password-580-90

 

36- Hibernate یا Sleep

 

نیازی نیست که شما گزینه Hibernate یا Sleep را در زمان خاموش کردن ویندوز 8 مشاهده کنید ولی اگر این برای شما مشکل به حساب می آید، می توانید آنها را بازگردانید.

اپلت Control Panel Power Options را باز کنید(powercfg.cpl) و بر روی 'Choose what the power buttons do' که در قسمت سمت چپ قرار دارد، کلیک کنید.

اگر لینک 'Change settings that are currently unavailable' را مشاهده می کنید، بر روی آن کلیک کنید و اگر ویندوز 8 تشخیص داد که کامپیوتر شما از گزینه های Sleep یا Hibernate پشتیبانی می کند آنگاه در اینجا نمایش داده خواهند شد. گزینه هایی را که می خواهید استفاده شوند را انتخاب کنید بر روی Save Changes کلیک کنید تا گزینه های جدید در کادر مکالمه Shutdown کامپیوتر ظاهر شوند.

 

37- آسان کردن جستجو

 

بطور پیش فرض ویندوز 8 شامل دسته بندی هایی در نتایج جستجوی خود می باشد. اگر نمی خواهید از برخی از آنها استفاده کنید(برنامه Store) آنگاه Win + I > Change PC Settings > > Search را اجرا کنید سپس برنامه هایی را که نمی خواهید وجود داشته باشند را انتخاب کنید تا فهرست جستجوی شما در آینده قابلیت مدیریت بیشتری داشته باشد.

 

38- صفحه کلید لمسی

 

بطور پیش فرض صفحه کلید لمسی سعی در کمک و رفع نیازهای شما دارد بعنوان مثال همزمان با تایپ شما صدا می دهد، اولین حرف هر جمله را با حرف بزرگ می نویسد، اگر دوبار بر روی کلیدSpace ضربه بزنید، نقطه می گذارد و الی آخر. اگر فکر می کنید این قابلیتها مطابق با میل شما نیستند می توانید آنها تغییر داده یا غیرفعال کنید، برای این منظور کافی است  Win + I > Change PC Settings > General را اجرا کرده و صفحه کلید خود را به دلخواه خود تغییر دهید.

 

39- Sync و privacy

 

یکی از قابلیتهای بسیار مفید ویندوز 8، توانایی آن در تطبیق تنظیمات شما با سایر کامپیوترها و ابزارها می باشد. بنابراین اگر شما ابزار Windows Phone جدید خود را با اطلاعات تماس، ایمیلها و غیره تنظیم کرده اید، با استفاده از همان اکانت Live ویندوز 8 می توانید آنها را بطور مناسبی import کنید.

البته ممکن است همیشه فکر خوبی نباشد. بعنوان مثال، اگر چندین کاربر از یک ابزار استفاده می کنند، ممکن است نخواهید پسوردهای وب سایت شما تطبیق داده شوند. در چنین حالتی کلید Windows را نگه داشته و کلید I را فشار می دهید سپس بر روی Change PC Settings > Sync Your Settings کلیک می کنید و هر گزینه ای را که نمی خواهید به اشتراک گذاشته شود، غیرفعال می کنید.

 

40- نوارابزار Quick Access

 

در ویندوز اکسپلرر موجود در ویندوز 8 ، نوارابزاری در بالای منو قرار دارد به نام Quick Access که امکان دسترسی آسان را به گزینه هایی همانند 'New Folder'، 'Minimise'، 'Undo' و غیره فراهم می آورد.

این گزینه قابل تغییر است برای این منظور بر روی فلشی که در سمت راست دکمه های پیش فرض نوار عنوان پنجره اکسپلرر قرار دارند ، کلیک کنید و گزینه های مورد نظر خود را انتخاب نمایید. همچنین می توانید با راست کلیک کردن بر روی نوارابزار Quick Access و انتخاب گزینه Add to Quick Access Toolbar، گزینه های دیگر نوار آفیس را به آن اضافه کنید.

 

مشاهده قسمت اول(از شماره ۱ تا ۱۰)

 

مشاهده قسمت دوم(از شماره ۱۱ تا ۲۰)

 

مشاهده قسمت سوم(از شماره 21 تا 30)

 

مشاهده قسمت پنجم(از شماره 41 تا 50)

 

Website design with by ZABET