به سایت خوش خبر دات نت | آموزش رایگان کامپیوتر و IT خوش آمدید

۵٠ نکته و مطلب آموزشی در مورد ویندوز ۸ (قسمت پنجم- از ۴١ تا ۵٠)

 

41- گزینه های پیشرفته منو

 

اگر می خواهید پنجره فرمان (command prompt) را بعنوان Administrator باز کنید، احتمالا برای دسترسی به آن سراغ منوی Start می روید که در کسری از ثانیه متوجه می شوید دیگر در آنجا وجود ندارد. برای دسترسی به آن مایکروسافت روش دیگری را در نظر گرفته است، کافی است در اکسپلرر ابتدا برروی منوی File و سپس بر روی Open command prompt > Open command prompt as administrator کلیک کنید. هنگامی که منوی مزبور باز شد، به سایر گزینه های جدید پیشرفته در آن نیز توجه کنید: در اینجا می توانید یک پنجره جدید و یا اکسپلرر را باز کنید و حتی تاریخچه های Recent Places و Address Bar را تنها با یک کلیک حذف کنید.

 

41FileMenu-580-100

 

42-نمایش تمامی پوشه ها

 

بطور پیش فرض در نمای اکسپلرر ویندوز 8 تمامی درایوها و پوشه های معمول (همانند کنترل پنل، Recycle Bin و غیره) در سمت چپ پنجره نمایش داده نمی شوند. این نما بطور خاصی همه چیز را بصورت ساده نمایش می دهد. اگر می خواهید که درایوها را مشاهده کنید کافی است تنها بر روی Computer کلیک کنید ولی اگر می خواهید همه چیز را در مقابل خود داشته باشید، تنها به یک کلیک ساده نیاز دارید. فرمان View > Options را اجرا کنید سپس گزینه 'Show all folders' را انتخاب کرده و بر روی OK کلیک کنید.

 

43- نصب فایلهای ISO در ویندوز 8

 

اگر می خواهید که نگاهی دقیق تر به فایل ISO بیاندازید، کافی است در اکسپلرر راست کلیک کرده و برروی Mount کلیک کنید حال می توانید آن را بصورت یک درایو مجازی مشاهده کنید، فایلهای درون آن را باز کنید یا در صورت نیاز فایلهای بیشتری را به آن اضافه کنید.

 

44- باز کردن انواع فایلهای جدید

 

اگر فایلی را پیدا کردید که هیچکدام از برنامه های شما نمی توانند آن را باز کنند، در پنجره ویندوز اکسپلرر برروی آن راست کلیک کرده و گزینه Open With را انتخاب کنید. در این هنگام، با گزینه 'Look for an app in the Store' مواجه می شوید که این امکان را به ویندوز 8 می دهد تا از یک ابزار جستجوی خودکار برای پیدا کردن و مشخص نمودن یک برنامه استفاده کند.

همچنین می توانید بر روی 'More Options' کلیک کنید تا برنامه هایی را مشاهده کنید که اکنون نصب شده اند و ممکن است قادر به باز کردن فایل مزبور باشند.

 

44OpenWith-580-100

 

45- شروع مجدد اکسپلرر

 

اگر اکسپلرر به دلایلی قفل کرد و قادر به ادامه کار نبود، اکنون بدست آوردن کنترل آن بسیار آسان خواهد بود. نیازی نیست که پردازش مربوطه را ببندید: کافی است کلیدهای Ctrl+Alt+Esc را فشار دهید، از لیست نمایش داده شده گزینه Explorer را انتخاب کنید، بر روی Restart کلیک کنید تا ویندوز 8 آن را مجددا راه اندازی کند.

 

46- خطای VirtualBox

 

ایمن ترین روش برای نصب یک نمونه از ویندوز 8، نصب آن برروی یک ماشین مجازی VirtualBox است. تنظیم آن بسیار آسان است. نگران پارتیشن بندی یا موارد دیگر نباشید و حتی اگر به هر دلیلی کار نکرد(که البته همیشه این امکان وجود دارد) به غیر از زمانی که صرف آن کردید، هیچ چیز دیگری را از دست نمی دهید.  

بعد از نصب کامل آن، ممکن است ویندوز 8 مجازی به شما پیغام دهد که : کامپیوتر شما نیاز به تعمیر دارد. با وجود این پیغام "Press Enter to try again" و یا "Press F8 for alternate boot options" را نمایش می دهد که هیچکدام کار نمی کنند.

خوشبختانه یک پاسخ ساده تر وجود دارد. پنجره ویندوز 8 را ببندید، ماشین مجازی خود را در VirtualBox انتخاب کنید، بر روی Settings > System > Processor کلیک کنید و کادر 'Enable PAE/NX' را انتخاب کنید. حال بر روی OK کلیک کنید و ماشین مجازی خود را restart کنید. اینبار احتمالا باید اجرا شود.

 

46Repaired-580-100

 

47- برنامه هایی که باز نمی شوند

 

فرض کنید برروی برنامه ای کلیک می کنید ولی برنامه مربوطه باز نمی شود. اغلب مواقع دلیل آن به کیفیت تصویر و نمایش برنامه مربوط می شود. اکنون برنامه های ویندوز 8 از کیفیت تصویر کمتر از 1024*768 پشتیبانی نمی کنند. به همین دلیل در صورت امکان باید کیفیت وضوح صفحه نمایش خود را افزایش دهید (بر روی دسک تاپ راست کلیک کرده و Screen Resolution را انتخاب کنید). یا حتی اگر این مورد کمکی به شما نکرد، سعی کنید درایورهای ویدئویی خود را به روز کنید.

 

48- مشکلات اجرای برنامه

 

اگر حس می کنید که ویندوز 8 شما کند اجرا می شود، برنامه Task Manager  می تواند گزینه های راهنمایی را برای رفع این مشکل پیشنهاد دهد.

بر روی 'More Details' کلیک کنید. برگه Processes  را می توانید مشاهده کنید که در آن می توانید مقدار زمانی را که CPU شما کار می کند را به همراه RAM، دیسک سخت و پهنای باند شبکه مشاهده کنید(جزییات داده هایی که قبلا در Task Manegr قابل مشاهده بودند را می توانید از طریق برگه Details مشاهده کنید).

برگه Performance، یک نمای گرافیکی از مقدار مصرف منابع را در طی چند ثانیه گذشته در اختیار شما قرار می دهد، در حالیکه کادر App History آمار روزهای گذشته را به شما نشان می دهد تا بدین طریق متوجه شوید که کدام برنامه بیشتر از منابع شما استفاده کرده است.

اگر زمان بوت شما نیز زیاد است(کند عمل می کند) کافی است بر روی برگه جدید Startup کلیک کنید تا برنامه هایی را که سیستم شما در هنگام راه اندازی کامپیوتر اجرا می شوند، مشاهده کنید. اکنون 'Startup impact' نشان می دهد که هرکدام از این برنامه ها چه مقدار بر روی زمان بوت سیستم شما، تاثیرگذار هستند. اگر برنامه ای را که بر روی روند راه اندازی سیستم شما تاثیر زیاد می گذارد شناسایی کردید و اطمینان داشتید که نیازی به آن ندارید، بر روی آن کلیک کرده و گزینه 'Disable' را انتخاب کنید. با این کار اطمینان حاصل خواهید کرد که دفعه بعد این برنامه اجرا نخواهد شد.

اگر هنوز می خواهید تا از برنامه Task Manager قبلی استفاده کنید، امکان دسترسی به آن وجود دارد. کلیدWindows  را نگه داشته، کلید R را فشار دهید سپس TaskMGR را تایپ کنید و کلید Enter را فشار دهید تا باز شود(تایپ TM نیز نگارش جدید آن را باز می کند).

 

48TaskManager-580-100

 

49- رویدادهای Device Manager

 

اگر متوجه شدید که درایور یا سخت افزاری با ویندوز 8 مشکل دارد، کافی است Device Manager را باز کرده و تا ابزار مربوطه پیمایش کنید، بر روی آن راست کلیک کرده و Properties را انتخاب کنید و بر روی برگه جدید Events کلیک کنید.اگر ویندوز درایورهای جدیدی را بر روی این ابزار نصب کرده باشد یا سرویسها و عملکردهای مهم دیگری را انجام داده باشد، اکنون باید آنها را در اینجا مشاهده کنید که در هنگام رفع عیب سیستم بسیار مفید می باشند.

 

50- گزینه های بازیابی

 

ویندوز 8 به خوبی اجرا و راه اندازی می شود ولی اگر متوجه شدید که به خوبی بوت نمی شود آنگاه باید در حین فرایند راه اندازی آن کلیدهای Shift+F8 را فشار دهید تا به ابزارهای بازیابی(Recovery) دسترسی پیدا کنید.

ابتدا به منوی Troubleshoot سپس به Advanced Options وارد می شوید. اکنون می توانید از ابزار Automatic Repair استفاده کنید که با استفاده از آن مشکلات شما برطرف می شود. اگر هنوز مشکل شما برطرف نشد، در همان منو می توانید از آخرین نقطه System Restore استفاده کنید. کافی است تنظیمات Windows Startup ر انتخاب کنید و حتی اگر می خواهید مشکل خود را بطور دستی برطرف کنید، می توانید یک پنجره خط فرمان را نیز باز کنید.

اگر تمامی این موارد به نظر خسته کننده می آیند، آنگاه استفاده از گزینه 'Refresh your PC' منوی Troubleshoot ترجیح داده می شود زیرا که در موارد ضروری ویندوز 8 را مجددا نصب می کند و بسیاری از عیوب آن را برطرف می کند.

اگر با این روش هم مشکل شما برطرف نشد همیشه یک گزینه دیگر به نام 'Reset your PC' وجود داردکه تمامی فایلهای شما را پاک کرده و یک نسخه جدیدی از ویندوز 8 را مجددا نصب می کند.

البته از طریق منوی بوت قادر به دستیابی به این قابلیتها نیستید. اگر ویندوز 8 راه اندازی شد ولی به نظر خیلی نا استوار می آمد، آنگاه اپلت Recovery جدید را در کنترل پنل باز کنید تا به قابلیتهای Refresh، Reset و سایر موارد مربوط به بازیابی اطلاعات دستیابی داشته باشید.

 

50 Advanced-580-100

 

مشاهده قسمت اول(از شماره ۱ تا ۱۰)

 

مشاهده قسمت دوم(از شماره ۱۱ تا ۲۰)

 

مشاهده قسمت سوم(از شماره ۲۱ تا ۳۰)

 

مشاهده قسمت چهارم(از شماره 31 تا 40)

 

Website design with by ZABET